Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Özgürlük Anıtı (Özgürlük Heykeli) özellikleri nelerdir?

Özgürlük Anıtı (Özgürlük Heykeli) özellikleri nelerdir?
  • 09.12.2015

Dünya üzerinde en çok bilinen ve en çok tanınan anıtlardan ya da heykellerden bir tanesidir. Özellikle bu heykelin Amerika Birleşik Devletleri ülkesinde bulunması tanınmasındaki en büyük paylardan bir tanesidir. Çünkü bu heykel aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin simgesidir.

özgürlük (liberty) adasıÖzgürlük Anıtı (Özgürlük Heykeli) özellikleri nelerdir?

-Amerika Birleşik Devletleri New York şehrinde bulunmaktadır.

-Özgürlük anıtı veya Özgürlük heykeli Özgürlük (Liberty) adasındadır.

-inşa edildiği yıl 1884-1886 yılıdır. Açılış tarihi ise 28 Ekim 1886 tarihidir.

-Özgürlük heykeli aynı zamanda bir gözlem kulesidir.

-Özgürlük heykelinin yapıldığı madde “Bakır”dır.

-Fransa tarafından kuruluşunun 100. Yılı olması münasebetiyle hediye edilmiştir. Fransa ülkesi bu heykeli yaklaşık olarak 350 parça olarak 200’ün üzerinde bir sandık kullanarak New York şehrine ulaştırmıştır.

Özgürlük Heykeli gece-Özgürlük heykeli halka açık bir anıttır. Ziyaretçiler gelerek gezebilirler hatta heykelin elinde tutmuş olduğu meşaleye kadar merdivenlerden çıkabilirler. Bu heykel adada olmasından dolayı ancak feribotla gitmek mümkündür.

-Heykel bir bayan heykeli olup heykele modellik eden kişi Singer dikiş makinalarının kurucusu olan İsaac Singer’in eşi olan İsabella Eugenie Boyer olarak belirtilmekte ise de bazı kaynaklarda farklı farklı kişilere ait olduğu bilgisi de bulunmaktadır.

-Özgürlük heykeli aynı zamanda ENESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bir eser niteliği taşımaktadır. Yapıldığı günden bugüne değin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

-Heykel Güneydoğu yönüne bakmaktadır.

-Özgürlük heykeli çok ünlü bir heykel olması sebebiyle aralarında Paris, Pekin, Bordeaux gibi şehirlerinde aralarında bulunduğu birçok şehirde kopyaları dikilen ve bulunan bir heykeldir.

-Heykelin ilk olarak meşale ve meşale tutan el kısmının yapıldığı söylenmektedir.

Özgürlük Heykeli baş kısmıÖzgürlük Anıtı (Özgürlük Heykeli)’nın teknik özellikleri nelerdir?

-Dünyadaki önemli büyüklüğe sahip heykellerden bir tanesi olup yüksekliği 46 metredir. Kaide ile birlikteki yüksekliği ise 93 metredir.

-Heykelin sağ elinde bir meşale bulunmaktadır. Sol elinde ise bir kitabe yer alır. Bu kitabe de “July IV, MDCCLXXVI” yazılı olup 4 Temmuz 1776 tarihidir. Bu tarih Bağımsızlık Bildirgesinin tarihidir.

-Heykelin başında bulunan taçta 7 sivri uç bulunmaktadır. Kaynaklara göre bu 7 sivri uç 7 kıta ve 7 denizi simgelemektedir. (Dünya üzerinde 6 kıta var diye sorular gelebilir fakat birçok kişi tarafından Güney Amerika ve Kuzey Amerika karaları iki ayrı kıta olarak görülmektedir)

-Ziyaretçiler heykel içerisinden merdivenler vasıtası ile Heykelin sağ elinde bulunan meşaleye kadar çıkabilmektedir. İçerisinde bulunan merdivenin basamak sayısı 168 adettir.

-Özgürlük heykelinin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir.

ÖZgürlük Heykeli Meşale kısmı-Meşalenin etrafındaki dehlizde aynı anda 15 kişi birlikte dolaşabilmektedir.

-Heykelin baş kısmının genişliği 2 metre olup, yüksekliği ise 5 metredir.

-Özgürlük heykelinin rengi yeşildir. (Bunun sebebi ise bakırdan yapılmasından dolayı zaman içinde oksitlenerek yeşil renge bürünmesidir)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ