Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Nasrettin Hoca kimdir

Nasrettin Hoca kimdir
  • 05.07.2015

Ülkemiz insanlarının en çok tanıdığı ünü ülke dışına çıkmış önemli mizah ustasıdır. Ölümünden yaklaşık olarak 9-10 asır geçmesine rağmen hala insanların fıkralarını ezbere bildiği önemli bir isimdir.

Nasrettin Hoca 1208 yılında Konya ilimizin Akşehir ilçesinde doğmuştur. Selçuklu döneminde yaşayan Nasrettin Hoca 76 yaşlarında hayatını kaybetmiştir.

Nasrettin Hoca-1Ülkemizin önemli mizah ustası olan Nasrettin Hoca, fıkraları ile birlikte filozof ve bilge bir zat olarakta karşımıza çıkmaktadır.

Nasrettin Hoca fıkralarında hazır cevaplığı ile ün salmış biridir.

Nasrettin Hoca her ne kadar ülkemizde doğmuş ve ülkemizde yaşamış bir kişi olsa da birçok ülke Nasrettin Hoca figürüne sahip çıkmaktadır. Özellikle Orta Asya, Orta doğu ülkeleri Nasrettin Hocayı sahiplenmektedirler.

Nasrettin Hoca’ya diğer bazı ülkelerde Molla ismi verilmiş ya da Efendi olarak isimlendirilmiştir. Nasrettin Hoca fıkraları aynı zamanda Sicilya adasında dahi halk arasında Fiufa ismiyle anılan fıkralarda yer almaktadır.

Ülkemizin birçok yerinde Nasrettin Hoca’ya ait heykeller bulunmaktadır. Nasrettin Hoca’nın hikâyeleri ve fıkralarının bulunduğu sayısız kitap bastırılmıştır.

Nasrettin Hoca-2Nasrettin Hoca ÜNESCO tarafından da tanınmış önemli bir zattır ve bu öneminden dolayı 1996 ve 1997 yılı Nasrettin Yılı ilan edilmiştir.

Ünlü Seyyahımız Evliya Çelebi Nasrettin Hoca’ya ilişkin olarak ünlü seyahatnamesinde bu kişinin yönlerine ilişkin yazılar yazmış ve düşüncelerde bulunmuştur. Özellikle Nasrettin Hocanın fazilet sahibi biri olduğu, hazır cevaplığı, filozof ve keramet sahibi, din ve dünya işlerini en iyi şekilde devam ettiren, hatta bazı kaynaklarda Timur ile hiç karşılaşmadığı yazılmış ise de Seyahatnamede Timur ile görüştüğü ve Akşehir’in yağmalanmasını önlediği hakkında beyanları da bulunmaktadır.

Nasrettin Hocaya ilişkin ilk hikâyenin Saltuknamede geçtiği bilinmektedir. 1480 yılında Sauk’un hayatının anlatıldığı bu Ebul Hayr Rumi’ye ait olan bu eserdir. Uzun çalışmalar neticesinde Cem Sultan tarafından hazırlatılmış olan bir eserdir.

Nasrettin Hoca’nın tahsiline Abdullah Efendi tarafından başlanıldığı tahsilinin sonunda ise köyünde imamlık yaptığı ve burada vefat ettiği görüşleri de bulunmaktadır.

Bazı kaynaklarda Nasrettin Hocanın nerede yaşadığı dahi kesin olarak bilinmediğine ilişkin kaynaklarda bulunmaktadır.

Nasrettin Hoca-3Nasrettin Hoca’nın özellikleri

Anlatılanlara göre Nasrettin Hoca insanlara doğru yolu gösteren bir insan, aynı zamanda insanlara iyilik yapmayı, kötülüklerden sakınmayı bildiren bir veli idi.

Nasrettin hoca insanları doğruya ve iyiye yönlendirirken kendi mizacına göre bir anlatım tarzını benimsemiştir.

Halkın anlayabileceği dili çok iyi kullanmıştır.

Nasrettin Hoca’nın aynı zamanda halkın yöneticiler tarafından maruz kaldığı sıkıntıları da yine eleştiren yegâne kişilerden birisi olduğudur.

Nasrettin Hoca yaşadığı dönemde ve yaşadığı bölgedeki insanları çok iyi analiz etmiş bir kişidir. Yine insanlar arasındaki ilişkilerin iyileşmesi konusunda oldukça çaba sarf etmiştir.

İnsanların düşünce yapılarını geliştirmeye çalışmıştır.

Nasrettin Hoca yaşadığı döneme göre kendini iyi geliştirmiş olan bir kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle o dönemde devletin bazı kademelerinde bulunan kişilerin Nasrettin Hocanın fikir ve düşüncelerine başvurdukları da söylenegelmektedir.

Nasrettin Hocanın şakalarının toplanmış olduğu bir kitap Londra’nın önemli müzesi olan British Museumda bulunmaktadır. Bu kitap bazı edebiyatçılar tarafından incelenmiş ve yaygın görüş olarak bu kitaptaki bazı üslup ve tekniklerin Nasrettin Hoca’nın üslubuna uymadığı görüşü ön plana çıkmıştır.

Nasrettin Hoca fıkralarının birçoğu batı dillerine çevrilmiş ve burada kitap haline getirilmiştir.

Nasrettin Hoca-4Nasrettin Hoca Fıkralarının özellikleri

Kısa ve özlüdür.

Bazı fıkralar sonunda söylenen sözler atasözü olarak kullanılmaktadır.

Fıkralarda çok kişilere yer verilmemiştir. Fıkralarının büyük çoğunluğu kendisi, eşi, komşuları arasında geçmektedir. Hatta eşeği ve kedisinin de dâhil olduğu birçok fıkra bulunmaktadır.

Fıkralarının tamamında öz kişi kendisidir. Yani başrol hocadadır.

Fıkralarının tamamı yaşadığı hayatla ilgilidir.

Neredeyse bütün fıkralarında zekâ ürünü sözlerini ve kırıldığı noktayı en sona saklamaktadır.

Nasrettin Hoca-5Nasrettin Hoca’nın ünlü bazı fıkraları şunlardır;             

Ver Kaftanı Al Semeri

Damdan Düşmüş Birini Bulun

Yorgan Gidince

Ağaçtan Düşen Gelsin

Ördek Çorbası

Dostlar Alışverişte Görsün

Getir Abayı, Al Semeri

İçinde Ben de Vardım

Sen de Haklısın

El Elin Eşeğini..

Eşeğe mi inanıyorsun Bana mı?

Hanımından korkmayan ayağa kalksın

Bindiği dalı kesmesi

Sesimin Arkasından Koşuyorum

Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?

Testiyi Kırmadan Önce

Göle Yoğurt Çalmak

Halep Oradaysa Arşın Burada!

Mum Ateşiyle Pişen Yemek

Eşeğe Ters Binmek

Bizim Tekir Nerede?

İpe Un Sermek

İçinde Ben de vardım

Timur’un Filleri

Karın Çok Geziyor

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

meb.gov.tr (Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ