Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Örümcek ağının özellikleri nelerdir?

Örümcek ağının özellikleri nelerdir?
  • 20.04.2015

Özellikle ülkemizde ben örümce ağı görmedim diyecek bir insana rastlamak imkansızdır. Çoğumuz sürekli örümcek ağları ile karşılaşırız. Özellikle köylerde, kasabalarda, kırsalda yaşayan insanlar günaşırı görürler, şehirlerde yaşayanlarımız ise arada sırada rastlarlar.

Örümcek ağının en sık görüldüğü yerler ise kullanılmayan yerler ve içerisinde insanların oturmadığı ikamet etmediği evlerdir. 

Örümcek Ağı-2Peki bu örümcek ağı nedir? Nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir? Bakalım: 

Adından da anlaşılacağı üzere bu ağı örümcekler yapar. 

Örümcekler örümcek ağını yapmalarındaki en önemli sebep avlanma ve yumurtalarını korumak ve üremek için yaparlar. Ayrıca ağı ip olarakta bir yerden bir yere gitmek içinde kullanırlar  ve yuva yapımında da ağlardan faydalanırlar. 

Örümcek ağlarının en can alıcı noktalarından bir tanesi esnek ve yapışkanlı esnek ve yapışkanlı bir yapıya sahip olmalarıdır. Örümcek ağlarının bu esnek yapıları kopmalarını ve avın kaçmasını engelleyen en önemli etkendir. Ayrıca yapışkanlık özelliği de bir yere tutunmaya ve avların ağa takıldıktan sonra kurtulmasını önleyen önemli özelliklerden bir tanesidir. 

Örümceklerin bütün türlerinin ortak özelliği ağ yapmalarıdır. Yani ağ yapmayan veya yapmayan hiçbir örümcek türü yoktur. 

Örümcek ağlarını örümcekler karınlarının altında bulunan ve üç çift ağ yapan organları vasıtası ile yaparlar. Bu organların hepsinden ayrı ayrı ağ çıkışı bulunmaktadır. Ayrıca bu her ağ organı aşağı yukarı 100 civarında küçük delikcik ve kanal bulunur. Bu kanallardan çıkan ağlar birleşerek tek iplik haline gelirler. Aslında örümcekler bu telleri tek ip haline getirebildikleri gibi ayrı ayrı olarak ta kullanabilmektedir. 

Örümcek AğıÖrümceklerin örümcek ağlarını çeşitli sebepler ile salgılarlar. Avlarını yakalamak için salgıladıkları gibi bir yerden bir yere gitmek içinde ağ salgıladıklarından bahsetmiştik. Örümcekler salgıladıkları ağ sayesinde kilometrelerce uzağa gidebilirler. 

Örümcekler av için ördükleri ağlarını kısa sayılabilecek bir zamanda bitirirler. Örneğin normal büyüklükteki bir örümcek ağını bir örümcek sadece 1 saat içinde hazır hale getirir. 

Örümcek ağlarının şekilleri her ne kadar dışardan bakıldığı zaman basit ve birbiri ile aynı olarak gözükse de bu ağlar şekil itibari ağı ören örümcek türlerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat aynı türden iki örümceğin ördüğü ağlar genel itibari ile birbirleri ile aynı şekle sahiptir. 

Şunu belirtmek gerekir ki yukarda söylediğimiz gibi örümcek ağlarının şekli türlerine göre değişiyor olsa dahi yere dikey olarak örülmeleri sebebiyle birbirleri ile aynı özellikleri göstermektedir.  Genel olarak ağlar yere dikey olacak şekilde örülürler. 

Örümcek adamAğlar ne kadar sağlamdır?

Evet örümcek ağları bu kadar ünlü yapan en önemli özelliği dayanıklılığı ve sağlamlık özelliğidir. Örümcek ağlarının bu özelliğinden dolayı bir çok bilim adamı örümcek ağlarının yapısını araştırmış ve bu özellikleri kullanarak sağlam ipler ve halatlar yapma çalışmalarında bulunmuşlardır.

Evet Örümcek ağları dünyanın en sağlam maddelerinden bir tanesidir. Bunu örnek vererek açıklamak gerekir ise bir örümcek ağı aynı ağırlığa sahip bir çelikten aşağı yukarı 5 kat daha sağlamdır. Bu nedenledir ki çok hızla çarpan sinek veya böcekler bu ince yapılı ağı koparamazlar. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ