Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Nükleer enerji özellikleri

Nükleer enerji özellikleri
  • 19.04.2015

Günümüz sanayi dünyasının son zamanlarda oldukça gelişme gösteren enerji türlerinden bir tanesidir. Özellikle birçok kişinin, derneğin, kurumun, kurulacağı bölgede bulunan yöre halkının ve çevre örgütlerinin yoğun eleştirilerine ve protestolarına karşın birçok ülkede çok sayıda kurulmuş ve kurulmaya devam eden bir enerji türüdür.

Ülkemizde son yıllarda bu konuya el atmaya başlamış ve aynı şekilde eleştiriler ülkemizde de olmuştur. Özellikle çevre örgütleri ve kurulacağı kararlaştırılan bölgede yaşayan insanlar tarafından protesto gösterileri yapılmakta ve eleştiriler getirilmektedir.

Nükleer Enerji nasıl elde edilirGünümüz koşullarında birçok ülke gibi ülkemizde enerji ihtiyacının neredeyse tamamını dış ülkelerden sağlamaktadır. Özellikle fosil yakıtların ileri zamanlarda tükeneceğinin bilinmesi nedeniyle nükleer enerjiye geçişte hızlanmıştır. Fakat nükleer enerjinin insan sağlığı açısından çok tehlikeli bir enerji olması birçok ülke tarafından özellikle kullanılmamaktadır. Nükleer enerjinin temel ham maddesi olan radyoaktif maddeler insan sağlığı açısından hayati tehlike yaratan bir maddedir. Bu sebepten dolayı bu enerji üretmek oldukça tehlikeli, zor ve önem gerektiren bir konudur.

Şu an itibari ile bazı ülkeler kullandıkları enerjinin büyük çoğunluğunu nükleer enerjiden elde etmektedir. Kullanılan enerjinin yarıdan fazlasını nükleer enerjiden sağlayan ülke sayısı birkaç tane olmasına karşın gün geçtikçe nükleer enerjinin enerji üretimi ve tüketimindeki payı artmaktadır.

Nükleer enerji ile ilgili olarak tanımı, ne şekilde üretildiği, bugüne kadar yaşanmış önemli nükleer kazalara ilişkin kısa kısa bilgi verelim.

Nükleer Enerji-1Nükleer enerji nedir?

Nükleer enerji atom çekirdeğinden elde edilen enerjidir. Atom çekirdeğinin nükleer reaksiyon sonucunda enerjiye dönüşümüdür.

Nükleer enerji elde edebilmek için ilk olarak ham madde ve bunu işleyecek nükleer reaktörler gerekmektedir. Nükleer reaktörler çok önemli teknoloji ve bilgi birikimi gerektiren önemli bir konu olması sebebiyle özellikle kurulacağı bölge iyi seçilmeleri ve inşası ve yapımında son derece özen gösterilmesi gerekmektedir.

Nükleer enerjinin elde edilebilmesi amacıyla radyoaktif madde atomları Füzyon, Fisyon ve yarılanma teknikleri ile reaksiyona sokulurlar.

Nükleer enerjinin ilk keşfi 1896 yılıdır.

Bu üç reaksiyonunda tanımını şöyle yapalım:

FüzyonFüzyon nedir?

Füzyon atom parçacıklarının birleşme reaksiyonuna verilen isimdir. Bu birleşme reaksiyonu ile birlikte çok yüksek oranda enerji açığa çıkmaktadır. Hafif radyoaktif maddelerin birleşme sonucunda daha ağır atomları oluşturduğu nükleer tepkimedir.  Güneş enerjisinin ortaya çıkması füzyon tepkimesiyle olmaktadır.

 

Fisyon (Fizyon)Fisyon nedir?

Fisyon ise atom çekirdeğinin parçalanması esasına dayanan reaksiyondur.  Yine nükleer santrallerde atom çekirdeğine dışardan müdahale edilerek parçalanması sağlanır ve bu parçalanma ile yine yüksek oranda enerji açığa çıkar. Radyoaktif maddenin bol miktarda nötronlanması sonucunda küçük atomlara parçalanmasıdır. Atom bombasında kullanılan yöntemdir.

Yarılanma nedir?

Yarılanma fisyonun doğal olarak parçalanması yöntemi ne verilen isimdir. Çekirdeğin fisyona nazaran daha yavaş bir şekilde parçalanması olarak tanımlanabilir.

Bu üç metot içerisinde en yaygın olan fisyondur. Fakat fisyon tepkimesinde ortaya çıkan enerji Füzyon tepkimesi sonucu ortaya çıkan enerjiden çok daha düşüktür.

Günümüzde nükleer enerji üretmek için Uranyum elementinin zenginleştirilmesi gerekmektedir. Zenginleştirilmiş uranyumun atom çekirdeklerine nötronların çarptırılması sonucu tepkime sağlanır. Bu tepkime ile nötronlar uranyum atomları içinde bulunan çekirdeklerin tamamına çarpana dek devam eder.

Ve yüksek oranda enerji açığa çıkar. Bunların nükleer santrallerde kullanımı ve enerjiye dönüştürülmesi ise bu çıkan enerji sebebiyle su buharı çok yüksek derecelere kadar ısınır. Bu ısınan su buharları tribünlere çarparak bunları döndürür ve jeneratör sayesinde elektrik enerjisine dönüşür. Ve bu döngü sürekli şekilde devam eder.

Nükleer Enerji-2Dünya üzerinde birkaç kez nükleer santral kazası olmasına karşın 1986 yılındaki Çernobil reaktör kazası birden çok ülkeyi etkileyen en büyük reaktör kazası olarak tarihe geçmiştir. Onlarca kişi bu kaza sebebiyle hayatını kaybetmiş, binlerce kişi ise radyasyon nedeniyle kansere yakalanmıştır. Yüzbinlerce kişi ise dolaylı olarak sağlık yönünden etkilenmiştir. Bu reaktörden yayılan radyasyon bin kilometreden daha fazla bir uzaklığa kadar sirayet etmiştir. 2011 yılında Japonya ülkesinde yine deprem nedeniyle Fukuşima Santralinde önemli bir kaza olmuştur. 

Yararlanılan Kaynaklar;

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı web sitesi (enerji.gov.tr)

vikipedia.org

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. web sitesi (teias.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ