Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Panama Kanalı özellikleri nelerdir?

Panama Kanalı özellikleri nelerdir?
  • 13.10.2015

Panama kanalı dünya üzerinde bulunan birçok kanaldan farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenledir ki dünyadaki diğer önemli kanallardan farklılık göstermektedir. Örneğin dünyanın en önemli kanallarından bir tanesi olan Süveyş kanalı dahi Panama kanalının bazı özelliklerine nazaran daha geride kalmaktadır.

Kanalların yapılmasındaki temel amaç maliyet ve zamandan tasarruftur. Özellikle dünya üzerindeki birçok kanal, boğaz ve tünel maliyet ve zaman açısından çok önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Panama kanalı da bu özelliklere sahip en önemli kanallardan bir tanesidir.

Panama kanalı ismini bulunduğu ülkeden dolayı almış olup Amerika kıtasında ki Panama ülkesinde yer almaktadır.

Panama Kanalı-3Panama Kanalının özellikleri nelerdir?

-Panama kanalı iki okyanusu birbirine bağlayan belki de tek kanal olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük okyanus olan Pasifik Okyanusu (Büyük Okyanus) ile Atlantik Okyanusunu (Atlas Okyanusu) birbirine bağlayan kanaldır.

-Panama kanalının uzunluğu yaklaşık olarak 77 kilometredir.

-Yukarda değindiğimiz gibi Panama ülkesinde bulunmakta olup, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’yı birbirine bağlamakta aynı zamanda birbirinden ayırmaktadır.

-Tahmini olarak bu kanalı kullanan gemi sayısı yılda aşağı yukarı 14.000 adet civarındadır.

-Gemilerin bu kanal vasıtası ile taşıdıkları yıllık yük miktarı200 milyon tonunun üzerindedir.

-Panama kanalından geçiş süresi yaklaşık olarak 9 saat sürmektedir.

Panama Kanalı-2-Panama kanalında kaldıraç sistemi kurulu olup, bu sayede yükselti farkından dolayı geçilmesi zor yerler rahatlıkla geçilmektedir. Dünya üzerinde bu sistemin olduğu tek kanal olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Bu sistem nedeniyle dünyada mühendislik harikası olan yapılardan bir tanesidir. Gemilerin bir yönde bölüm bölüm yükseltilerek ilerler iken diğer tarafta ise bölüm bölüm yükseklik seviyesi düşürülerek ilerlemesi sağlanmaktadır. Çünkü panama kanalı deniz seviyesinden yaklaşık olarak 28 metre yüksekliktedir.

-Dünya üzerinde bugüne kadar yapılmış olan en maliyetli kanal olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

-Panama kanalının yapımına Fransa tarafından başlanmış Amerika Birleşik Devletleri tarafından bitirilmiştir. Bu durumun sebebi ise Fransız firmasının iflas etmesidir. Bu iflas nedeniyle yapımına 1981 yılında başlanmasına karşın bitirilmesi 1904 yılını bulmuştur.

-1904 yılından günümüze değin bu kanalı kullanan gemi sayısının 800 bin gemiden fazla olduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Panama kanalının yapımı sırasında hem kaza sonucu hem de salgın hastalıklar sonucunda ölen kişi sayısının 20.000’den fazla olduğu kayıtlarda geçmektedir.

Panama Kanalı nerede harita-Bu kanal sayesin de bazı iki nokta arasındaki mesafe 12-13.000 kilometre kadar azaltılmıştır.

-Panama kanalı Panama ülkesine ekonomik yönden büyük katkılar sağlamış bir yapı olup, yapıldığı günden bugüne değin panama ülkesinin kalkınması ve insanlarının refah seviyesinin yükselmesinde önemli bir noktada yer almıştır. Ayrıca birçok panama vatandaşına da iş imkânı sağlamıştır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. mustafa fırat diyor ki:

    panama kanalı 1981 de inşası başlayıp 1904 nası bitiyor.Kanal inşası bittikten 77 yıl sonra inşaatı başlatmışsınız. Bravo

YORUM YAZ