Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Muson iklimi özellikleri nelerdir?

Muson iklimi özellikleri nelerdir?
  • 20.09.2015

Muson iklimi ülkemizde adını sık duymuş olduğumuz iklim olmasına karşın ülkemiz civarında görülmeyen iklim tipidir. Özellikle muson yağmurları ile ilgili haberlerden dolayı bu iklim, kulaklarımızın aşina olduğu iklim tiplerinden birisidir. Özellikle sel baskınları ve çok büyük orandaki yağış miktarı nedeniyle bildiğimiz muson iklimi dünyanın sadece belli başlı bazı bölgelerinde görülmektedir.

Muson OrmanlarıMuson iklimi nedir, özellikleri nelerdir, en çok nerelerde görülür?

-Muson iklim tipi tropikal iklim özelliklerini taşıyan bir iklimdir.

-Muson ikliminin görüldüğü yerler Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya bölgeleridir. Bu nedenle sadece Asya kıtasında görülmektedir diyebiliriz.

-Muson ikliminin en belirgin özelliği aralıksız ve kuvvetli yağmurlarıdır. Ayrıca bu yağmurların oluşmasına sebebiyet veren çok büyük bulutlarda bu iklime has özelliklerden bir tanesidir.

-Muson iklimi yağışları ile birlikte güçlü rüzgârların olduğu iklim tiplerinden bir tanesidir.

-Muson ikliminde yaz ayları ılık ve yağışlı geçmesine karşın kış ayları hem kurudur hem de soğuktur.

-Muson iklimi kışları soğuk geçmesine karşın yıllık sıcaklık ortalaması 10 santigrat derecenin altına düşmemektedir.

Muson Yağmurları-Muson ikliminde yağış ortalaması oldukça yüksek sayılır yıllık yağış miktarı 1.000 milimetre ile 1.500 milimetre arasında değişiklik göstermektedir. Tabi bu muson ikliminin ortalama yağış miktarıdır. Özellikle okyanus kıyısında bulunan bölgeler oldukça çok yağış almaktadır. Hatta dünyanın en fazla yağış alan bölgesi muson ikliminin hüküm sürmüş olduğu Hindistan ülkesinde bulunan Çerapunçi isimli yerdir. Bu yerin bir yılda almış olduğu yağış miktarı yaklaşık olarak 12.000 milimetredir. Yani muson ikliminin yıllık ortalama yağış miktarının yaklaşık olarak 10 katıdır.

-Muson ikliminin büyük yağış alan kısımları Hint yarımadasının denize bakan kısımlarıdır. Özellikle iç kesimlere yağmurun az yağmasının nedeni Himalaya dağ sisteminin yağmur bulutlarına izin vermemesidir. Neredeyse bütün yağmur bulutları Himalaya dağını geçemeden yağmurun bırakırlar.

Muson İklimi Haritası-Muson ikliminin bir diğer önemli özelliği ise muson ormanlarıdır. Son derece gür orman ve büyük ağaçlardan oluşan muson ormanları dünyadaki en yoğun orman alanlarından bir tanesidir. Geniş yaprakları bulunan bu ağaçlar özellikle kış aylarında bu büyük yapraklarını dökmektedirler.

-Muson iklimi Amerika Birleşik Devletlerinin bazı eyaletlerinde de görülebilmektedir.

-Muson ikliminin görüldüğü Güney Asya kıyılarında deniz ve kara arasındaki sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Bu sebeple oldukça şiddetli yağmurlar görülmektedir.

-Muson ikliminin görüldüğü çoğu ülkede ve bölgede yağmurların çokluğundan dolayı sel felaketlerine sık rastlanmaktadır.

-Muson ikliminin görüldüğü yine çok yağış alan azı yerlerde asit yağmurlarına da rastlanılmaktadır. 

-

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nisa yıldırım diyor ki:

    Bu site cok guzel herkese oneririm

  2. Zehra diyor ki:

    Güzel olmuş

YORUM YAZ