Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Otogaz(LPG) ve özellikleri

Otogaz(LPG) ve özellikleri
  • 13.02.2015

Ülkemizde kullanılan araç yakıtları içerisinde en önemlilerinden bir tanesi LPG yani Otogazdır. Otogaz ülkemizde Dizel ve Benzin’in pahalı bir yakıt olması sebebiyle kullanılan en önemli araç yakıtıdır.

Trafikte kullanılan özellikle otomobillerde kullanılan yakıt türleri içerisinde ilk sırada bulunan araç yakıtı yine LPG’dir. 

Araçların bazıları henüz fabrikada iken otogaz dönüşüm sistemleri takılı çıkmakla birlikte birçok kişi 1-2 Bin TL’lik bir tutar karşılığında araçlarını Otogaz kullanabiler hale getirmektedir.

Otogaz günümüzde en ucuz yakıt olarak bilinmekte ve bu nedenle araçlarda özelilkle otomobillerde tercih edilmektedir.

İlk olarak LPG olarak adlandırılan Otogaz nedir, özellikleri nelerdir, avantajları ve dezavantajları hangileridir? Tek tek bakalım:

Otogaz yani LPG nedir?

Otogaz, Propan ve Bütan gazlarının belirli oranlarda birbirleri ile karıştırılmasından oluşan ve ana maddesi petrol olan yani petrolden elde edilen bir maddedir. LPG’nin Türkçe açılım Sıvılaştırılmış Petrol Gazı’dır. SPG yerine LPG denmesi ise İngilizce isminden kaynaklanmaktadır. İngilizce ismi Liquefied Petroleum Gases’dır ve bunun kısaltması olarakta LPG denmektedir.

Otogaza ayrıca koku vermek üzere bütan ve Propan haricinde Etil Merkaptan adı verilen bir madde daha eklenmektedir.

LPG1LPG (Otogaz) özellikleri:

LPG yani Otogaz renksiz bir gazdır.

Otogazda normalde koku yoktur yani otogaz kokusuzdur (yukardada değindiğimiz gibi kaçakların önlenmesi ve bunun farkedilmesi amacıyla koku vermesi için bazı maddeler katılmaktadır)

Herhangi bir toksit özelliği bulunmamaktadır.

Otogaz basınç altında depolanabilir.

Taşınması ise Çelik tank ve borular yoluyla olur.

Otogaz aslında zehirsiz bir gaz fakat boğucu etkisi olan bir gazdır.

Yanıcı aynı zamanda patlayıcı bir gazdır.

Otogaz havadan ağırdır.

Otogaz çok düşük sıcaklıklarda buharlaşır.

İnsan vücuduyla teması halende derilerde ciddi yanıklara sebebiyet verir.

Isının etkisiyle hacmi artar ve basınç nedeniyle içinde bulunduğu kabın patlamasına sebep olur.

LPG içerisindeki madde nedeniyle özellikle plastik gibi maddelere zarar verdiğinden LPG’nin geçtiği boru ve benzeri maddeler plastikten ziyade LPG’ye karşı dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır.

LPG Doğa dostuOtogaz’ın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

LPG (Otogaz) avantajları (faydaları) nelerdir? 

Bazı kaynaklarda LPG’nin motor ömrünü artırdığı yönünde önemli paylaşımlar bulunmaktadır. Ve özellikle Otogaz işiyle uğraşan kişiler tarafından iyi kullanıldığı taktirde Otogaz’ın motor ömrünü benzin ve dizel yakıtlara nazaran büyük oranda artırdığı yönünde kanaatleri vardır.

Otogaz motor yağı değiştirme süresini uzatmaktadır.

Otogaz Benzin ve Dizel’e göre çok temiz bir gazdır.

Otogaz motorun yanma odalarını kirletmez.

Birçok motor aksamının aşınmasını ve zarar görmesine sebebiyet vermez. (Fakat dezavantajları bölümünde özellikle sboplara kuru bir yakıt olması nedeniyle zarar verdiği bilgisi mevcuttur)

Karbon ve kurum oluşturmaz.

Doğa için faydalıdır. Kesinlikle benzin gibi doğa kirliliğine sebebiyet vermez. Kükürt salınımı yoktur.

İçerisinde solvent bulunmadığı için yağı kirletmez ve kalitesini düşürmez.

İçerisinde kurşun veya karbon yoktur. Bu nedenle araçlarda Karbüratörde aşınma meydana getirmez.

Otogaz bujilerde yanma sırasında herhangi bir tortu bırakmaz.

LPG MotorOtogazda Oktan seviyesi benzine göre daha yüksektir. Bilindiği üzere Oktan motorda vuruntu olmadan çalışabilmesini sağlayan bir noktadır.

En önemli avantajı ise benzine göre aşağı yukarı %30 ve %50 arasında bir tasarruf sağlamasıdır. Hatta bu tasarrufun bazı durumlarda %60’lara kadar çıktığı söylenmektedir.

LPG ile çalışan motorlarda yakıt pompası yoktur çünkü Otogaz yani lpg gereken tazyiki kendisi oluşturmaktadır.

LPG tankları tamamen kapalı bir sistem olması nedeniyle buharlaşma gibi yakıtı azaltacak dezavantajları yoktur. Benzin hiç kullanılmasada buharlaştığından dolayı benzin kaybına sebiyet vermektedir.

Egzozdan kötü koku çıkarmaz çünkü yanma verimi yüksektir ve tam olarak yanar. 

LPG (Otogaz) dezavantajları (zararları) nelerdir?

LPG’li araçlarda en çok şikayet edilen nokta araçlarda çekişin düştüğü performansın azaldığı yönündedir. Evet yapılan araştırmalarda böyle bir performans düşüklüğünün söz konusu olduğunu fakat sanıldığı kadar yüksek olmadığını ancak %3 ile %5 civarında olduğu yönündedir.

LPG’nin en büyük dezavantajlarından bir tanesi şudur: LPG kuru bir yakıt olması sebebiyle silindirlerde yağ ve diğer kalıntılar bırakmaz. Sübapların sertleşmesine sebebiyet verdiğinden dolayı, araçlar ilk çalıştırmada aşağı yukarı 2-3 dakika benzinle çalışması lazım gelir. Çünkü sübapların yağlanması gerekmektedir. En büyük dezavantajlarından bir taneside budur.

Otogaz deposu tankıAyrıca LPG’li araçlarda özellikle kış aylarında otomatik sistemlerde 2-3 kilometre benzin harcanmakta daha sonra gaza geçmektedir. Yani kesinlikle araçlarda benzin ve gazı aynı anda bulundurmak zorundayız. Eğer benzin hiç yok ise aracı çalıştıramayız.

LPG yanıcı ve patlayıcı bir gaz olması sebebiyle Benzin ve Dizele nazaran daha çok tehlikesi bulunan bir yakıttır. Buda LPG’nin dezavantajlarından bir tanesidir.

LPG’nin diğer bir dezavantjı ise aslında bu LPG’nin değil LPG taktırmanın bir dezavantajıdır desek daha doğru olacaktır.  Benzinli bir aracımızı LPG’ye çevirdiğimiz zaman lpg tankı taktırmak zorundayız. Buda genel olarak bagaj kısmına takılmaktadır, Eğer simit tüp taktırır isek bagaj altında bulunan stepnenin yeri bunun için uygundur, fakat bu sefer stepneyi nerede taşıyacağımız sorunu çıkmaktadır, Stepne yerine taktırmazda bagajın bir kısmını buna ayırır isek yine bagajda küçülmeye neden olacaktır.

Yararlanılan kaynaklar:
Akasya Otogaz Sistemleri Ayar ve Bakım servisi web sitesi
İpragaz web sitesi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ