Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Omurilik soğanı nedir? özellikleri nelerdir?

Omurilik soğanı nedir? özellikleri nelerdir?
  • 13.01.2015

Omurilik soğanı çoğumuzun nerede olduğunu bildiği fakat görevlerini ve özelliklerinin ne olduğunu genel itibari ile bilmediğimiz vücudumuzdaki sistemlerden bir tanesidir.

Omurilik soğanı özellikle isminde geçen “soğan” ismi nedeniyle ilköğrenim çağında birçoğumuzun dikkatini çeken vücudumuzda bulunan parçalardan birisi olmuştur.

Bu kısma neden Omurilik Soğanı ismi verildiği konusunda net bir bilgi sahibi olamasak ta muhtemelen bu kısmın soğana olan benzerliğinden dolayı bu ismi aldığı kanaatindeyiz.

Omurilik Soğanı-1Evet Omurilik Soğanı kafatasımızın içerisinde bulunan ve kafatasımızın beyinle birlikte koruduğu sistemlerden bir tanesidir. Kendisi çok küçük olmasına karşın çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Öncelikli olarak Omurilik soğanının nerede bulunduğuna bakalım:

Omurilik soğanı kafatasımızın içerisinde beynin hemen altında ve omuriliğin üzerinde yani beyin ile Omurilik arasında bulunmaktadır.  Sulcus Pontobulbaris ile üstünde bulunan Ponstan adı verilen kısımdan ayrılırken, alt tarafındaki omurilikten ise Medulla spinalis yani foroman magnum ile ayrılmaktadır.

Omurilik Soğanı-3Yazımıza eklemiş olduğumuz resimlerden de anlaşılacağı üzere Omurilik Soğanı beynimize göre çok küçük bir hacme sahiptir. Fakat beyin ile omurilik arasında bulunması ve omuriliğin beyinle bağlantısını sağlayan kısım olması sebebiyle çok önemli bir konumda bulunmaktadır.

Evet beyne giden ve beyne giren tüm sinirler omurilik soğanından geçmektedir.

Omurilik soğanın yapısı ve özelliklerinden bahsettikten sonra şimdide bu küçük yapı veya kısım acaba ne işe yaramaktadır. Önemli görevleri nelerdir ona bir bakalım:

Omurilik soğanı istemsiz olarak çalışmakta olan iç organlarımızın kontrol edildiği bölge veya merkezdir.

Omurilik Soğanı-2Solunum gibi, yutma, sindirim, kusma veya hapşırma gibi reflekslerin kontrolü bu merkez sayesinde olmaktadır. Yani kısaca istemsiz vücut hareketlerini düzenler.

Solunum, Boşaltım ve Dolaşım sisteminin çalışmasını kontrol eden ve düzenleyen merkez Omurilik soğanıdır.

Omurilik soğanının bir diğer görevi de beynin sağ lobundan gelen sinirler vücudun sol kısmına, sol lobundan gelen sinirler sağ kısmına göndermektedir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ