Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Munzur Dağlarının özellikleri nelerdir?

Munzur Dağlarının özellikleri nelerdir?
  • 09.12.2015

Munzur dağları Eskiden Tunceli ilimizin ismi olan “Munzur” ismiyle anılan dağımızdır. Munzur dağı ülkemizin önemli yüksekliğe sahip dağlarından bir tanesidir. Ayrıca ülkemizde yüksekliği 3000 metre üzerinde bulunan dağlarından bir tanesidir. Munzur dağlarının bazı özelliklerini madde madde verelim.

Muntur dağıMunzur dağlarının özellikleri nelerdir?

-Munzur dağları aynı zamanda Mercan Sıradağları olarak da adlandırılmaktadır.

-Munzur dağları yer itibarıyla Doğu Anadolu Bölgemizin Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinin batı kısmında yer almaktadır.

-Munzur dağları Torosların uzantısı olan bir dağdır.

-Yapı itibarıyla kalkerli ve dişli kütlesel bir dağdır.

-Yapılan araştırmalar neticesinde Munzur dağlarının oluşumunun günümüzden yaklaşık olarak 5 milyon yıl kadar önce olduğu kanısına varılmıştır. Yani yaşı 5 milyon olan bir dağımızdır.

-Munzur dağlarının en yüksek yeri Akbaba tepesi olup buranın yüksekliği 3463 metre olarak kayıtlara geçmiştir.

-Munzur dağları ayrıca konum itibarıyla Tunceli ve Erzincan illerimizin sınırları içinde gösterilmektedir.

-Munzur dağları hem bitki hem de hayvan çeşitliliği yönünden oldukça zengin olan bir dağımızdır. Bulunduğu bölgede birçok bitki barındırdığı gibi birçok hayvan çeşidine de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Ülkemizin en önemli Milli Parklarından bir tanesi olan Munzur Vadisi Milli Parkı bu dağımızı da içine almaktadır.

-Munzur dağları aynı zamanda üzerinde birçok buzul gölünün bulunduğu bir dağ sırasıdır.

-Yine birçok akarsuya, dereye, yaylaya ev sahipliği yapmaktadır.

Munzur dağları ters laleler-Üzerinde buzul gölleri, meşe ormanları, yabani türde çeşitli hayvanlar, sayısız bitki ve çiçek türleri, akarsular, dereler, yaylalar, alabalık gölleri bulunmaktadır.

-Munzur dağlarının en yüksek yeri olan Akbaba tepesi haricinde diğer dorukları ise Biçare doruğu, Ziyarettepe doruğu, Gültepe doruğu, Haramitepe doruğu, Kuştepe doruğu, Kutlular doruğu ve Gediptepe doruğudur.

-Munzur dağlarının çevresinde bulunan yerleşim yerleri ise Ovacık(TUNCELİ), Çemişgezek(TUNCELİ), Kemaliye(ERZİNCAN), Pülümür(TUNCELİ) ve Kemah(ERZİNCAN)’dır. 

Yararlanılan kaynaklar:

kulturturizm.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ