Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Osmanlı İmparatorluğu neden yıkılmıştır?

Osmanlı İmparatorluğu neden yıkılmıştır?
  • 07.12.2015

Osmanlı devleti dünyada kurulmuş büyük imparatorluklardan bir tanesidir. Osmanlı İmparatorluğu Kanuni döneminin sonlarına doğru yükselişini tamamlamıştır. 

Kanuninin son zamanlarından başlamak üzere duraklama dönemine girdiği söylenebilir. Kanuni Sultan Süleyman’ın son dönemlerinde Osmanlı hazinesi durağan ve gerileme dönemine girmiştir de diyebiliriz. Çünkü son zamanlarda belli zaferler kazanılsa da yeteri kadar ganimet elde edilememiştir. 

Kanuni Sultan SüleymanZaten Kanuninin oğlu Sarı Selim ya da çoğu kaynakta Sarhoş Selim olarak bilinen oğlunun tahta geçmesi, taht süresi boyunca bir defa bile ordunun başında savaşa gitmemesi, zamanını eğlence ile geçirmesi nedeni ile Osmanlının duraklamaya ve gerilemeye giriş sebeplerinin neler olduğuna bir örnek oluşturabilir.  Ama Sarı Selim döneminde fazla olayların çıkmaması aslında o dönemde Sokullu Mehmet Paşa etkisinin olmasıdır, Sokullu’nun ölümünden sonrada artık Osmanlı döneminde duraklama ve gerileme hız kazanmıştır. 

Osmanlı döneminde yeterli deneyimleri olmayan yetersiz kişilerin padişah olması en önemli etkenlerden birisidir, Halk yönetime olan güveni sarsılmalara neden olmuş, merkezi yönetim bozulmuştur. 

Gerilemedeki en büyük etkenlerden biriside ordudaki bozulmadır. Yeteneksiz padişahların başa gelmesi ile birlikte ordu yönetime karışmaya söz sahibi olmaya başlamıştır.

Yeniçeriler-2Hatta ordunun bel kemiği olan yeniçeriler padişahları tahttan indirebilecek konuma gelmiş ve tahta çıkacak padişahları da belirleme konumuna kadar ulaşmışlardır. 

Sosyal alanlarda da gerileme kendini göstermiştir, Tımar sistemi bozulmuş, Avrupa’daki gelişmelere ayak uydurulamamış, Eğitim kurumları olan Medreseler sosyal bilimlerden uzaklaşmış, Maliye sistemi bozulmuş özellikle Ulufeler nedeniyle ekonomi oldukça yıpranmıştır. Ekonomi bozulunca ve gelir olmayınca halk daha ağır vergilere tabi tutulmuş, bu nedenle birçok yerde ayaklanmalar baş göstermiş vs.vs. 

Osmanlı İmparatorluğunun duraklama ve çöküş sebeplerinin başlıcaları bunlardır diyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ