Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Nurek Barajı özellikleri nelerdir?

Nurek Barajı özellikleri nelerdir?
  • 13.10.2015

Nuret barajı dünyadaki binlerce barajdan bir tanesi olmakla birlikte yazımıza konu etmemizdeki en önemli sebep bu barajın önemli bir özelliğinden kaynaklanmaktadır. Evet, Nurek barajı bir özelliği ile dünyada ilk sırada bulunan barajdır. Dünyada ki bütün baraj otoriteleri tarafından da bilinen barajlardan bir tanesidir.

Nurek Barajı-1Nurek Barajının özellikleri nelerdir?

-Nurek barajı dünyadaki en yüksek baraj olma özelliğine sahiptir. Dünyadaki en yüksek baraj bu barajıdır. Nurek barajının yüksekliği yaklaşık olarak 304 metredir. Bazı kaynaklarda 300 olarakta bildirilmektedir. (Şu bilgiyi de vermekte fayda vardır. Ülkemizin en yüksek barajı Artvin ilimizde bulunan Deriner barajı olup, Deriner barajının yüksekliği 249 metredir. Yani bu baraj Deriner barajından yaklaşık olarak 50 metreden daha fazla bir yüksekliğe sahip bulunmaktadır)

-Nurek barajı toprak/kaya dolgu tipinde bir barajdır.

-Tacikistan ülkesinde bulunan Nurek barajının üzerinde bulunduğu nehir Vahş nehridir.

-Nurek barajı yapıldığı tarih olan 1970 yılından bugüne değin yani yaklaşık olarak 50 yıl kadar bir süredir. Dünyadaki en yüksek baraj olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. O gün bugündür yükseklik bakımından bu barajı geçen bir baraj olmamıştır.

Nurek Barajı-2-Nurek barajı yüksekliği ile birlikte üzerinde kurulu olan hidroelektrik santralinin kapasitesi açısından da oldukça önemli olan bir barajdır. Bu barajın kurulu gücü 3.015 megavattır. Yani ülkemizin en büyük kurulu gücüne sahip olan ve ülkemizin en büyük barajı olma özelliğine sahip Atatürk barajı hidroelektrik santralinin 2400 megavatlık kurulu gücünden daha fazla bir kurulu gücü bulunmaktadır. Yine ek bir bilgi olması açısından şu bilgiyi de verelim Çin ülkesinde bulunan dünyadaki en büyük barajlardan bir olma özelliğine sahip 3 boğazlar barajına yapılan hidroelektrik santralinin kurulu gücünün 22,500 megavat olduğu bilgisi bulunmaktadır. Yani ülkemizin en büyük elektrik üreten hidroelektrik santrali olan Atatürk Barajı Hidroelektrik santralinin yaklaşık olarak 9 katı daha fazla bir kapasiteye sahiptir.

-Nurek barajı elektrik üretimindeki öneminden ziyade aynı zamanda yaklaşık olarak 650 hektarlık bir alanı sulayabilme özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ