Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Paleolitik Çağ (Yontma Taş devri) nedir? Özellikleri nelerdir?

Paleolitik Çağ (Yontma Taş devri) nedir? Özellikleri nelerdir?
 • 17.10.2015

Paleolitik çağ aslında en çok bildiğimiz ve duyduğumuz adıyla Yontma Taş Çağı ya da Eski Taş Çağına verilen bilimsel isimdir. Günümüzde sadece bazı fosillerden ve kullanılan eşyalardan hakkında bilgi edinilen bu çağ bütün çağlar üzerinde en uzun olan çağdır.

Yontma Taş çağı-3Paleolitik Çağ (Yontma Taş çağı-Eski Taş çağı) özellikleri nelerdir?

-Bu çağ insanlık tarihinin en büyük bölümünü oluşturan dönemdir. Günümüz itibarıyla yaklaşık olarak insanlık tarihinin %99’luk kısmı bu çağı kapsamaktadır.

-Günümüzden 2 milyon yıl öncesinden başlayıp yine şimdiki zamandan 10.000 yıl öncesine kadar geçen zamandır.

- Paleolitik çağın başlayışı ve bitişi çeşitli toplumlarda çok azda olsa farklılıklar gösterebilmektedir.

-Günümüz modern insanının ilk temelleri bu çağda atılmıştır. Özellikle ilk insanın atalarının yaşadığı bu dönem, insanlaşma döneminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

-ilk aletlerin üretim yoluyla yapıldığı dönem bu dönemdir.

-Bu çağada yaşayan topluluklar avcılık ve toplayıcılıkla uğraşmışlardır.

-Sebze, meyve, kök ve avladıkları hayvanları yiyerek beslenmişlerdir.

-Yerleşik bir hayat olmayıp hem dış etkenler hem de yiyecek bulma gayesi ile sürekli olarak göçer bir hayat sürülmüştür.

-Konargöçerlik sebebiyle bulundukları yerlerde genel olarak mağara gibi sığınıklarda barınmışlardır.

-Yontma taş çağı 3 bölümde incelenmiş ve 3 evreye ayrılmıştır. Bu Evreler Alt, orta ve üst Paleolitik çağ evreleridir.

Yontma Taş çağı-2Alt Paleolitik Çağ:

-Bu devirde insanlar vahşi hayvanlardan korunmak için ve beslenmek için basit şekilde taş aletler yapmışlardır. Bunlar aynı zamanda bazı hayvanların avlanmasında da kullanılmıştır. Özellikle bazı taşları çok az şekilde yontarak çeşitli aletler yapmışlardır. Kaba taş aletleri denilen aletlerin yapıldığı bölüm bu alt paleolitik dönemdir.

Orta Paleolitik Çağ:

-iklim sertleşmiş ve soğuklar artarak kar yağışlarının yoğun geçtiği ve buzullaşmanın yaşandığı dönem olmuştur.

-Bu dönemde yontulan taşlara daha iyi şekiller verilmiş ve yonga aletler yapılmıştır. Özellikle taşlara rötuşlar yapılmış ve ucu kazıyıcı hale getirilmiştir.

-Bu orta dönemin insanlarına “Neanderthal” ismi verilmiştir. Bu insanlar o zamanın büyük hayvanlarını dahi avlayabilir duruma gelmişlerdir. Örneğin mamut ve gergedan gibi hayvanların bu dönemde avlandıkları tespit edilmiştir.

-Hatta bu dönemde kaynaklarda insanların bazı alışkanlıklar kazandığı ve ölülerini gömerek bazı davranışlarda bulunduklarına dair izler bulunmuştur.

Yontma Taş Çağı-1Üst Paleolitik Çağ:

-insanlar artık taş işçiliğinde oldukça iler seviyeye gelmiştir.

-Bu dönemde modern insanların atası sayılan Homo Sapiensler, Neanderthal denilen eski dönem insan atalarının yerini almıştır.

-Özellikle taş ve kemikten yapılan aletler bu dönem aittir, örneğin taş kalemler, mekik aletler, taş delgeçler, yaprak biçimdeki uçlar aletler yapılmıştır. Taş aletler ile kemiklerin şekillendirilmesi sağlanmıştır. Aletten alet yapma dönemi diye adlandırılır.

-Bu çağdaki insanlar mağara duvarlarına resimler ve belirli şekiller yapmaya başlamışlardır. Bu resimleri boyamışlar, kabartma şeklinde yapmışlardır, aynı zamanda mağara duvarlarına heykelcik yapımı da yine bu dönemde olmuştur.

-Bazı hayvanların kemiklerinden ve dişlerinden çeşitli süs eşyaları da bu dönemde yapılmaya başlanmıştır.

-Ölü gömülme işlemleri bu dönemde belirli bir şekle ve sisteme oturtulmuştur.

Yontma Taş Çağı-4Yukarda vermiş olduğumuz üç dönemi ve evreyi en iyi şekilde veren tek mağara olma özelliğine sahip bir mağara bulunmaktadır. Hepimizin adını duymuş olduğu Karain mağarası bu üç dönemi de yaşayan tek mağara olma özeliğine sahiptir. Burada bulunan bütün kalıntılar bu üç dönemden izler taşımaktadır.  Ve bu üç döneme ait birçok tarihi eser bulunmuştur.

Yine bu Karain mağarasında elde edilmiş yaklaşık olarak 10-11 metrelik bir dolgu malzemesinde katman katman paleolitik çağın bölümleri bulunmaktadır. Bütün bu evrelerin kültürüne ait kültür tabakaları görülmektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

Anadolu Medeniyetleri Müzesi resmi web sitesi

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. IHI diyor ki:

  bune laaan madde madde verin şunu!!!

  1. IHI diyor ki:

   lütfen kabul edin

 2. AYŞE diyor ki:

  yazıyı hem uzun hem kısa yazmak bence kötü pek anlaşılamıyor

 3. Kısa ve maddeler halinde yazılırsa daha iyi anlaşılabilir.

 4. halime diyor ki:

  Ne güzel işte birşeyler beğenin sizde

 5. Mert Setan diyor ki:

  Güzel işime yaradı

YORUM YAZ