Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Omurilik nedir? özellikleri nelerdir?

Omurilik nedir? özellikleri nelerdir?
  • 06.01.2015

Omurilik vücudumuzdaki merkezi sinir sisteminin bir parçası olan omurga ismini vermiş olduğumuz kemik yapının içinde bulunan ve beyinden başlayarak boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan sisteme verilen isimdir.

Omurilik özellikleri ve görev nedir?

Omuriliğin boyu erkek ve kadına göre değişiklik göstermektedir. Tabi bu kadın ve erkeğin boy farkı ile de orantılıdır diyebiliriz. Yani erkek omuriliği kadın omuriliğinden daha uzundur.  Erkeklerdeki Omurilik boyu 45 cm civarında iken kadınlarda ise yaklaşık olarak 43 cm civarındadır.

Omurilik-1Erkek ve Kadına göre 43-45 cm uzunluğuna sahip olan omuriliğin ağırlığı yaklaşık olarak 35 gram ile 40 gram arasında değişiklik göstermektedir.

Omurilik yapı itibariyle dışta ak madde ve içte boz madde adı verilen iki maddeden oluşmaktadır.

Omuriliği dıştan çevreleyen ak madde meyelinli sinirlerden oluşmaktadır, iç maddesi ise boz madde adını verdiğimiz sinir hücrelerinin gövde kısmı ve miyelinsiz sinirlerden oluşmaktadır.

Omurilik tam olarak beynin alt kısmından başlar.

Omurilik Omurilik soğanından gelen refleksleri kontrol eder.

Omurilik tam olarak beyinden çıkan emirleri kontrol eden sistemdir.

Ayrıca Omurilikte bulunan dorsal boynuz duygusal sinirleri alır iken, Ventral boynuz Motorik adı verilen sinirleri almaktadır.

Şimdi omuriliğin yapısına biraz daha detaylı girerek ne şekilde bir işlem olduğuna bakalım:

Yukarda da değinmiş olduğumuz gibi Omuriliğin asıl görevinin refleksleri kontrol etmek ve istemsiz davranışları kontrol etmek olduğunu söylemiştik.

Vücudumuzdan beynimize gelen sinirler omurilikte çapraz yaparak gelmektedir. Vücudumuzun sol tarafı beynin sağ lobuna, Vücudumuzun sağ tarafı ise beynimizin sol lobuna bağlıdır. Yani vücudumuzun sol tarafının kontrolünü beynin sağ tarafı, vücudumuzun sağ tarafının kontrolünü ise beynin sol tarafı yapmaktadır.

Omurilik-3Omuriliğin bulunduğu omurların toplam sayısı 33 adettir. Yani 33 omurdan oluşmaktadır. Omuriliğin çevresi 3 katlı bir zarlı çevrili ve oldukça korunaklı bir yapıya sahiptir.

Omuriliğin darbelere ve sarsıntılara karşı korunması için 33 omur arasında Omurilik sıvısı bulunmaktadır.

Omuriliğin hem sağ tarafından hem de sol tarafından düzenli bir şekilde sıralanmış olan 31 çift duyu ve motor siniri çıkmaktadır.

Omuriliğin yapısını genel olarak bu şekilde anlattıktan omuriliğin iki önemli görevini de verelim ve daha sonra Omurilikle ilgili bir önemli detay ve örnekler ile omuriliği daha anlaşılır hale getirelim.

Omuriliğin yukarda değinmiş olduğumuz gibi en önemli görevi Refleksleri kontrol etmek olup bunun yanında beynin organlar arasındaki bilgi iletişimini de sağlamaktır.

Kalıtsal reflekslerin kontrolü omuriliğin elindedir. Örneğin diz kapağımızın belli bir noktasına vurulduğu zaman ayağımızın birden hareket etmesi, göz kapağımızın bazı durumlara göre büyüyüp küçülmesi kalıtsal reflekslerdir.

Omurilik-2Birde öğrenme yolu ile edindiğimiz refleksler vardır ki, işte bu refleksler öğrenene kadar beynin kontrolünde iken öğrendikten sonra bütün kontrol omuriliğe geçer artık bu davranışı beyin yapmaz omurilik yapar.

Yüzmek, bisiklet sürmek vb gibi öğrendiğimiz hareketler bir müddet sonra artık beynin kontrolünden çıkarak omuriliğin denetimine girer, yine aynı şekilde limonu gördüğümüz zaman yüzümüzü ekşitmemiz yine omuriliğin kontrolündeki davranışlardır. Taki bir hata yapana kadar Omurilik bu görevleri yapar ne zamanki bu refleks tabir ettiğimiz davranışlarda bir hata görülürse işte o zaman beyin denetimi eline alır. Ve bir müddet sonra normale döndükten sonra tekrar omuriliğin denetimine verir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ