Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Muhrip-Destroyer savaş gemilerinin özellikleri nelerdir?

Muhrip-Destroyer savaş gemilerinin özellikleri nelerdir?
  • 05.12.2015

Yazımızın başlandığında anlaşılacağı üzere muhrip bir savaş gemisi türüdür. Yine muhripler çoğu yerde Destroyer olarak adlandırılmaktadır. Ordumuz deniz kuvvetlerinde bu isimler fazla kullanılmasa da birçok ülke tarafından ve yeri geldiği zaman ülkemiz tarafından da kullanılabilen bir isimdir.

DestroyerMuhrip-Destroyer savaş gemilerinin özellikleri nelerdir?

-Muhrip ve destroyer hızlı ve yüksek manevra kabiliyetleri bulunan savaş gemileridir.

-Destroyer ve Muhripler aynı zamanda hızlarının ve manevra kabiliyetlerinin yanı da zırhlı olan ve dayanıklı savaş gemileridir.

-Muhripler ve Destroyerler önceki yıllarda daha küçük ve belirli amaçlar için kullanılmakta iken günümüzde kabiliyetleri ve büyüklüğü artırılmış ve tek başlarına yetebilen duruma gelmişlerdir. Bazı kaynaklarda bu gemilerin önceki dönemlerde yardımcı olarak yanında bazı yardımcı gemiler taşıdığı bilgisi bulunmaktadır. Fakat günümüzde tam anlamıyla kendi kendine yetebilen büyük savaş gemileridir.

Destroyer füzesi-Ayrıca muhripler önceki dönemlerde savaş filolarını küçük çaplı örneğin uçaklar, torpido botları ve denizaltılara karşı koruma görevinde bulunmakta idi. Yani yukarda da değinmiş olduğumuz gibi özellikle ikinci dünya savaşından önce yapılan ve muhrip ya da destroyer adı verilen savaş gemileri küçük ve hafif savaş gemileri iken günümüzde ana savaş gemileri konumuna yükselmişlerdir.

-Günümüz muhripleri ve destroyerleri oldukça gelişmiş silahlarla donatılmışlardır. Taşımış olduğu silahlar oldukça fazladır. Taşımış ve üzerinde bulundurdukları silah kapasitesinin küçük ve orta ölçekli kentleri yerle bir edecek kadar çok olduğu bilgisi de bulunmaktadır.

-Muhripler ve destroyerler aynı zamanda nükleer füzeleri fırlatma kapasitesi bulunabilen savaş gemisi özelliklerine de sahiptir.

-Yine denizden gelen tehlikelere karşı (özellikle bunlar savaş gemileridir) torpido silahları da mevcut bulunmaktadır.

Testroyer Type 42-Muhripler ve destroyerler deniz savaşlarından adını duymuş olduğumuz ve birçok ülkenin halen envanterinde bulunan kruvazör tipi büyük savaş gemilerinin biraz daha küçük boyut ve vasıflarda bulunan savaş gemileridir. Örneğin ülkemiz silahlı kuvvetleri bünyesinde bulunan savaş gemilerinde kruvazör veya destroyer gibi isimler kullanılmamaktadır. Fakat neredeyse bütün savaş gemilerini içine alan muhrip savaş gemisi ismini duyabilmekteyiz. Ülkemiz ordusunda bulunan savaş gemilerinin en büyükleri fırkateynler olup, bu savaş gemilerini korvetler izlemektedir. Daha sonra ise savaş gemileri olan hücumbotlar ve karakol gemileri gelmektedir.

Şimdi aşağıya Amerika Birleşik Devletlerinin en önemli ve en yeni destroyerlerinden bir tanesi olan “USS Truxtun” isimli destroyerin teknik özellikleri verilerek destroyerler hakkında daha detaylı bilgi edinilmesi sağlanmış olacaktır.

Destroyer USS Truxtun (DDG_103)USS Truxtun (DDG-103) Destroyerinin özellikleri nelerdir?

-2007 yılında denize indirilmiş yeni bir destroyerdir.

-Arleigh Burke sınıfı bir destroyerdir.

-Deplasman ağırlığı 9200 tondur. (Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi olan fırkateynlerin ağırlıkları yine türüne göre değişmekle birlikte 3000 ila 4000 ton aralığındadır)

-Uzunluğu 160 metre (Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan en büyük savaş gemisi konumunda bulunan fırkateynlerin boyları 115 metre ila 135 metre arasında değişmektedir)

Savaş Gemisi Makinalı Tüfek-Genişliği 20 metre (Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan fırkateynlerin genişliği yaklaşık 14-15 metre civarındadır)

-Yüksekliği ise 9,4 metredir.

-Saatteki hızı yaklaşık olarak 56 kilometredir  (30 deniz mili) (Türk ordusundaki fırkateynlerin azami hızları da aşağı yukarı bu destroyerin azami hızı ile aynı civarda olup saatte 27 deniz mili ile 32 deniz mili aralığındadır)

-Yaklaşık olarak 20 knotluk (20 deniz mili)  hız ile 8000 kilometrelik bir mesafe menziline sahip bulunmaktadır.

-Çok gelişmiş yüzey tarama radarlarına, yine çok gelişmiş sonarlara ve birçok elektronik harp teknolojisine sahip bulunmaktadır.

-Gelişmiş torpido koruma sistemi bulunmaktadır.

Destroyer TorpidosuBu destroyerde bulunan silahlar nelerdir?

-32 ve 64 hücreli MK 41 dikey fırlatma sistemi,

-96 adet RIM-66 SM-2 BGM-109 Tomahawk veya RUM-139 tipi füzeler.

-1 adet 127 mm/62 2 adet 25 mm ve 4 adet 12,7 milimetrelik silahlar.

-2 adet MK 46 tipi üçlü torpido tüpü

-1 adet 20 mm CIWS

-Destroyerde ayrıca 2 adet SH-60 Sea Hawk helikopter bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org İngilizce sitesi

tsk.tr (Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web sitesi)

dzkk.tsk.tr (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ