Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Normal sperm sayısı ve spermlerin canlı kalma süresi

Normal sperm sayısı ve spermlerin canlı kalma süresi
  • 25.03.2015

Erkeklerin baba olma şansını artıran en önemli etkenlerden bir tanesi sperm sayısıdır, Sperm sayısı özellikle erkeklerde kısırlık konusunda önemli bir etkendir.

Peki erkeklerde normal sperm sayısı nedir?

Yapılan araştırmalar neticesinde bir erkekteki sperm sayısının 1 ml’de en az 20 Milyon sperm olması gerektiği yönündeki kanaattir. Eğer erkekteki sperm sayısı bu değerin altında ise baba olma olasılığını azaltmaktadır.

Bilindiği üzere spermler ancak 1/100 oranında yumurtalara ulaşır ve bunların sadece 1 tanesi döllemeyi yapabilir.

Sperm-2Sperm hücresi sayısı bazı erkeklerde mililitrede 80 Milyona kadar çıkabilmektedir.

Sperm sayısı kişiden kişiye göre değişmektedir.Sperm sayıları genetik mirasa göre, yaşam kalitesine, taşınan olaylara ve geçirilen hastalıklara göre kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Hatta hiç sperm olmama durumu dahi ortaya çıkabilmektedir. 

Ayrıca erkeklerde sperm üretimi ergenlik döneminde başlayarak ileriki yaşlara kadar devam eden bir durumdur. Örneğin bayanlarda yumurtalar her adet sonunda biraz daha azalır ve menepoza kadar bu azalma devam eder, en son menepoz döneminde yumurtalar biter. 

Sperm sayısındaki azlık erkekler için çocuk olmama rahatsızlıkları içerisinde en önemli sırada yer alan konulardan bir tanesidir. Fakat günümüz tıp teknolojisi bu konuda da önemli adımlar atmıştır. Özellikle sperm sayısı azlığının giderilmesi ve belirli sayıya çıkarılabilmesi için önemli gelişmeler elde edilmiş ve bu konuda bir çok baba olmak isteyen hastalar tedaviler sayesinde baba olma imkanı bulmuşlardır. Fakat henüz tam anlamıyla çözüm bulunamamış olup, sadece sperm sayısını belli bir oranda veya belli bir sayıda artırma yöntemleri geliştirilmiştir. 

Sperm-1Spermler ne kadar süre canlı kalır?

Sperm hücreleri bulundukları ortama göre canlı kalma süreleri değişmektedir.

Halkımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi spermin gerek dışarı bir ortamda gerekse kadın üreme organında ne kadar canlı kalacağı konusudur.

Spermler vajinasında canlı kalma süresi yaklaşık olarak 24 saat ile en fazla 2-3 gün arasındadır. Bu süre içerisinde canlı kalabilir. İlk birkaç saatlik süreden sonra döllenme olayı çok çok azalmaya başlar. 

Peki Spermler dış bir ortamda ne kadar canlı kalabilmektedir?

Eğer sıcaklık uygunsa ve hiçbir dış etkenle karşılaşmaz ise yine süre saatlere kadar çıkabilmektedir. Fakat bunun dışında sıcaklığın uygun olmaması ve dış etkenlerin olması su vb.durumlarda en fazla 3-5 dakika canlı kalabilirler. 

Sperm-3En çok merak edilen diğer bir konu ise örneğin dış ortamdan değebilecek her hangi bir sperm ile hamile kalma ihtimali var mıdır?

Çok zor bir ihtimal ile bu durum gerçekleşebilir ama bu çok zor bir ihtimaldir. Çünkü 1 mililitrelik bir spermde yaklaşık olarak 20 Milyon’dan fazla sperm hücresi olup bu hücrelerden sadece 1 tanesi dölleme yapabilme şansı bulabilmektedir, bu nedenle dış bir ortamdan değebilecek veya bulaşabilecek bir sperm ile gebe kalma olayı imkansıza yakın olmakla birlikte hiçbir zaman olmayacak anlamına da gelmemelidir. Ama bunun örnekleri dünyada yok denecek kadar azdır.Eğer şekilde olsa idi günümüzde aynı tuvaleti kullanan birçok farklı cinsiyetli insan bulunmaktadır, es kaza bu gibi durumlar olsa herhalde haberlerde duyar idik onun için bu durum oldukça zor diyebileceğimiz hatta milyarda bir olasılıklardan bir tanesidir.

Yararlanılan Kaynaklar;

Wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ