Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Nil nehri özellikleri

Nil nehri özellikleri
  • 17.01.2015

Nil nehri dünyanın en önemli nehirlerinden bir tanesidir. Nil nehri bazı özellikleri ile dünyanın en tanınmış nehirlerinden bir tanesidir. Bu nehir tarihte de önemli bir yere sahiptir. Bakalım Nil nehri hangi özellikleri nedeniyle ön plana çıkmış ve dünya üzerinde sayılı tanınan nehirlerinden bir tanesi olmuştur.

Nil nehri antik zamandan bugüne değin Özellikle Mısır ülkesinin can damarı olmuştur. Bir çok sosyal faaliyet ve yaşam Nil nehrine göre düzenlenmiştir.

Nil Nehri-2

Nil nehrinin özellikleri nelerdir?

Nil nehrinin en önemli özelliği dünyanın en uzun nehri olmasıdır. Evet Nil nehri dünya üzerindeki bütün nehirlerden daha uzundur.

Yaklaşık olarak nehrin uzunluğu 6650 kilometredir.

Nil nehri havza itibari ile dünyanın en büyük nehirlerinden bir tanesidir. Çünkü Nil’in havzası bulunmuş olduğu Afrika kıtasının yaklaşık olarak %10’luk kısmını kaplamaktadır.

Nil nehrin akım yönü güneyden kuzeye doğrudur.

Nil nehrinin toplam olarak 3 kolu bulunmaktadır. Bu kollar

Beyaz Nil Nehri

Mavi Nil Nehri

Atbarah Nehri’dir.

Nil nehrinin ilk başlamış olduğu ve ilk kaynağı Burundi ülkesinde Doğu Afrika Göller Bölgesidir. Bu yerde Kagera Nehri olarak doğar.

Nil Nehri-3Şimdi sırası ile Nil nehrinin yolculuğuna bir bakalım:

Nil Nehri Kagera Nehri olarak ilk yolculuğuna balar ve Tanzanya, Ruanda ve Uganda gibi ülkelerin sınırlarını oluşturduktan sonra Viktorio gölüne ulaşır.

Victorio gölünden çıktıktan çıkar, Albert ve Kyoga göllerinden de geçer, Daha sonra Sudan ülkesine girer ve burada Mahrül Gazal ve Sobat nehirleri ile birleşir ve bu yere kadar ismi Bahrü’l Cebel olarak adlandırılır. Mavi Nil nehri ile birleştiği yere kadar ise Beyaz Nil nehri olarak bilinir. Mavi Nil nehri ise Etiyopya orta kısmından doğduktan sonra Beyaz Nil nehrine katılır. Mısır ülkesinde ise son kolu olan Atbera nehrini alarak Mısırdan denize dökülür. (Büyük iki kol halinde denize dökülür)

Nil nehri Mısır ülkesinde S harfi çizerek yoluna devam eder. Kahire civarında Büyük Nil Deltasını oluşturur.

Nil nehri anlatılandan tahmin ettiğiniz üzere Akdeniz’e dökülmektedir. Ve döküldüğü yerdeki ağız kısmı yaklaşık olarak 300 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir.

Nil Nehri’nin en önemli olduğu ülke Mısır ülkesidir. Çünkü Mısırda çok önemli bir yeri vardır. Hem sulamada hem de Enerjide büyük önem arz etmektedir. Mısır ülkesindeki Assuan Barajı kaynağını Nil nehrinden almaktadır. Bu baraj hem enerji hem de sulama yönünden Mısır açısından büyük önem taşır.

Nil Nehri havzasında en çok yetiştirilen ürünler Pamuk ve Pirinçtir.

Nil nehri ayrıca balıkçılık yönünden de Nil deltasında yaşayan insanların geçimlerine kaynak sağlamıştır.

Nil nehri ayrıca dünyanın en büyük ikinci timsah türü olan Nil Timsahına ev sahibi yapmaktadır.

Nil deltası dünyadaki en büyük deltalardan bir tanesidir.

Nil deltası ve çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan insanların sayısının 60-70 milyon civarında olduğu söylenmektedir.

Nil nehri yukarda saymış olduğumuz özelliklerinden ziyade Mısırda taşımacılık içinde kullanılmakta ve büyük önem taşımaktadır.

Nil deltası tarımsal faaliyetlerin ilk yapıldığı yerlerden bir tanesidir.

Nil Nehri-1Nil Nehrinin Havza ülkeleri ise şunlardır?

Mısır,

Sudan,

Burundi, 

Ruanda,

Kongo Cumhuriyeti

Tanzanya

Kenya

Uganda

Etiyopya

Nil Nehrinin toplam havza genişliği 3.400.000 kilometrekaredir. Yani ülkemiz topraklarının yaklaşık olarak 4-5 katı bir büyüklüğü bulunmaktadır (Not: Ülkemiz topraklarının yüzölçümü yaklaşık olarak 780.000 kilometre karedir)

Yararlanılan Kaynaklar:
National Geographic Channel
Vikipedia.org
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ