Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,02 / Satış: 6,05

Obüs nedir? Özellikleri nelerdir?

Obüs nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 05.06.2016

Obüs ismi özellikle son yıllarda ismini sıklıkla duymuş olduğumuz isimlerden bir tanesi olmuştur. Özellikle Suriye iç savaşı ile birlikte sık sık haberlerde duymuş olduğumuz bu OBÜS nedir, özellikleri nelerdir? Aşağıya birkaç örnekler vererek anlatalım.

Panter obüsü-1Obüs nedir?

Obüs bir askeri silah olup top ile benzerlik gösteren fakat bazı özellikleri ile toptan ayrılmış olan bir silahtır.

Geçmiş yıllarda genel olarak çapı 20 ila 30 cm aralığında olan toplara OBÜS denir iken, 30 cm üstündeki çapa sahip olanlarına ise top ismi verilmiştir. 20 cm’den küçük olan bu silahlara ise havan ismi verilmiştir. Fakat günümüzde bazı obüslerin çapları 30 cm’nin üstünde dahi olabilmektedir.

Obüsleri toplardan ayıran en önemli özellikle 45 dereceden büyük açılarla atış yaparak farklı barut haklarıyla iki farklı atışı aynı noktaya düşürebilmekte iken toplarda bu mümkün olamamaktadır.

Obüsler aynı havan gibi görerek veya görmeyerek atış yapabilme kabiliyetine sahip bulunmaktadır. Örneğin bir tepe arkasındaki hedefi yüksek açılarda atış yapma özelliği ile vurabilmektedir.

Fırtına obüsü-3Günümüzde üst açı grubu atışlarda iki veya daha çok farklı barut hakkıyla aynı noktayı vurabilen topçu silahları obüs olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle Suriye İç savaşında ülkemizde Kilis ilimize İŞİD tarafından atılan Katyuşa füzelerine karşı ülkemize ait olan Fırtına Obüsleri ile karşılık verilmiş ve büyük başarılar sağlanmıştır. Fırtına obüsleri paletli bir obüs olup tank görünümündedir. Özellikle tanktan fazla anlamayan kişiler bu paletli obüsleri tank ile karıştırabilmektedir. Obüsler hem çekili obüs hem de paletli obüs olarak ikiye ayrılmaktadır. Ülkemizde Panter Çekili obüs ve Fırtına paletli obüs bulunmaktadır. Menzili yaklaşık olarak 40 kilometre civarındadır.

Fırtına Obüsü ve Panter Obüsü hakkında bilgi almak isterseniz eğer ayrıntılı olarak sitemizde bu iki obüs hakkında bilgide verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ