Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Östrojen nedir, özellikleri nelerdir?

Östrojen nedir, özellikleri nelerdir?
  • 02.09.2015

Östrojen özellikle kadınlarla ilgili sağlık konularında sık sık duymuş olduğumuz bir terimdir. Kadınlara has olan adet döngüsüne benzer bazı işleyişleri düzenleyen hormona verilen isimdir. Östrojen hormonu genel olarak cinsel olgunluğu erişmiş olan bayanlarda yani üreme yetisini kazanmış olan bayanlarda daha yoğun halde bulunmaktadır.

Östrojen hormonu-3Östrojen hormonunun özellikleri nedir, ne işe yarar, az veya çok salgılanmasında herhangi bir zarar veya fayda var mıdır? Gibi sorulara kısa kısa cevap verelim.

Östrojen hormonu en çok cinsel olgunluğa erişmiş bayanlarda bulunmakla birlikte daha az tüm bayanlar da çok çok az miktarda ise erkeklerde bulunmaktadır. Yani buda gösteriyor ki östrojen hormonu sadece bayanlarda bulunan bir hormon değildir, erkeklerde de bulunabilir fakat bu oldukça azdır.

Östrojen hormonu kadınlarda göğüs büyümesini ve olgunlaşmasını sağlayan hormondur.

Endometrium kalınlaşmasına yardımcı olan hormon yine östrojen hormonudur.

Uyarıcı bir hormon olan FSH hormonunun üretiminde yine östrojen hormonu önemli bir rol oynamaktadır.

Östrojen hormonu-1Östrojen hormonunun yaptıkları ve özellikleri bunlarla sınırlı olmayıp özellikle ergenlik döneminde kız çocuklarının erkeklere nazaran çok daha hızlı bir şekilde büyümesi ve boylarının uzamasında östrojen hormonunun etkisi bulunmaktadır.

Bayanlardaki genital bölgelerde bulunan kıl çıkması ve büyümesi bu hormon nedeniyledir.

Göğüs uçlarının siyahlaşması,  kalçaların yağ üretmeye başlaması, vücut hatlarının kadınsı görünüm kazanması yine bu östrojen hormonu ile ilgilidir.

Östrojen hormonu ayrıca kadın üreme organı olan vajina ve yumurtalıklarda da değişikliğe sebep olan bir hormondur. Örneğin bu hormonun salgılanması ile birlikte yumurtalıklarda büyüme olurken rahimde de kalınlaşma görülür. Bu hem rahim içinde hem de rahim dışında gerçekleşir.

Cinsel organa kayganlaştırıcı etkisi bulunan makus salgılanması yine östrojen hormonu ile ilgilidir.

Dolaylı olarak döllenme ve hamileliğin oluşmasında etkisi bulunmaktadır.

Östrojen hormonunun birçok özelliği ve görevi bulunduğundan bu hormonun az veya çok salgılanması birçok rahatsızlığa ve soruna davetiye çıkarmaktadır. Tıp bilimi bazı tedaviler ve ilaçlar yardımı ile bu hormonun salgılanmasını azaltabilmekte ve çoğaltabilmektedir.

Östrojen hormonu-2Östrojen hormonun fazlalığı ve eksikliğinde ne gibi sorunlar oluşmaktadır?

Östrojen az salgılanır ise, özellikle göğüslerde küçülme görülebilmektedir, aynı zamanda vajinanın kayganlaşması için salgı salınmasında etkili olduğundan östrojen eksikliği sebebiyle vajina kuruluğu sorunu çıkmaktadır. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında ağrılar olmaktadır.

Cinsel istekte azalma görülür.

Bunların yanında saç dökülmesi gibi sorunlara dahi sebep olabilmektedir. Hatta cilt kırışıklığına bile etkisi olduğu bilinmektedir.

Östrojen hormonun çok salgılanır ise, kanser hücrelerinin harekete geçmesine ve uyarılmasına sebebiyet verdiğinden kanser riskini tetikleyebilir. Meme ve rahim kanseri gibi bayanlarda görülen kanserlerin riskini artırır.

Basen bölgesinde daha çok büyüme meydana getirir. Çünkü yağ dokusu miktarını da artmaktadır.

Akciğer rahatsızlıklarına ve safra kesesi taş oluşumuna neden olabilmektedir.

Özellikle bacak kısmında bulunan damarların kalınlaşması yine bu hormonun çok salgılanması nedeniyle oluşabilmektedir.

Soya Fasülyesi (östrojen hormonu)Östrojen hormonu salgılanmasına faydalı olan bitkiler ve yiyecekler nelerdir?

Yaptığımız araştırmalarda neredeyse bütün kaynaklarda aşağıda vermiş olduğumuz bitkilerin östrojen hormonu salgılanmasına yardımcı olduğu ve östrojen hormonu üretimine katkıda bulunduğu yazılmıştır.

Soya fasulyesi

Adaçayı

Civanperçemi

Anason

Maydanoz

Çuha çiçeğinden elde edilen yağ

Kızılderili otu

Not: Bu makalemiz kesinlikle “sağlık” yönünden tavsiye niteliğinde olmayıp genel kültür için verilen bilgiler içermektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;

saglik.gov.tr

kanser.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ