Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mızrak füzesi özellikleri nelerdir?

Mızrak füzesi özellikleri nelerdir?
  • 31.08.2015

Ülkemiz tarafından üretilen ve ülkemizin ürettiği güdümlü füzelerden en önemlilerinden bir tanesidir. 

Mızrak füzesinin üreticisi Roketsan’dır. Mızrak füzesi birçok önemli özellikleri ile ön plana çıkan önemli bir silahtır. 

Mızrak füzeleri üreticisi olan Roketsan sitesinde uzun menzilli olan türü UMTAS olarak yazılmakta kısa menzilli olanı ise OMTAS olarak yazılıdır. 

Mızrak Füzesi (omtas)Mızrak füzesinin özellikleri nelerdir?

Mızrak tipi füzeler genel olarak zırhlı araçlar ve tanklar için üretilen orta ve uzun menzilli güdümlü füzelerdir. 

Mızrak füzesi menzil yönünden iki tür olarak üretilmiştir Bunlardan; Mızrak O füzesi orta menzilli füze, Mızrak U füzesi ise uzun menzilli güdümlü füzedir. 

Mızrak füzeleri genel olarak taarruz helikopterleri için üretilmiş ise de, Helikopterler, İnsansız hava araçları, kara araçları, sabit noktalardan ve hafif saldırı uçakları ile bazı deniz platformlarına da entegre yapılarak kullanılabilme özelliğine sahiptir. 

Mızrak füzesi Atak 129 helikopterine de entegre edilmektedir. Zaten bu füzenin asıl amacının Atak helikopterinde kullanılması için yapılmış olmasıdır. Fakat sadece atak helikopterlerinden ziyade yukarıda saymış olduğumuz birçok araçta kullanılabilmektedir. 

Umtas Tanksavar füzesiMızrak füzelerinin daha ileri seviyedeki Mızrak U füzesinin bazı özellikleri şunlardır: 

Atış öncesi ve atış sonrasında hedef güncellenebilme özelliği vardır buna At-Unut/At özelliği denmektedir.  Ayrıca hedef güncelleme özelliği sayesinde herhangi bir sutre arkasına gizlenmiş olan hedeflere karşıda atış yapabilme kabiliyetine sahiptir. 

Hareketli hedeflere karşıda oldukça etkilidir. 

Menzili 500 metre ile 8 kilometre arasındadır. Yani asgari menzil 500 metre azami menzil ise 8 kilometredir.  (Mızrak O füzelerinde bu durum 200 metre ile 4 kilometredir) 

Mızrak füzesi çap itibariyle ince sayılabilecek bir güze olmasına karşın, örneğin dünyadaki en önemli füzelerden olan stinger füzelerinden daha kalındır. Çapı 160 milimetredir. Buda cm cinsinden 16 cm etmektedir. 

Yine ağırlık olarak orta ağırlıkta bir güdümlü füze olup ağırlığı 37,5 kilogramdır. Stinger füzelerinde bu ağırlık 15 kilogram civarındadır. 

Mızrak (Umtos) füzesi -2En önemli özelliğinden bir tanesi ise hem kızılötesi hem de lazer güdümlü bir füze olmasıdır. 

Yine önemli bir özelliği gece ve gündüz fark etmeksizin tüm hava koşullarında kullanılabilme özelliğinde olan bir füzedir. 

Nato stok numarasına sahiptir. 

Az dumanlı kompozit yakıt teknolojisine sahiptir.

Yararlanılan kaynaklar:

roketsan.com.tr (Roketsan A.Ş. resmi web sitesi)

ssm.gov.tr (Savunma Sanayi Müsteşarlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. cok guzel.. rijschool Troy Utrecht

YORUM YAZ