Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Okyanusya (Avustralya) kıtasının özellikleri nelerdir?

Okyanusya (Avustralya) kıtasının özellikleri nelerdir?
  • 01.11.2015

Avustralya kıtası hiçbir kıta ile bağlantısı bulunmayan kıtalardan bir tanesi olup, üzerinde ülke bulunan kıtalar içerisinde en küçük kıta olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Dolayısı ile üzerindeki en büyük ülke konumunda bulunan Avustralya ülkesi ile de anılmaktadır.

Okyanusya (Avustralya) kıtasıOkyanusya (Avustralya) kıtası özellikleri nelerdir?

-Kıtanın en büyük ülkesi Avustralya ve çevresinde bulunan Büyük Okyanus içerisinde bulunan adaların yer aldığı ülkelerden oluşan bir kıtadır.

-Yer olarak Antartika kıtasının kuzey kısmında, Asya kıtasının ise Güney ve Güneydoğu kısmında yer almaktadır. Pasifik Okyanusu ile Hint okyanusu arasında bulunmaktadır.

-Yüzölçümü yaklaşık olarak 9.000.000 kilometrekare civarındadır. (Bu büyüklüğü ile kıtalar arasındaki en küçük kıta olma özelliğine sahiptir)

-Üzerinde yaklaşık olarak 36.000.000 kişi yaşamaktadır. (Yine bu yaşayan nüfus itibarıyla üzerinde en az nüfusun yaşadığı kıta konumundadır, Antartika kıtası üzerinde herhangi bir yaşam alanı olmadığından dolayı bu sıralamaya alınmamıştır)

-Okyanusya kıtası toplam olarak 4 bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler Avustralya, Melanezya, Polinezya ve Mikronezya bölümleridir.

Avustralya-Kıtanın en büyük ülkesi kıtaya bir diğer ismi olan Avustralya ismini veren Avustralya ülkesidir. Avustralya ülkesi kıtanın yaklaşık olarak %80’lik kısmını oluşturmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık olarak 7.700.000 kilometrekaredir.

-Okyanusya kıtasını oluşturan adaların neredeyse tamamında tropikal iklim gözükmekte ise de bazı kısımlarında Okyanus ve Akdeniz iklim tipi gözükmektedir.

-Okyanusya kıtasında bulunan küçük adalarda Hindistancevizi önemli bir gelir oluşturmaktadır.

-Avustralya kıtası nüfus yoğunluğu bakından diğer kıtalar içinde (Antartika kıtası dâhil edilmemiştir) nüfusun en az yoğun olduğu kıtadır. Kilometrekareye düşen insan sayısı 0,2 kişidir. Yani her 5 kilometrekareye yaklaşık olarak 1kişi düşmektedir.

Aborjinler-Avustralya yerlilerine “Aborjinler” denir. Aborjinlerin nüfusu günümüzden yaklaşık olarak 15 yıl öncesine dayanan bir veriye göre 450.000 civarında olarak verilmiştir. Günümüz itibarıyla da buna yakın sayıda olduğu belirtilmektedir. Avustralya kıtasının neredeyse tüm bölgelerinde belirli sayıda bulunmaktadırlar. Yine kayıtlarda Avustralya yerlileri olan Aborjinlerin özellikle sömürücü ülkeler tarafından yıllarca soykırıma tabi tutulduğu ve binlerce Aborjinin katledildiği bildirilmektedir. Özellikle Tazmanya ülkesinde birçok yerli halk katledilmiştir.

-Avustralya kıtasının en büyük ülkesi konumunda olan Avustralya ülkesinin simgesi olan hayvan “kanguru” dur. Kanguru aynı zamanda Avustralya kıtasına özgü bir hayvandır.

KanguruAvustralya kıtasında yaşayan ve buraya özgü olan bazı hayvanlar şunlardır;

-Kanguru

-Siyah Kuğu

-Kızıl Kanguru

-Uçan Kurbağa

-Deve kuşu

-Tasmanya Canavarı

-Dingo

-Su Timsahı

-Avustralya Sülünü

-Kakadu Papağanı

-Hortumlu Maymun

-Koala

-Fırtına Leyleği

-Yeni Gine Cennet Kuşu

-Ornitorenk

-Vombat

-Emu (Uçamayan bir kuş türü)

-Tuatara

Avustralya ülkesiOkyanusya(Avustralya) kıtasında bulunan ülkeler hangileridir?

Yeni Kaledonya

Avustralya

Tonga

Vanuatu

Nauru

Yeni Zelanda

Fiji

Tuvalu

Samoa

Solomon Adaları

Kiribati

Papua Yeni Gine

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ