Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Onikiparmak bağırsağı özellikleri

Onikiparmak bağırsağı özellikleri
  • 09.07.2015

Onikiparmak bağırsağı vücudumuzdaki iç organlardan bir tanesi olup sindirim sistemi içerisinde bulunan organlar arasındadır.

Oniki parmak bağırsağı-2Onikiparmak parmak bağırsağı nerededir?

Onikiparmak bağırsağı mide çıkışında bulunmaktadır. İnce bağırsağa bağlanan bir kısımdır. Karnımızın üst kısmında bulunmaktadır. Midemizin altında bulunan ince bağırsağın 10 santimetreye kadar olabilen kısmına verilen isim olup midemizin hemen altında bulunmaktadır.

Onikiparmak bağırsağının özellikleri nelerdir?

Onikiparmak bağırsağının boyu yukarda söylediğimiz gibi 10 santime kadar olabilmektedir. Genel itibari ile 5 santimden az olmayıp 10 santimi de geçmemektedir.

Şekil itibariyle yay veya hilal şeklindedir. C harfi şeklinde de diyebiliriz.

Oniki parmak bağırsağı-1İncebağırsağın üst kısmında bulunmakta olup aslında ince bağırsağın bir parçasıdır da diyebiliriz.

Onikiparmak bağırsağı midemizin hemen altında olması ve mideden gelen gıdaların bulunduğu yer olması sebebiyle mide rahatsızlıklarının birçoğunu bu organımızda da görmemiz mümkündür. Örneğin mide ülseri gibi onikiparmak bağırsağı ülseri de en sık görülen onikiparmak bağırsağı rahatsızlıklarından bir tanesidir.

Onikiparmak bağırsağının görevi nedir?

Onikiparmak bağırsağının temel görevi, midede gerekli kıvama gelen yani yeteri kadar sıvılaşan gıdaların onikiparmak bağırsağına gelerek burada bazı salgılar ve hormonlar sayesinde incebağırsakta bu gıdaların emilmeye hazır hale gelmesini sağlamaktadır. Yani mideden çıkan gıdaların kimyasal parçalanmasının yapıldığı organlardan bir tanesi onikiparmak bağırsağıdır.

Oniki parmak bağırsağı-1Onikiparmak bağırsağında görülen rahatsızlıklar ve hastalıklar hangileridir?

Onikiparmak bağırsağında en sık görülen hastalık türü onikiparmak bağırsağı ülseridir. (Erkeklerde kadınlara nazaran 2-3 kat daha fazla görülmekte olup, hareketi olan iş dallarında daha sıklıkta görüldüğü yönünde bilgiler mevcuttur, bu ülserin belirtisi ağrıdır ve genel olarak yemeklerden 1-2 saat sonra kendisini hissettirir ayrıca geceleri de ağrı yaparak uyanmaya sebep olduğu bilgisi de mevcuttur, sebeplerine gelince bu rahatsızlığa birçok şey sebep olmaktadır, örneğin sinir stres, çay-kahve, alkol, üzüntü, gastrit, sinir sistemi hastalıkları, boşaltım sistemi rahatsızları vb.  )

Onikiparmak bağırsağı iltihabı,

Onikiparmak bağırsağı kanseri,

Gibi hastalıklar en sık görülen ve en çok önem arz eden hastalıklardır.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

saglik.gov.tr(Sağlık Bakanlığı Resmi web sitesi)

kanser.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Cenan oran diyor ki:

    Aydınlatıcı ve detaylı ancak uzmanlık düzeyinde değil

YORUM YAZ