Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

 Ölüdeniz özellikleri nelerdir?

 Ölüdeniz özellikleri nelerdir?
  • 11.11.2016

Ölüdeniz ülkemizin önemli tatil yerlerinden bir tanesi olup ülkemiz insanlarının da bir çoğu tarafından tanınmaktadır. Tatil zamanlarında özellikle birçok kişininde ilgisini üzerine çekmektedir. Ölüdeniz tatil yerinin özelliklerini maddeler halinde verelim.

Ölü DenizÖlüdeniz’in özellikleri nelerdir?

-Ölüdeniz Muğla ilimizin Fethiye ilçesine bağlı bir mahallesidir. Fethiye ilçesine yaklaşık olarak 12 kilometre uzaklıktadır.

-Ölüdenizin tarihide oldukça eskiye dayanmaktadır. Güzelliği sebebi ile geçmiş bazı medeniyetlerde çeşitli isimlerle anılmış olup, Likyalılar döneminde buraya Güneş ve ışık diyarı ismi verilmiştir.

-Ölüdeniz bir lagün yani deniz kulağı ismi verilen coğrafi oluşumlardan bir tanesidir.

-Ölüdeniz ismini çok fırtınalı zamanlarda dahi dalgalarının çok az olmasından almıştır.

-Ölüdeniz dip akıntısı olan bir deniz olup yoğun şekide kaynak suyu çıkışları olmaktadır.

-Gelgit etkisi nedeniyle birkaç günde bir deniz seviyesi 50 cm’ye kadar yükselmektedir.

Ölü Deniz-3-Ölüdeniz birçok spor ve aktivitesinin yapıldığı bir yer olup özellikle yamaç paraşütü ile anılan bir tatil yeridir. Hemen yanıbaşında bulunan Babadağ’dan yaklaşık 1700-1900 metrelik bir yükseklikten “Yamaç Paraşütü” yapılmaktadır. Birçok ziyaretçide cesaretlerinin elverdiği ölçüde yamaç paraşütü yapmaktadır. Cidden herkes yamaç paraşütü yapmaya cesaret edememektedir. Çünkü oldukça yüksekten iniş yapılmaktadır.

-Bunun yanında Ölüdeniz ayrıca dalış yapılan merkezlerden bir tanesidir.

-Ölüdeniz çevresinde bulunan Babadağ ve bazı yükseklikteki dağlar sebebiyle dağcılık, yürüyüş ve safari sporlarınında yapıldığı bir tatil merkezidir. Ayrıca Rafting sporuda yoğun şekilde yapılmaktadır.

-Ölüdeniz beldesinde merkezde çok sayıda restoran ve turistik mağazalar bulunmaktadır.

-Ölüdeniz Belceğizin kuzeybatısında bulunan Kumburnu Milli Parkı dinlenme plajı yer almaktadır.

Ölü Deniz-2-Yine Kelebekler vadisi buranın önemli yerlerinden bir tanesi olup 1.derece sit alanıdır. Burada bulunan çamlar ve kayalık vadilerde sayıları milyarlarla ifade eden kelebek bulunmaktadır.

-Bizimde gidip yakından gördüğümüz ölüdenizde en çok dikkatimizi çeken Babadağ’ın ve diğer yamaçların muhteşem görünüşü ve havada süzülen yamaç paraşütlerinin görüntüsüdür. Bunun haricinde özellikle park alanı yönünden sıkıntıları bulunmaktadır. Özellikle Bayram zamanlarında ölüdenize girişte yoğun trafik bizim görmüş olduğumuz sıkıntılardan birisidir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ayna diyor ki:

    Çok güzel bir makale olmuş. Paylaşımınız için çok teşekkürler.

  2. BilgeTJ diyor ki:

    Güzel anlatım için teşekkürler. Ben de yemekten bahsetmek istiyorum… Ölüdeniz içindeki kafe ve restoranlarda tost burger vs alıp hem dünya kadar para verip hem doymayacağınıza; öğlen için atıştırmalık bişeyler yanınıza alın ve çıkışta ölüdeniz çarşısında 200 mt içerde solda türk hotelde fish and chips veya deniz ürünleri salatası yiyin. Salatanın tadı damağımda kaldı. Hem taze hem leziz hem uygun fiyatlı… 51 tl 2 kişilşk yemek. ayrıca fethiye merkezde ve paspaturda hani köfte uygun temiz lezzetli ve meşhur. Burdada 50 tl 2 kişilik. Paspaturda paşa kebap leziz keyifli biraz kalbur üstü. Oturmaya masa bulunmuyor. Öyle talep var yani. Az tuzlu fiyatlar… Ama hakkını veriyorlar . 77 tl ye ziyafet çektik :))

YORUM YAZ