Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ölü piksel nedir, nasıl anlaşılır, zararları nedir, nasıl tamir edilir?

Ölü piksel nedir, nasıl anlaşılır, zararları nedir, nasıl tamir edilir?
  • 07.07.2016

Ölü piksel toplum içinde duyulmasındaki en büyük sebep led televizyonların ve led ile çalışan bilgisayar vb. elektronik eşyaların hayatımıza girmesiyle başlamıştır. Ölü piksel en çok lcd ve led televizyonlarda karşımıza çıkmakta olup, lcd ve led televizyon alınırken en çok sorulan ve dikkat edilen hususların başında gelmektedir. Bu yazımızda ölü piksel hakkında bilgi verdikten sonra ölü piksellerin zararları hakkında detaylı bilgilere de yer verilecektir.

PikselÖlü piksel nedir?

Ölü piksel tanımına geçmeden önce öncelikli olarak pikselin ne olduğu hakkında bilgi vermemiz gerekecektir. Çünkü pikseli bilmeden pikselin ne olduğunu anlamadan ölü pikseli anlatmamız mümkün değildir.

Piksel, lcd, led ve cep telefonları ekranlarını oluşturan ve mavi, yeşil, kırmızı renkten oluşan ve ekranı oluşturan binlerce hatta milyonlarca noktacıklara verilen isimdir. Pikseller televizyona yaklaştığımız zaman herhangi bir alet kullanmadan gözlerimizle dahi görebilmekteyiz. 1 piksel 3 ana renkten oluşan noktacıktır. Hatta şimdi bu yazımızı okurken bilgisayar ekranına baktığımız zaman çok küçük noktacıklarda pikseldir.

ölü piksel-2Ölü piksel ise bu noktacıkların görevini yapmaması ve simsiyah gözükmesidir. Bir televizyonda bir veya 2 tane olan ölü piksel hiçbir dikkat çekmez iken bu sayının artması durumunda dikkat çekmekte ve bizleri rahatsız etmektedir. Özellikle yan yana olan 2-3 ölü piksel bizi son derece rahatsız eder. Düşünsenize televizyonun tam ortasında küçük bir böcek gibi duran bir siyah leke var. Bu bizi kesinlikle rahatsız edecektir.

Günümüzde birçok yeni nesil televizyonda ölü piksele rastlamak mümkündür. 2 veya 3 adet ölü piksel normal olarak kabul edilirken 3 ölü pikselden fazlası anormal olarak kabul edilmekte ve cihaz birebir yenisi ile değiştirilmektedir.

Ölü pikseller yapım aşamasında oluşabileceği gibi daha sonrada oluşabilmektedir. Özellikle televizyon ekranına sert bir cismin çarpması veya sert dokunuşlar buna sebep olabilmektedir.

Ölü pikseller özellikle yeni televizyon alacak insanların en çok dikkat ettiği hususlardır. Bu nedenle alırken çok dikkatli davranmak gerekir. Ayrıca aldıktan sonra ise bu hususa dikkat etmeli ve televizyonda ölü piksel olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Ölü pikseller cihazın kullanım zamanı ile de doğru orantılıdır. Uzun yıllar kullanılmış olan bir cihazda zamana paralel olarak ölü piksel sayısı daha çoktur.

Ölü piksel-1Ölü piksel nasıl anlaşılır ve nasıl kontrol edilir?

Ölü pikseli çıplak gözle fark edebiliriz fakat bu oldukça zor olur, fakat yeni bazı programlar sayesinde ekranı tek bir renkle kaplayarak ölü pikseli görmek kolaylaştırılır.  Hatta sırf ölü pikseli görebilmek adına programlar yapılmıştır.

Ölü pikselden bahsetmişken birde takılmış piksel nedir? Ondan bahsetmekte fayda vardır. Takılmış pikselde aynı ölü piksel gibi görevini yerine getirmeyen pikseldir. Fakat bunun görevini yapması küçük ve hafif dokunuşlarla sağlanabilir. Özellikle yumuşak bir madde ile küçük ve hafif dokunuşlar bu takılmış pikselleri harekete geçirecektir. Fakat bunu yaparken dikkat edilmeli yoksa diğer düzgün piksellere de zarar verilebilir.

Ölü PikselÖlü piksel nasıl tamir edilir?

Yaptığımız araştırmalar neticesinde ölü piksellerin tamirinin mümkün olmadığına ilişkin birçok kaynakta bilgi edinmiş bulunmaktayız. Bu sebepten dolayı, ölü pikselli bir cihaz alırken dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü üzerinde 3 ten fazla ölü piksel bulunan cihazlar tamir edilemediğinden birebir aynı cihazla değiştirilmektedir. En azından günümüz itibarıyla ölü piksel tamiri mümkün görünmemektedir.  Ölü piksel genel olarak transistor arızası nedeniyle oluştuğundan tamir edilme olanakları da yok gibidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ