Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Buçuktepe İsyanının özellikleri nelerdir?

Buçuktepe İsyanının özellikleri nelerdir?
  • 16.01.2016

Osmanlı İmparatorluğu yaklaşık olarak 600 yıllık uzun ömürlü bir devlet olmasıyla birlikte farklı zamanlarda birçok isyanın da yaşanmış olduğu devletlerden bir tanesi olmuştur. Bunların birçoğu bilinmekle birlikte bazıları fazla duyulmamış olan küçük çaplı isyanlardır.

Fakat biliriz ki Osmanlı imparatorluğunda en çok isyan eden gruplardan bir tanesi yeniçerilerdir. Yeniçeriler birçok zaman isyan etmişler ve bu isyanların bazıları padişahı tahttan indirecek ve padişahı öldürecek kadar ileri seviyeye gitmiştir.

İşte yazımıza konu olan ve “Buçuktepe İsyanı” olarak adlandırılan bu isyanda Osmanlı döneminde yaşanmış olan isyanlardan bir tanesidir.

Yeniçeriler-2Buçuktepe isyanı kim tarafından, niçin çıkarılmış ve özellikleri nelerdir?

-Buçuktepe isyanı Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş döneminde yaşanmış olan küçük çaplı bir isyan olup “Yeniçeriler” tarafından çıkarılmıştır.

-Tarihte Yeniçerilerin çıkarmış olduğu ilk isyan olması sebebiyle önemli bir isyandır. Zaten daha sonraki yıllarda ve dönemlerde Yeniçerilerin isyanına sıkça rastlanılmıştır.  

-Buçuktepe isyanının çıkmasındaki sebep ise İkinci Murad’ın henüz hayatta iken padişahlığı 12 yaşında olan oğlu Şehzade Mehmed’e (Fatih Sultan Mehmed) bırakması olup bu olayla birlikte para ayarının da bu olay neticesinde düşürülmesi ile yeniçeriler arasında oluşan hoşnutsuzluktur. 

-Buçuktepe İsyanının tarihi 1446 yılıdır. 1444 tarihli Varna savaşından 2 yıl sonraki bir tarihtir.

-Buçuktepe isyanına patlak veren olay ise Edirne ili çarşısında çıkan büyük bir yangın sebebiyle ve bu yangının fırsat bilinmesidir.

-Buçuktepe isyanında ayaklanan yeniçeriler hatta bir vezirin konağını dahi yağmalamışlardır.

-Buçuktepe isyanından sonra bu isyanın gerçekleştiği tepeye Buçuktepe ismi verilmiş, bu isyana da Buçuktepe isyanı ismi verilmiştir. Muhtemelen bu isyan ismini aşağıda sonuçlar kısmında vereceğimiz üzere Yeniçerilerin maaşına yapılan zamdan dolayı almıştır.

Yeniçeriler-1Buçuktepe isyanı nasıl sonuçlanmıştır?

-Bu isyan ile birlikte İkinci Murad ikinci kez tekrar tahta geçmiştir. (İkinci Murad daha önce Varna savaşından öncede padişahlığı oğluna bırakmış Varna savaşının çıkmasına yakın tekrar padişah olmuştur)

-Yeniçerilerin maaşına buçuk akçer zam yapılmıştır. (Yeniçerilerin maaşı isyandan önce 3 akçe iken isyan sonunda verilen buçuk akçelik zam ile 3,5 akçeye çıkarılmıştır) 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Aslan DAĞ diyor ki:

    İkinci Mahmut henüz hayattayken yazmışsınız.İkinci Murat olacak o.

    1. admin diyor ki:

      Teşekkürler gerekli düzeltme yapılmıştır.

YORUM YAZ