Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Oksijensiz ne kadar yaşanır?

Oksijensiz ne kadar yaşanır?
  • 21.06.2018

Dünya üzerindeki neredeyse tüm canlıların yaşaması oksijene bağladır. Gerek deniz içinde yaşayanlar gerek karada yaşayan canlılar olsun, gerekse kuşlar olsun neredeyse tamamı oksijene ihtiyaç duymaktadır.

Bu yazımıza konu olan olaya değinecek olur isek Avusturya ülkesinde bir kamyon içinde 71 mültecinin havasızlıktan ölü olarak bulunduğu haberidir. Bu olay insanların gün içinde ne kadar hava aldığı ve ne kadar oksijene ihtiyaç duyduğu konusunu gündemimize getirmiştir.

Nefes almaİnsan kapalı yerde kaldığı zaman örneğin asansör gibi bu soru sürekli aklına gelir, çünkü asansörlerin çoğu oldukça dar alanlardır ama çoğu yerinden hava almaktadır. Muhtemelen çok az kişi olması halinde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Fakat hiç hava almayan bir ortamda ne kadar zaman sağ kalacağımızı bilmemiz açısından önemli bir konu diye düşünüyorum. Örneğin 3*4 ebadında bir odada havasız kaldık. Yüksekliği de bu oranın 2,5 metre olsun acaba içerdeki hava miktarı ne kadardır? Hava miktarı 12*2,5=30 metreküp’lük bir hava bulunmaktadır (30.000 litre). Havadaki oksijen miktarı ortalama olarak %21‘dir. İnsan dakikada yaklaşık olarak 500 mililitrelik oksijen solumaktadır. Bunu hava ile karıştırmamak gerekir. Hava içindeki oksijen miktarıdır. Dolayısı ile oldukça uzun bir zaman hayatta kalabiliriz.

nefes alma-2İnsan beyni oksijensiz olarak ancak 5-6 dakika dayanabilir, çocuklarda bu 8-10 dakika arasıdır. Bundan sonra ölüm kaçınılmazdır.

Yapılan bir araştırmaya göre insan bir tabut içinde eğer kapalı kalır ise yaklaşık olarak 5-6 saat hayatta kalabilmektedir. Tabi bu kişinin vücut büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir. Örneğin 10 kilogram ağırlığındaki bir çocuk 100 kilogram ağırlığındaki bir yetişkine göre daha az yer kaplayacağı ve bulunduğu yerde oksijen için daha fazla yer kalacağı için çok daha fazla yaşayabilmektedir.

Şöyle diyelim eğer bir asansörde tek başımıza kapalı kaldık ve asansörde hiç hava almadığını var sayar isek oldukça uzun zaman hayatta kalabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ