Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Motor yağı katkı maddeleri ve özellikleri nelerdir?

Motor yağı katkı maddeleri ve özellikleri nelerdir?
  • 30.09.2015

Günümüzde birçok araç sahibinin motor yağına bazı motor yağı katkı maddeleri karıştırdıklarını hatta bazı motor yağı satan dükkanlarında bunu tavsiye ettikleri ve şoförlerin bu ürünü kullanmalarını tavsiye ettiklerini görmüşüzdür. Eğer arabamız var ise kesinlikle bir veya birkaç kez bu durum bizimde karşımıza çıkmıştır.

Motor yağlama sistemiMotor yağı ek katkı maddeleri yaklaşık olarak her 4-5 litre motor yağına 1 litre kadar eklenmekte olup fiyatları da yaklaşık olarak 20-50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Motor yağı katkı maddeleri özellikle yeni araç sahipleri ve titiz araç kullanıcıları tarafından oldukça rağbet gören ürünlerden bir tanesidir. Fakat bu ürünler ne işe yaramaktadır? Acaba birçok araç tamircisi tarafından da tavsiye edilen motor katkı maddelerinin gerçekten faydası var mıdır? Bu motor katkı maddelerini kullanmamız gerekli midir? 

Yaptığımız bazı araştırmalar neticesinde özellikle bu işin uzmanı olan kişilerin şimdi kullanılan yeni nesil motor yağlarında motor için önem arz eden bütün maddelerin zaten bulunduğu belirtmişlerdir. Ayrıca bir katkı maddesi alınmasına gerek olmadığı, hatta yeterinden fazla eklenilen katkı maddelerinin motor yağının karışımını bozacağından motora zarar verme olasılıklarının daha fazla olacağı yönünde görüşleri bulunmaktadır. 

Otomobil motoruYeni araçlarda motor yağı katkı maddesi kullanmak doğru mudur?

Motor yağı katkı maddeleri özellikle yeni araçlarda kullanılması tavsiye edilmeyen maddelerdir. Bunun sebebi motorun çok yeni olması bu nedenle gerek motor içi akşamların gerekse pistonların son derece iyi şekilde birbirine uyum sağlaması, piston ile temas ettiği kısımlar arasında aşınmanın hiç olmaması bu nedenle aracın motor veriminin oldukça yüksek olması, motorun yağ azaltma ve yağ yakma gibi sorunlarının bulunmaması nedeniyle yeni araçlarda motor yağı katkı maddelerinin kullanılmaması tavsiye edilmemektedir. Eğer kullanılırsa motor ömrünü ve motor performansını artırmaktan ziyade hem motor ömrünü azaltacak hem de daha kısa zamanda motor performansının düşmesine sebebiyet verecektir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi özellikle yeni araç sahipleri araç motorunun daha uzun ömürlü olması ve araçlarına iyi bakmak gayesiyle motor yağına katkı maddelerine rağbet etseler de bu uzmanlarca yanlış bir davranış olarak nitelendirilmektedir. 

Motor Katkı MaddeleriEski araçlarda motor yağı katkı maddesi kullanmak doğru mudur?

Uzman görüşleri ister yeni araç olsun ister eski araç olsun motor yağı katkı maddesi kullanmanın uzun vade de hem yeni araç için hem de eski araç için zararlı olduğu düşüncesindedir.

Özellikle eski araçların motorları zamanla yıpranmış olduğundan dolayı iç kısımlarında bazı deformasyonlar olmaktadır. Bu deformasyonlar sebebiyle pistonlar motor yataklarına yeteri kadar tutunamayacak ve arada boşlukların artması sonucunda hem motor performansı düşecek hem de motor yağ yakmaya veya yağ kaçırmaya neden olacaktır. Motor yağı katkı maddeleri bu aşamada motor yağına eklendiği zaman içeriğinde bulunan maddeler sayesinde pistonlar ile piston yatakları arasındaki boşluğu azaltacak ve geçici bir süre hem motor performansının artmasına hem de yağ kaçağı veya yağ yakması adı verilen durumun azalmasına katkıda bulunacaktır. Fakat zamanla azalan bu gibi sorunlar ileride daha büyük sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Fakat kısa bir zaman için motor performansını artırmak ve yağ azalması gibi sorunları giderme gayesinde iseniz. Motor yağı katkı maddesi kullanabilirsiniz. 

Motor pistonlarıPeki, Motoru korumak ve motordan en uzun ve en iyi şekilde randıman alabilmek için motor yağı kullanımında neye dikkat edilmelidir?

1-Motor yağını kesinlikle zamanın da değiştirilmesi gerekir.

2-Motor yağının yeteri miktarda olduğuna dikkat edilmesi şarttır. Motor yağı gereğinden fazla veya eksik olması durumunda motora büyük zararlar açabilir.

3-Motor yağını değiştirdiğiniz zaman mümkün mertebe yağ filtresini de değiştirmeyi ihmal etmeyin (Filtre fiyatları otomobil parçaları içinde en ucuz parçalardan veya otomobil malzemelerinden bir tanesidir)

4-Özellikle araçlar ilk çalıştırıldığında 10-15 saniye rölantide çalıştıktan sonra hareket edilmelidir.

5-Piyasa da ucuz motor yağları bulunduğu gibi pahalı motor yağları da bulunmaktadır. Fakat bunların arasındaki fark en fazla iki katı civarında olmaktadır. En kötü motor yağı 40-50 TL civarında iken iyi motor yağlarının fiyatı ise 80-100 TL arasında değişiklik gösterecektir. Özellikle ortalama bir araç kullanıcısı yılda en fazla iki kez motor yağı değiştireceğinden kötü ve iyi motor yağı arasındaki 40-50 TL’lik bir fark fazla önem arz etmeyecektir. Bu nedenle kesinlikle iyi bir motor yağı kullanılması tavsiye edilir. Çünkü iyi bir motor yağı zaten içeriğinde motoru koruyacak bütün maddeleri ihtiva edeceğinden ayrıca motor yağı katkı maddesi kullanılmasına gerek kalmayacağı gibi motor ömrü ve performansının en iyi şekilde olmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle ister yeni olsun ister eski olsun motor yağı katkı maddesi kullanmaktan ziyade bunun yerine piyasa da iyi olan motor yağları tercih edilmelidir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ