Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Nötron nedir, özellikleri nelerdir?

Nötron nedir, özellikleri nelerdir?
  • 06.12.2015

Nötronun kısaca tanımını yapacak olur isek, atomların çekirdeklerini proton ile birlikte meydana getiren parçacıktır. Özellikle günümüzde nükleer santraller ve bombaların yapımındaki en önemli maddelerden bir tanesidir. İnsanoğlu Nötron ismini özellikle dünyada nükleer bombaların yapılması ile birlikte bu bombalardan bir tanesi olan nötron bombalarının yapılması ile duymaya başlamışlardır.

Nötron parçacığını dünyada ilk bulan kişi James Chadwick isimli bilim insanıdır. James Chadwick bu önemli buluşunu 1932 yılında gerçekleştirmiş olup, bu önemli buluşu sayesinde ise Nobel Fizik Ödülü almaya hak kazanmıştır.

NötronNötronların özellikleri nelerdir?

-Nötronlar atom çekirdeğinin iki maddesinden bir tanesidir (Proton ve Nötron)

-Nötron sayısı çekirdekte proton sayısına eşit veya daha fazla olmak zorundadır. Hiçbir elementte nötron sayısı proton sayısından daha az olmaz.

-Biri yukarı ve iki aşağı kuarktan oluşmaktadır.

-Nötronlar Hidrojen dışındaki tüm atom çekirdeklerinde bulunmaktadır.

-Nötronlar atom çekirdeğindeki yüksek parçacıklar olup, proton ile kütle yönünden aşağı yukarı birbirlerine eşit seviyede bulunmaktadır.

-Nötronların elektrik yükleri sıfırdır. Bu sebepten dolayı herhangi bir madde içinde oldukça uzun bir yol kat edebilmektedirler. Nötronlar saniyede yaklaşık olarak birkaç kilometrelik bir hızda hareket ederler.

-Nötron elementinin simgesi n’dir.

-Atomlar içinde bulunan nötron sayıları maddeden maddeye değişiklik gösterebilmektedir.

Nükleer Enerji-Nötron sayısı ile proton sayısı toplanarak kütle numarası tespit edilmektedir.

-Nötronlar elektron ve protonun birleşiminden meydana gelmektedir.

-Nötronların atomik kütlesi 1.008656 akb (mn = 1.6748 x 10-27 kg)’dir.

-Serbest nötronlar aşağı yukarı 10.5 dakikalık bir yarı ömre sahiptirler.

-Nötronlar hızlarına göre ya da sahip oldukları kinetik enerjilerine göre sınıflandırılmış olup,  termal nötronlar, epitermal nötronlar ve hızlı nötronlar şeklinde sınıflandırılmışlardır.

Günümüz teknolojisinde nötronlar üç çeşit kaynaktan elde edilmektedir.

1-İzotopik Nötron Kaynakları:

-238Pu, 239Pu, 241Am gibi ağır radyoaktif çekirdekler tarafından yayınlanan alfa ışınlarının Be gibi hafif elementlerle etkileşmeleri sonucunda nötronlar elde edilmektedir.

2-Hızlandırıcı tabanlı nötron kaynakları:

Nötron jeneratörlerinde döteryum iyonları hızlandırılarak döteryum veya trityum hedeflere çarptırılarak tek enerjili nötronlar elde edilir.

Nekleer enerji3-Nükleer reaktörler yoluyla nötron elde etme:

Termal yapıdaki nötron absorpsiyonu sonucunda 235U ve 239Pu gibi bölünen atom çekirdeklerinin nükleer reaktörlerde atom çekirdeklerinin bölünmesi sonucunda nötron elde edilir.

Yararlanılan kaynaklar:

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu resmi web sitesi (taek.gov.tr)

Wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ