Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Nemrut dağı özellikleri nelerdir?

Nemrut dağı özellikleri nelerdir?
  • 04.05.2018

Nemrut dağında bulunan heykeller ve tarihi eserler ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan en önemli eserlerinden bir tanesidir. Birçok özelliği ile ülkemizin en önemli tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Nemrut Dağı ve heykellerinin özellikleri nelerdir maddeler halinde verelim.

Nemrut dağı gün batımıNemrut Dağı özellikleri nelerdir?

Doğu ve Batı kültürlerinin kesiştiği bir noktada yer almaktadır.

Adıyaman ilimizin Kahta ilçesine yaklaşık olarak 15 kilometre mesafede yer almaktadır. Adıyaman’a uzaklığı ise 80-90 kilometre aralığındadır. Nemrut dağının ancak ilk 1000 metresine araçla çıkılmasına rağmen geri kalan kısmı yaya olarak çıkılmaktadır.

Yüksekliği 2150 metredir.

Nemrut dağındaki heykellerin boyları 10 metreye kadar çıkabilmektedir. Günümüze kadar oldukça çok zaman geçmesine rağmen çoğu halen ayakta kalmayı başarmıştır.

Dünyada en güzel güneşin doğuşu ve batışının izlendiği yer olarak bilinmektedir. Ve burada gün doğuşu ve batışını izlemek için dahi çok sayıda turist gelmektedir.

Nemrut dağıNemrut dağında bulunan heykeller Yunan ve Pers tanrılarına ait heykellerdir. Bunun yanında birde kartal başı heykeli yer almaktadır. Bu heykellerin tamamı tümülüsün önünde yer almakta olup, arka tarafları tümülüse dönüktür. Heykeller açık havada durmaları nedeniyle günümüzde dahi oldukça çabuk yıpranmaya başlamıştır. Heykellerin neredeyse tamamının kafası yerde bulunmaktadır. Bu paragrafın üstüne eklemiş olduğumuz resimde de her şey açık şekilde gözükmektedir. 

Milattan Önce 1. yüzyılda yapılmışlardır.

Kommegene Kralı Antiochus tarafından yaptırılmıştır.

Nemrut dağının tepesindeki eserleri ve kitabeyi Kraliyet Akademisinden gelen bilim insanları çözmüşler ve buranın Kommagene kralı I.Antiochos tarafından yaptırıldığını bulmuşlardır.

Nemrut dağında bulunan kitabe Kommagene kralı I.Antiochos ağzından yazılmış olup, Nemrut dağı sırlarını ve Antiochos yasalarını anlatmaktadır. Bu kitabede Kral Antiochos’un bu heykelleri diktirdiği açıkça kendi ağzından belirtilmiştir. Yazıtta “Ben Kommegene Kralı I.Antiochos gerçekten tanrılara layık bu heykelleri ben diktirdim” sözleri bulunmaktadır.

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Nemrut dağında bulunan eserler grekçe olarak yazılmıştır.

Nemrut dağı tepesinde bulunan tümülüsün boyu yaklaşık olarak 55 metre civarında olup, çapı 150 metreye yakındır. Tümülüs aşağı yukarı yumurtadan biraz büyüklükteki taşlarla oluşturulmuş yapay bir tepedir. Aslında tümülüs ilk yapıldığında boyunun 100-150 metre civarında iken zamanla alçalarak 55 metreye kadar düştüğü tahmin edilmektedir.

Tümülüsün altında Kral I.Antiochos’un anıt mezarı yer almaktadır.

Terasın yanlarında kabartma resimler de yer almaktadır.

Tümülüsün çevresinde 4 adet teras yapılmasına karşın sadece 3 tanesi bugüne kadar gelmeyi başarmıştır. Güney kısımda bulunan teras kayma sonucu bugüne kadar ulaşamamıştır.

Nemrut dağı-1Nemrut Dağında bulunan heykeller kimlere aittir?

Nemrut dağında bulunan heykellerin Yunan ve Pers tanrılarına ait olduğunu yukarıda belirtmiştik. Şimdi bu tanrıların kimlik olduğunu yazalım.

Apollon

Mitra

Helios

Hermes

Tyche-Fortuna

Zeus

Oramasdes

Herakles

Ares

Yararlanılan kaynaklar:

kültürvarlıkları.gov.tr

tanitma.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Şevval diyor ki:

    Çok güzel bir site

YORUM YAZ