Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Osmanlı İmparatorluğunun ilk ve son padişahı kimdir?

Osmanlı İmparatorluğunun ilk ve son padişahı kimdir?
  • 30.10.2015

Osmanlı İmparatorluğu yaklaşık olarak 600 yıl ayakta kalmayı başarmış dünyadaki önemli ve büyük imparatorluklardan bir tanesi olmuştur. Gerek uzun yıllar ayakta kalmayı başarmış olması ve gerekse hâkimiyet altına aldığı toprak büyüklüğü ve kültürler açısından önemli bir yerde bulunmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunda bugüne kadar toplam olarak 36 padişah tahta çıkmıştır. Bunlardan bazıları aylarla ifade edilecek kadar az zaman tahta kalmakla birlikte onlarca yıl tahtta kalan padişahlarda olmuştur.

Osman GaziOsmanlı İmparatorluğunun ilk padişahı “Osman Gazi” yani  ”I.Osman”dır. Osman Gazi Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan padişahtır.  Osmanlı İmparatorluğunda uzun sayılabilecek kadar uzun bir padişahlık dönemi olmuştur. 1299 yılı Ocak ayından 1326 yılı Temmuz ayına kadar Osmanlı İmparatorluğunun padişahlığını yapmıştır.  68 yaşında ise vefat etmiştir.

Osman Gazi imparatorluğun kurucusu ve ilk padişah olması nedeniyle 36 padişah arasında en çok ve en önemli padişahlardan bir tanesi olmuştur.

Şimdi gelgelelim 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun son padişahına, Osmanlı İmparatorluğunun son padişahı VI. Mehmed yani Sultan Vahideddin’dir. Altıncı Mehmed olarak fazla bilinmese de Sultan Vahideddin olarak bilenen 36 padişah en sonuncusudur.

36-Altıncı Mehmed (Mehmed Vahideddin)Sultan Vahideddin Osmanlı İmparatorluğunun 36.sıradaki padişahı olup, padişahlık süresi Temmuz 1918 yılından 1 Kasım 1922 yılına kadar olan dönemi kapsayan yaklaşık 4 yıllık bir dönemdir.

Sultan Vahideddin’in padişahlığı 1 Kasım 1922 yılında “Saltanatın Kaldırılması” ile son bulmuştur. Özellikle Osmanlı İmparatorluğunun son padişahı olması ve Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşu zamanında saltanatta bulunması sebebiyle hakkında en çok yazı yazılan padişahlardan bir tanesi olmuştur.  Saltanatın kaldırılmasından sonra sürgün yılları başlamış olup 17 Kasım 1922 yılında Malta’ya gitmiştir. En son bulunduğu yer olan San Remo’da 16 Mayıs 1926 tarihinde vefat etmiştir. 

İlk Padişah olan Osman Gazi’ ile son padişah olan VI. Mehmed Vahidettin arasında 600 yıla yakın bir zaman farkı ve 34 padişah yer almıştır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sesli chat diyor ki:

    Osmanli tarihi çok merk etiyorum bilgi için teşekkürler

  2. Şerafettin ince diyor ki:

    Emeği geçenlere teşekkürler

YORUM YAZ