Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Orta doğu ve Uzak doğu ülkeleri hangileridir?

Orta doğu ve Uzak doğu ülkeleri hangileridir?
  • 18.03.2015

Asya kıtasında bulunan bazı ülkeler Uzak doğu ülkeleri olarak adlandırılmakta iken bazı ülkeler ise Orta doğu ülkeleri olarak adlandırılmaktadır. Gerek Uzak doğu ülkeleri olsun gerekse Orta doğu ülkeleri olsun bazılarını bilmemize rağmen çoğunu bilememekteyiz. Yazımızda Orta doğu ülkeleri ve Uzak doğu ülkelerinin hangileri olduğu konusunda ayrıntılı bir bilgi verilecek olup, tahmin ediyoruz ki bir çoğumuz bazı ülkeler konusunda şaşıracaklardır. 

İlk olarak Orta doğu ülkeleri kaç tanedir ve bu ülkeler hangileridir? Bakalım;

Dünyanın en karışık bölgesi olarak bilinen Orta doğu ülkeleri acaba kaç ülkeden oluşmaktadır, Orta doğu ülkeleri hangileridir. 

Orta doğu ülkesi olarak birçok kaynakta farklı bilgiler bulunmaktadır. Orta doğu ülkeleri arasında bazı kaynaklarda Çok az ülke gösterilirken bazı kaynaklarda ise oldukça fazla ülke gösterilmiştir. Örneğin birçok kaynak Pakistan’ı Libya‘yı Kıbrıs’ı Orta doğu ülkeleri arasında göstermezken bazı kaynaklarda Akdeniz’den Pakistan’a kadar birçok ülkeyi Orta doğu ülkesi olarak göstermektedir.

Hatta bazı kaynaklarda ülkemiz dahi Orta doğu ülkeleri arasında gösterilmektedir. Ama eskiden beridir söylenegelen Orta doğu olarak adlandırılan en geniş sınırlama aşağıdaki ülkeleri kapsamaktadır.

Orta doğu ülkelerinin neredeyse tamamı Müslüman ülkelerden oluşuyor olup Sadece İsrail Musevi olup Güney Kıbrıs Rum Kesimi de Hristiyan devletlerdir bunların dışındaki ülkelerin tamamı Müslümandır. 

OrtadoğuBu tanıma göre Orta Doğu ülkeleri kaç tanedir ve bu ülkeler hangileridir?

Afganistan,

Bahreyn,

Birleşik Arap Emirlikleri,

Cezayir,

Fas

Filistin,

Irak,

İran,

İsrail,

Katar,

Kıbrıs (KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi)

Kuveyt,

Libya,

Lübnan,

Mısır,

Pakistan,

Sudan,

Suriye,

Suudi Arabistan,

Tunus,

Umman,

Ürdün,

Yemen

UzakdoğuUzak doğu ülkeleri hangileridir? 

Uzak doğu kavramı birçok ülke tarafından Asya olarak nitelendirilmekte ise de Uzak doğu özellikle Asya’nın doğu kısmındaki ülkeler için kullanılmaktadır.

Uzak doğu ülkeleri epey bir sayıda olmasına karşın en çok bilinen ülkeler Japonya ve Çin’dir diyebiliriz. Çünkü özellikle ülkemiz vatandaşlarına Uzak doğu ülkeleri hangileridir diye sorulması halinde alınacak en muhtemel cevap Japonya olup daha sonrasında Çin gelmektedir. Fakat bu iki ülke ile birlikte 20 civarında Uzak doğu ülkesi bulunmaktadır. 

Her ne kadar Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde doğu tarafta ise de  Uzak doğu ülkesi olarak kabul edilmemektedir. 

Bazı kaynaklarda Pakistan ülkesi Uzak doğu ülkeleri arasında gösteriliyor ise de Pakistan ülkesinin Uzak doğu ülkeleri içerisinde olduğu daha yaygın bir kanıdır. 

Hatta aşağıya yazmış olduğum Bangladeş ve Sri Lanka gibi ülkeler bazı kaynaklarda Uzak doğu ülkeleri arasında gösterilmese de yaygın görüş bu ülkelerin Uzak doğu ülkeleri arasında düşünülmesi gerektiğidir. 

JaponyaAcaba Uzak doğu ülkesi kaç tanedir. Bu ülkeler hangileridir? 

Bangladeş

Brunei

Çin

Doğu Timor

Endonezya

Filipinler

Güney Kore

Japonya

Kamboçya

Kuzey Kore

Laos

Malezya

Moğolistan

Myanmar (Birmanya)

Singapur

Sri Lanka

Tayland

Tayvan

Vietnam

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sümeyye diyor ki:

    ya ben güney kore ye gitmek istiyorum .İnsaallah.

  2. Vermek istemiyorum diyor ki:

    Bize de doğu dan misafir gelcekte o yüzden bakmıştım sağolun bilgi verdiğiniz için

  3. isminiz diyor ki:

    dersane hocası ödev verdi doğu ülkeleri ve onların başkentlrini bulun yazınd diye şimdi mal mal yazmaya başayablirim

YORUM YAZ