Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Panama ülkesi özellikleri nelerdir?

Panama ülkesi özellikleri nelerdir?
  • 17.06.2018

Panama ülkesi dünya üzerinde az tanınan ülkelerden bir tanesi iken özellikle ülkede bulunan ve ülkenin ismi ile anılan Panama Kanalı sebebiyle tüm dünyada bilinen bir ülke olmuştur. Yoksa Panama ülkesi hakkında birkaç şey söyleyebilir misiniz? gibi bir soruya eminizki çok az kişi panama kanalı haricinde bir bilgi verebilsin. Sitemizce de daha önceden Panama Kanalı hakkında ayrıntılı bir yazıda yazılmıştır. İsteyen Panama Kanalı hakkında da sitemizde bulunan bu yazıyı okuyarak bilgi edinebilirler. Ülkemiz insanları açısından panama ülkesi çok az bilinen ülkelerden bir tanesidir. Fakat panama kanalını ülkemizdeki insanlarımızın büyük çoğunluğu bilir. Hatta dünya üzerinde ismi en çok bilinen ve en ünlü kanalların arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Panama ülkesi hakkında yazı yazmak bizimde Dünya kupası aracılığı ile olmuştur. Bunu da belirtmekte fayda var. Çünkü 2018 yılında Rusya’da yapılan dünya kupasına katılma hakkı kazanan ülkelerden bir tanesi de bu ülke olmuştur.

Peki ülkemiz açısından az bilinen bu panama ülkesinin özellikleri nelerdir? Maddeler halinde verelim.

Panama haritasıPanama ülkesi nerededir?

Panama ülkesi bir Amerika kıtası ülkesidir. Orta Amerika ülkesi olarak adlandırılır. Güney ve Kuzey Amerika kıtasının en ince bölgesinde bulunan ve bu iki büyük kara parçasının bağlantı noktasında bulunmaktadır. Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusunu birbirine bağlayan ve aynı adı taşıyan panama kanalının geçtiği ülkedir. Kolombiya ve Kostarika ülkelerinin arasında yer alır.

Panama kanalıPanama ülkesinin özellikleri nelerdir?

Panama ülkesinin başkenti ülke ile aynı adı taşıyan şehri olan Panama şehridir. Bu ülke aynı zamanda başkenti ile ülkenin aynı olduğu ülkelerden bir tanesidir.

Ülke toprak bakımından küçük bir ülke olup yüzölçümü yaklaşık olarak 75.517 kilometrekaredir. Yani bizim Konya ilimizin yaklaşık olarak 2 katından biraz daha az bir büyüklüğe sahiptir.

Nüfusu 2016 yılı itibarıyla 4 milyon civarındadır.

Resmi dili İspanyolca’dır.

Para birimi “Balboa”dır.

İklimi tropikal ve yağışlı bir iklimdir.

Panama oldukça dar ülkelerden birisi olup en geniş yeri yaklaşık 173 kilometredir.

Ülkenin uzunluğu yaklaşık olarak 670 kilometredir.

Panama ülkesi ada bakımından oldukça zengindir. Sadece Büyük Okyanus kıyısında 1000 taneden daha fazla ada olduğu bilinmektedir.

Panama ülkesinin Büyük Okyanusa olan kıyısının uzunluğu 1200 kilometre civarında iken Atlas Okyanusuna kıyısının uzunluğu ise 750 kilometre civarındadır.

Genel olarak düz bir bölge olmakla birlikte bazı küçük dağlar ve volkanik dağlar yer almaktadır. Chiriqui Volkanik Dağı yaklaşık olarak 3478 metrelik bir yüksekliğe sahip olup, ülkenin en yüksek dağı konumundadır.

Panama ülkesi oldukça dar olması sebebiyle okyanuslara dökülen akarsularında uzunluğu oldukça kısadır. Fakat üzerinde elektrik üretilen nehirleri bulunmaktadır ve hidroelektrik yönünden oldukça iyi durumdadır. Ayrıca bu nehirlerde ve kıyılarda balıkçılıkta ileri derecede yapılmaktadır.

Panama kanalı ülkenin en çok turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Panama kanalı bir mühendislik harikasıdır. Ve mühendislik harikaları belgeselinde kendisine yer bulmuş insan yapımı bir kanaldır.

Dünyanın en küçük ordularından bir tanesine sahiptir. Dünyanın en güçsüz 10 ordu arasında gösterilmektedir. 

Panama insanlarıPanama ülkesi etnik yapısı nasıldır?

%58,1 Mestizo

%14 Siyahi ve Mulatto

%6,7 Panama Kızılderilileri

%8,6 Beyaz Latin Amerikalı

%5,5 Asya Latin Amerikalı

%7,1 Diğeleri

(Wikipedi sitesinden alınan bilgilere göre düzenlenmiştir)

KatoliklikPanama ülkesinin dini yapısı nasıldır?

Panama ülkesi Hristiyan nüfusun çok yüksek olduğu ülkelerden bir tanesi olup nüfusunun neredeyse %97′lik kısmı Hristiyan’dır. Ülkedeki nüfusun yaklaşık olarak %3′lük kısmınıda Müslümanlar oluşturmaktadır.

Hristiyanlarında yaklaşık olarak %98′lik kısmını katolikler oluştururken %2′lik kısmı ise protestandır.

Panama komşularıPanama ülkesinin komşuları hangileridir?

Panama ülkesi komşusu az olan ülkelerden bir tanesi olup, sadece iki komşusu bulunmaktadır. Bu komşuları Güey ve Kuzey koşmularıdır. Doğu ve Batı kısımları Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu olduğundan kara sınırı iki ülke haricinde başka ülke ile bulunmamaktadır. Komşu ülkeleri şunlardır:

Kostarika Kuzey komşusu

Kolombiya ise Güney komşusudur.

Panama şehirleriPanama ülkesi’nde kaç şehir bulunmaktadır?

Panama ülkesi küçük bir ülke olmasından dolayı da şehirleri de oldukça azdır. Toplam olarak 9 il ve 1 özel bölge bulunmaktadır. Bunlar:

Chiriqui

Veraguas

Los Santas

Herrera

Coclee

Colon

Panama City

Darién

San Blas (Özel Bölge)

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

Panama ülkesi hakkındaki yotube videoları

Panama kanalı belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ