Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ölüm Vadisi (Death Valley) özellikleri nelerdir?

Ölüm Vadisi (Death Valley) özellikleri nelerdir?
  • 05.01.2016

Ölüm vadisi özellikle 2012 yılından sonra insanoğlunun dikkatini en çok çeken yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmıştır. Aslında bu yer bazı özellikleri sebebiyle günümüzden yıllar önce de çok ünlü yerlerden bir tanesi olmuştur. Aşağıda bazı özelliklerini vereceğimiz bu yer birkaç özelliği ile dünyadaki en önemli ve en dikkat çekici yerler arasında bulunmaktadır.

Ölüm vadisi-1Ölüm Vadisi (Death Valley) neredir, özellikleri nelerdir?

-Ölüm Vadisi’ni yazımıza konu etmemizdeki en büyük etken bu yerin sıcaklığıdır. Ölüm Vadisi dünyanın en sıcak yeri olarak kayda geçmiş bir yerdir. (Günümüzden yıllar öncesine dayanan bir ölçüm neticesinde dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edilen Libya ülkesindeki El Aziziye artık bu özelliğini Ölüm vadisi olarak adlandırılan Death Valley’e bırakmıştır.)

-Ölüm vadisi Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunan Güney Kalifornia eyaletinde yer almaktadır.

-Ölüm vadisi çöl ile kaplı olan bir vadidir. Bu vadi Majave isimli çölün bir parçası konumundadır.

-Ölüm vadisi günümüz itibarıyla dünyanın en kurak ve en sıcak yeri olarak kabul görmüştür. Bu vadi içinde bulunan Furnace Creek isimli kasabada 1913 yılında ölçülmüş olan 56,7 santigrat derecelik sıcaklık bugüne kadar ölçülmüş en yüksek hava sıcaklığı olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır.

-Kuzey Amerika’da ki en alçak yerdir. Alçaklığı deniz seviyesine göre -86 metredir.

Death Valley Ölüm vadisi yürüyen taşlar-Ölüm vadisini ayrıca önemli kılan ve dünyada birçok bilim adamı tarafından gelerek araştırma yapmış olduğu “Hareket Eden Taşlar” olarak isimlendirilen doğa olayının da cereyan ettiği yer yine bu ölüm vadisidir. İnsanoğlu burada bulunan bazı taşların yıl içinde hareket ettiğini ve hareketin ne şekilde yapıldığına ilişkin hareketini gösteren izlerini araştırmak için yıllarca burada gözlemler ve deneyler yapmışlardır. Ve sonunda bu taşların hareketinin neden kaynaklandığını tespit etmişlerdir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ