Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Nil Timsahı Özellikleri Nelerdir?

Nil Timsahı Özellikleri Nelerdir?
  • 01.05.2018

Timsahlar günümüzün en çok ilgi çeken hayvanlarından bir tanesidir. Özellikleri itibarıyla üzerlerine çok dikkat çekmeyi başaran bu hayvanlar dünyanın sadece belirli bölgelerinde kendilerine yaşam alanı bulmuşlardır. Sürüngenler içindeki en büyük hayvan olma özelliğini elinde bulundurn timsahların şaşırtıcı özellikleri ile birlikte büyüklükleri de en önemli özellikleri arasındadır. Bu yazımızda özellikle timsahların en çok bulunduğu bölgelerden bir tanesi olan Nil Nehri’nde yaşayan ve Nil Nehri Timsahı olarak adlandırılan bu timsah türüne ilişkin bilgiler ve özellikler verilecektir. 

Timsah-1Nil Timsahlarının Özellikleri Nelerdir?

Yaklaşık olarak 3 milyon yıldır Nil Nehri’nde yaşadığı tamin edilmektedir. Tarih öncesi hayvanlardın bir tanesidir.

Nil Timsahı Afrika kıtasında bulunan timsah türleri içinde en büyük olanıdır. Dünyada bulunan en büyük timsah türleri içinde ise en büyük ikinci tür timsah olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Bilindiği üzere dünya üzerindeki en büyük timsah türü Tuzlu Su Timsahı’dır.

Nil Timsahları’nın ortalama uzunlukları yaklaşık olarak 5 metredir. Bu tür içinde bugüne kadar görülmüş ve kayda alınmış en büyük Nil timsahının boyu 6 metrenin biraz üzerindedir.

Nil timsahlarının erkekleri de yine birçok hayvan türünde olduğu gibi dişilerinden daha büyüktür. Ortalama bir yetişkin erkek timsahın ağırlığı 500 kilogram olmakla birlikte yine yaklaşık olarak 900 kilograma kadar ağırlığa ulaşmış timsahlarda kayda geçmiştir.

Dişi timsahlar erkeklere nazaran daha küçük olup, yaklaşık bir erkek timsahın büyüklüğünden %30 daha küçüktür.

Nil timsahlarının çeneleride birçok tür timsah gibi oldukça kuvvetli olmasına karşın özellikle ağızlarını açma kasları çok zayıftır. Ağızlarını açma kuvveti oldukça zayıf olduğundn ağızlarının bağlanması halinde timsahın ağzını açması oldukça güçtür.

Dişlerinin uzunluğu yaklaşık olarak 5 santim civarındadır.

Nil timsahlarının çenelerini kapatmaları çok kuvetli olduğundan çenelerinin uyguladığı basınç santimetrekareye neredeyse 1 tonun üzerindedir.

Nil timsahları birçok sürüngen gibi soğukkanlı hayvanlardır.

Zera ve TimsahNil timsahları zamanlarını nehirlerde geçirse de özellikle enerji depolamak için gündüz güneşinden faydalanırlar. Fakat gündüz güneşinde çok kalmaları ölümcül sonuçlar doğuracağından tekrar nehre girmek zorundadırlar.

Nil timsahları etçil hayvanlardır. Ve bütün besinlerini diğer canlılardan sağlamaktadırlar. Nil timsahları temel besin kaynaklarını deniz ve su dışında yaşayan yani nehir dışında yaşayan hayvanlardan karşılamakla birlikte nehir içerisindeki bazı canlılarıda özellikleri balıkları avlarlar. Nehir dışındaki avları Antiloplar, İmpalalar, Zebralar, Bufalolar, Ceylanlar gibi hayvanlardır. Bunlarıda avlamaları ancak ve ancak su içirken olmaktadır. Çünkü timsahların nehir kıyısı haricinde avlanacakları hayvanlar oldukça az sayıdadır. Çok az olarak balıklar ve su aygırı yavrularınıda avlayabilirler.  Bu nedenle nehre su içmek için gelen bu hayvanları avlayarak hayatta kalırlar.

Timsah-2Nil timsahlarını diğer timsahlardan ayıran bir özellik ise bu hayvanların avlarını taze olarak tüketmeleridir. Kesinlikle avlarını çürütmezler. Fakat diğer türdeki timsahlar çürüdükten sonra da avlarını yiyebilirler. Ama Nil timsahları avlarını taze sever.

Nil timsahları da diğer timsahlar gibi avlarını yakaladıktan sonra parçalanmaları için vücutlarının çevresinde çok hızlı bir şekilde dönerler ve bu sayede avlarını parçalarlar. Bu parçaları bütün halinde yutarlar çiğnemezler. Çünkü diğer timsahlar gibi Nil timsahlarının özellikle midelerinde bulunan çok güçlü sindirim sıvıları mevcuttur.

Ağızlarında yaklaşık olarak 65 diş bulunmaktadır.

Avlarını boğduktan sonra parçalar.

Çenelerini oldukça hızlı kapatırlar. Yaklaşık olarak 0,1 saniyede ağızlarını kapatabilirler.

Nil timsahının avlarını çeneleri ile yakaladıkları bir hayvanı kaçırmaları neredeyse imkansızdır.

Sudaki timsahı görmek oldukça zordur. Çok iyi kamufle olurlar.

Vücutlarındaki havanın bir kısmını dışarı atarak suyun dibine kadar inebilirler. Kulak ve burunlarında kapakçıklar bulunmaktadır.

TimsahGözlerinde oldukça ince bir zar tabakası bulunmaktadır.

Yumurtlayarak çoğalan timsahlar kuluçka süresi boyunca yumurtalardan neredeyse hiç ayrılmazlar.

Yumurtlama ve kuluçka dönemi en çok enerjiyi tükettiği zamanlardır.

Nil timsahları yavrularını ağızlarında taşırlar ve çenesindeki bazı mekanizmalar yaklaşık olarak 15 ila 20 civarında yavruyu hiç ısırmadan taşıyabilirler. Nil timsahları yaklaşık olarak yavrularının çok küçük bir bölümünü koruyabilmektedir. Her kuluçka döneminde çıkan yavruların büyük çoğunluğu diğer hayvanlara yem olurlar.

Nil timsahlarının erişkinlerini avlayabilecek bir düşmanı yoktur. Ancak çok küçükken diğer hayvanlara av olabilirler.

Yararlanılan kaynaklar:

Youtube

wikipedia

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ