Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Palandöken Dağı ve Kayak Merkezi özellikleri nelerdir?

Palandöken Dağı ve Kayak Merkezi özellikleri nelerdir?
  • 13.10.2015

Ülkemizin en önemli dağlarından bir tanesi olup Erzurum ilimizde bulunmaktadır.  Erzurum il merkezi yaklaşık olarak 13 kilometrelik bir mesafede olan bu dağ ülkemizin en önemli turizm dağlarından bir tanesidir.

Özellikle kış mevsimlerinde birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Bu sebeple Palandöken dağı her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. 

Palandöken dağıPalandöken dağının ve kayak merkezinin özellikleri nelerdir?

-Palan döken dağının yüksekliği yaklaşık olarak 3185 metre olup ülkemizin yükseklik bakımından önemli dağları arasındadır. Ülkemizin yükseklik bakımından 15.dağı konumundadır.

-Palandöken Dağının veya dağlarının en yüksek noktası ise “Büyükejder Tepesi” dir.

-Palandöken dağı oluşum şekli itibarıyla tektonik hareketler sonucunda oluşmuş olan bir dağdır. Aşağı yukarı dünyadaki birçok dağ gibi büyük kütle hareketleri sebebiyle oluşmuş dağlardan bir tanesidir.

-İsim itibarıyla değişik bir isme sahip olan Palandöken dağımızın ismi hakkında şöyle bir bilgi verelim. “Palan” ismi ile “Döken” filinin birleşmesiyle oluşmuştur. Palan “Eşek Semeri” anlamına gelmekte olup Eşek Semeri döken dağ anlamındadır. Bu durum Palandöken dağının dik olması ve eşeklerin semerlerindeki heybelerin kayıp düşmesi nedeniyle bu ismin verildiği bilinmektedir.

Palandöken dağı-1-Palandöken dağı kış turizmi açısından önemli bir dağ olduğunu yukarda söylemiştik. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise ülkemizin en uzun kayak pistlerinin ve en kaliteli karının bu dağda olmasının etkisi büyüktür.  Bu sebepledir ki ülkemizde yapılan gerek yerli gerekse yabancı kayak organizasyonlarının büyük çoğunluğu bu dağımızda yapılmaktadır. Örneğin 2011 yılı Dünya Üniversiteler arası kış oyunları bu dağımız sebebiyle Erzurum ilimizdeki tesislerde ve kayak merkezlerinde yapılmıştır.

-Karın kalitesi ve miktarı bakımından ülkemizin en gözde kayak merkezi olarak geçmektedir. -Yıllık aldığı kar miktarı 2-3 metre arasındadır.  

-Palandöken dağında Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli pist bulunmakta olup bu pistlerin isimleri Ejder Pisti ve Kapıkaya pistidir. 

-Palandöken kayak merkezinin Erzurum merkeze uzaklığı sadece 10 dakika olarak belirtilmektedir. 

-Palandöken dağındaki ve kayak merkezinde bulunan kar aşağı yukarı 6-7 ay arasında sürekli mevcuttur. 

Palandöken dağı kayak merkezi-Palandöken dağındaki kayak zamanı genel olarak 6 ay sürmekte olup bunlar kış başlangıcı olan Kasım Ayından Yaz başlangıcı olan Mayıs ayına kadar devam etmektedir. 

-Palandöken dağı kayak merkezindeki pist sayısı 22 tanedir. Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi bunlardan iki tanesi olimpik düzeyde pisttir. 

-Palandöken kayak merkezinde bulunan en uzun pistin uzunluğu 11-12 kilometre aralığındadır. 

-Palandöken kayak merkezinde 5 adet telesiyej bulunmaktadır saatte yaklaşık olarak 4000-5000 aralığın da bir kapasiteye sahiptir. 

-Palandöken kayak merkezinde aynı zamanda 1 adet teleski, 2 adette baby lift bulunmaktadır. 

-Yine Palandöken kayak merkezinin bulunduğu yerde oldukça çok sayıda büyük oteller ve tesisler yer almaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

palandöken.bel.tr (Palandöken belediyesi resmi web sitesi)

erzurumkulturturizm.gov.tr (Kültür Bakanlığı veb sitesi Erzurum sayfası)

eba.gov.tr

erzurum.gov.tr (Erzurum valiliği resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ