Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Okyanus nedir özellikleri nelerdir?

Okyanus nedir özellikleri nelerdir?
  • 26.12.2016

Okyanuslar dünyada sayısal olarak en az sayıda bulunan su kütleleridir. Bu sebeple dünya üzerindeki okyanuslar hangileridir dendiği zaman birçoğumuz bu soruya doğru cevap verir ve isimlerini söyleriz. Fakat dünyadaki denizler veya göller hangileridir dendiği zaman zaman yüzlerce hatta binlerce olmalarından dolayı sadece birkaç tanesini sayabiliriz.  Şimdi ilk olarak okyanuslar nedir, hangi su kütlelerine okyanus denir, özelliklerinden kısaca bahsedelim.

Hint OkyanusuOkyanus nedir?

Okyanus kısaca kıtaları birbirinden ayıran çok büyük su kütlelerine verilen isimdir. Bazı tanımlamalarda yine kıtaları birbirinden ayıran engin denizlerde denmektedir.

Okyanusların belli başlı özellikleri nelerdir?

-Çok büyük su kütleleridir.

-İçerisinde birçok deniz ve adaları barındırır.

-Dünyanın yaklaşık olarak %70’lik kısmını kapsarlar.

-Okyanus ismi Yunancadan gelmekte olup, Yunanca Nehir isminden gelmektedir. (Cebelitarık boğazındaki akıntıdan kaynaklı olarak bu isim verilmiştir)

Okyanuslar-2-Dünya üzerindeki Okyanus sayısı toplam olarak 5 tanedir. Fakat en çok bilinen 3 tanesidir. Büyük Okyanus, Atlas okyanusu ve Hint Okyanusudur. Bunlar dışındaki diğer okyanuslar ise Güney ve Kuzey Okyanuslarıdır. Ve bu okyanuslar kutup bölgelerinde bulunmasından dolayı Kuzey kutup bölgesindeki Kuzey Okyanusu, Güney kutup bölgesindekine ise Güney okyanusu adı verilmiştir.

-Çok büyük su akıntıları okyanuslarda meydana gelir. Dünyaca ünlü soğuk ve sıcak su akıntılarının bulunduğu bölgeler okyanuslardır.

-Yine Dünya üzerindeki en büyük tsunamiler okyanuslarda oluşurlar. Yıkıcı etkisi olan bu tsunamiler çok büyük etkilere ve yıkımlara sebebiyet vermeleri bu okyanusların büyüklüğünden kaynaklanmaktadır.

-Derinlikleri oldukça yüksek olan su kütleleridir. Dünyanın en derin noktaları okyanuslar altındadır.

Büyük Okyanus neredeOkyanuslar hangileridir ve büyüklükleri ne kadardır?

1-Büyük Okyanus, 179 milyon kilometrekare.

2-Atlas Okyanusu, 106,4 milyon kilometrekare.

3-Hint Okyanusu, 73,5 milyon kilometrekare

4-Güney Okyanusu, 20,3 milyon kilometrekare.

5-Kuzey Okyanusu, 14 milyon kilometrekare

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ