Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mors (Deniz Aygırı) nedir? Morsların özellikleri nelerdir?

Mors (Deniz Aygırı) nedir? Morsların özellikleri nelerdir?
  • 03.12.2015

Morslar vücut şekilleri ve dişleri sebebiyle dikkat çekici hayvanlardan bir tanesidir. Yaşam alanlarının dar bir alan olması sebebiyle dünya da sadece belli bölgelerde görmek mümkündür. Bu nedenle dünyanın sadece küçük bir kesiminde yaşam alanı bulabilirler. Morsların özellikleri nelerdir? Aşağıya madde madde verilmiştir.

MorslarMorsların özellikleri nelerdir?

-Morslar çok soğuk bölgelerde yaşam alanı bulmuş aynı foklara benzeyen yüzgeç ayaklı olarak adlandırılan bir hayvandır.

-Morslar aynı zamanda “Deniz Aygırı” ismiyle de anılabilmektedir.

-En çok yaşadığı bölge kuzey yarımkürede bulunan Kuzey kutup bölgesindeki denizler ve çevresidir.

-Memeli bir hayvandır.

-Morsların vücutlarına göre gözleri küçük yapıdadır.

-Boyları yaklaşık olarak 4-5 metre aralığındadır.

-Ağırlıkları yine 1 tondan 2 tona kadar çıkabilmektedir. Özellikle iri türü olan pasifik morsu bu ağırlıklara yaklaşabilecek kadar büyüktür.

Mors Topluluğu-Morsların önemli bir özelliği dişiler ile yavru morslar beraber topluluk oluştururlar iken erkekler de ayrı topluluklar halinde bulunurlar. Morsların oluşturduğu gruplar bazen binlerce ifade edilen sayılara ulaşabilmektedir.

-Morslar dünya da iki türde bulunmaktadır. Bunlar Atlantik Morsu ve Pasifik morsudur. Pasifik morsu Atlantik morsuna nazaran daha büyüktür. Bu iki mors türü isimlerini bildiğimiz üzere dünyanın en büyük iki okyanusundan almışlardır.

-Kulak kepçeleri yani dış kulakları görünmemektedir.

-Morslar son derece iyi yüzücülerdir. Vücutlarının büyük ve ağır bir hayvan görüntüsü vermesine karşın denizde oldukça iyidirler. Aynı zamanda metrelerce derine dalabilirler. Zaten günlerinin büyük kısmını yüzerek denizde geçirirler. Diğer zamanlarda ise karada veya buzul üstünde bulunurlar.

Mors dişleri-Morslar tamamında ağızlarının her iki tarafında üst çenede iki büyük diş bulunmaktadır. Bu dişler köpek dişleri olup, boyları bazı morslarda 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu dişler özellikle kavga ve kendini korumada büyük avantaj sağlamaktadır. Bazı kaynaklarda morsların bu büyük dişlerinin sadece erkeklerinde olduğu bilgisi bulunmakta ise de yanlış bir bilgi olup, bu dişler hem dişilerde hem erkeklerde bulunmaktadır. Bu dişler yavru henüz çok küçükken çıkmaya başlar ve gelişir. Bu dişleri haricinde beslenmesi için ağızlarının içinde ayrıca dişlerde bulunmaktadır.

-Morslar kendi türlerini dahi yiyebilen hayvanlardan bir tanesidir. Özellikle aç kalmaları durumunda kendi türlerini de diyebilirler.

-Fokların gelişmiş koku alma duyuları vardır. Epey uzun mesafelerden kokuyu alabilirler.

Mors Bıyığı-Morslar bıyıklı hayvanlardandır. Ağızlarının üst kısmında kalın ve sert olan çok sayıda telden oluşan bıyıklar bulunmaktadır. Bu bıyıklar hem dişilerinde hem de erkeklerinde bulunmaktadır. Bıyıklarının uzunluğu 10-15 cm civarındadır.

-Morslar derisi oldukça kalın olan hayvanlardan bir tanesidir. Deri kalınlıklarının 4 ila 5 cm aralığında olduğu tespit edilmiştir.

-Morslarının derisi gibi deri altında bulunan yağ katmanı da oldukça kalındır. Deri katmanının kalınlığının yine 10-12 cm aralığında olduğu bilgisi bulunmaktadır. Bu sayede oldukça soğuk hava şartlarında yaşama şansına sahip olurlar.

-Morsların vücut renkleri normal de açık kahve olmasına karşın su yüzüne çıkıp güneşlenmesi ile birlikte pembeye yakın bir renk alır bunun sebebi ise damarlarında dolaşan kanının ısı sebebiyle akış hızının artmasından dolayıdır.

-Morslar kolay öğrenebilen hayvanlar olduğundan bazı eğitmenler tarafından eğitilmekte ve bazı gösterilerde kullanılabilmektedirler. 

Morslar-1Morslarda üreme nasıldır?

-Bazı kayıtlarda özellikle erkek Pasifik morsunun dünyada en büyük üreme organına sahip olan 3 hayvandan birisi olduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Morslar genel itibarıyla 2 yılda bir yavru dünyaya getirmekle birlikte yine her doğumda büyük oranda 1 yavru dünyaya getirmektedirler.

-Çiftleşme sonunda dişi yaklaşık olarak 11 ay civarında bir gebelik dönemi sonunda yavru dünyaya getirir.

-Yavru yaklaşık olarak 12 ay boyunca anne sütü ile beslenir.

-Yavrular18-24 aylık olduklarında artık annelerinden ayrılırlar.

-Birçok hayvan da olduğu gibi özellikle yavru mors ile anne mors arasında çok sıkı bir bağ bulunmaktadır. Özellikle anne morsların yavrularını özenle korudukları, yavrularının ölmesi durumunda ağladığı, eğer anne mors ölürse yavrusunun onu terk etmediği ve diğer anne morsların yetim kalan yavru morsa sahip çıktığı bilgisi çeşitli kaynaklarda geçmektedir.

Morslar ne ile beslenirler?

-Morslar genel olarak midye gibi yumuşakçalarla beslenmektedir.

-Yukarda değinmiş olduğumuz gibi çok aç kalmaları durumunda fokları ayrıca kendi türlerini dahi yiyebilmektedirler.

Mors eğitimiMorsların en büyük düşmanları kimlerdir?

Morslar büyük ve güçlü hayvanlar olması aynı zamanda dişleri sebebiyle düşmanı fazla olmayan hayvanlardan bir tanesidir. Fakat dişleri, etleri ve kürkleri sebebiyle İnsanlar tarafından avlanan hayvanlardan birisidir. Bu avlanma nedeniyle yine dünya da sayıları azalan canlılardan bir tanesidir.

-İnsanlar (dişleri, derisi ve etleri için yaşamış oldukları buzul bölgelerinde yaşayan insanlar tarafından avlanmaktadırlar, özellikle dişlerinin kıymetli olması sebebiyle avlanmaktadırlar)

-Kutup ayıları

-Katil balinalar

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

National geographic morslar hakkındaki belgeseli

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ