Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mississippi Nehri özellikleri

Mississippi Nehri özellikleri
  • 19.01.2015

Mississippi nehri dünya üzerinde bulunan en uzun 3.nehir konumundadır. Bilindiği üzere dünyadaki en uzun Nehri Afrika kıtasında bulunan Nil Nehri, İkinci en uzun nehri ise yine Amerika Kıtasında Güney Amerika bölümünde bulunmakta olan Amazon Nehri’dir.

Missisippi nehrinin ismi de dikkat çekici bir isme sahip olduğundan isminin nereden geldiği konusunda biraz bilgi vermemizin iyi olacağı düşüncesindeyiz.

Missisippi ismi Kızıldereli dilinde Büyük Irmak demektir. Çünkü bu nehrin ismini koyanlar yerlilerdir. Koyan yerlilerin ismi ise Ojibya’dır. Yani Ojibya yerlileri tarafından konan bu isim halen bu nehrin ismidir.

Mississippi Nehri-3Mississippi  nehrinin  özellikleri nelerdir?

Mississippi Nehri yukardada değindiğimiz gibi dünyanın en uzun olan 3. Nehri olup uzunluğu yaklaşık olarak 6275-6300 kilometre arasındadır. (Bazı kaynaklarda Üçüncü nehir olarak Çinde bulunan Yangtze nehride gösterilebilmektedir. Çünkü uzunlukları birbirlerine oldukça yakındır)

Missisippi Nehri yıllık ortalama olarak saniyede 16.000 Metreküp su taşımaktadır. (Dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehrinin taşıdığı su miktarı ortalama olarak 5000 metreküp, dünyanın en uzun ikinci nehri olan Amazon Nehri’nin taşıdığı su miktarı ise ortalama olarak saniyede 180.000 metreküp civarındadır, Ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak Nehri’nin taşıdığı ortalama su miktarı ise bu nehirlere nazaran çok çok azdır. Saniyede taşıdığı su miktarı yaklaşık olarak 180-200 metreküp civarındadır)

Missisippi  nehrinin  neredeyse tamamı Amerika Birleşik Devletleri topraklarındadır. Uzunluğunun yaklaşık olarak %1-2’lik kısmı Kanada ülkesi sınırları içinde kalmaktadır.

Mississippi Nehri-2Missisippi Nehri Hem Amerika Birleşik Devletlerinin, Hemde Kuzey Amerika kıtasının en uzun nehri olma özelliğine sahiptir.

Missisippi nehrinin doğduğu yer Amerika Birleşik Devletlerine ait Mennesota eyaletinde bulunan Hasca Gölü’dür fakat Nehrin Asıl Kaynağının Montana olduğu yönünde bilgilerde bulunmaktadır. Çünkü Montana Messuri’yi oluşturan üç ayrı nehrin birleştiği yerdir.

Missisippi nehri diğer büyük nehirler olan Nil Nehri ve Amazon Nehri gibi su taşımacılığının çok yoğun yapıldığı nehirlerden bir tanesidir. Özellikle Ticari malların taşınmasında bu nehrin önemi çok büyüktür.

Ayrıca Missisippi Nehri’de yine sulamada çok önemli yararları bulunan nehirlerdin bir tanesidir. Arada sırada büyük taşkınlar olsada  günümüzde bunu önlemek için üzerine birçok set niteliğinde barajlar yapılmıştır. Missisippi Nehrinin suladığı toprağın alan olarak 3 Milyon kilometrekarenin üzerinde olduğu bilinmektedir. Yine bu büyüklükteki bir toprak ülkemiz topraklarının yaklaşık olarak 4 katına tekabül etmektedir.

Mississippi Nehri-1Mississippi nehrinin bir diğer önemli özelliği ise çok sayıda kollarının olması ve bu kollarınında büyük su kapasitesine sahip olmasıdır. Mississippi nehrinin kayıtlardaki kol sayısının yaklaşık olarak 250 civarında bulunduğu ve bunun yaklaşık olarak 40-50 adedinde taşımacılık yapıldığı bilgisidir.

Mississippi Nehri’nin bir diğer özelliğide çok büyük oranda verimli toprağı taşımasıdır. Bu en büyük dezavantajı olarak görülmektedir.

Son olarakta Mississippi Nehrinin döküldüğü yeri belirterek yazımıza son verelim. Mississippi Nehri Yaklaşık olarak 6000 kilometrelik bir yol kat ettikten sonra Atlas Okyanusunda bulunan Meksika Körfezine dökülmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar
britannica.com
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ