Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mısır piramitleri özellikleri, Gizemleri ve Sırları

Mısır piramitleri özellikleri, Gizemleri ve Sırları
  • 08.12.2014

Dünyanın sürekli olarak 7 harikası listesine girmeyi başaran ve tarihi eserler içerisinde en çok turist çeken yapılardan bir  tanesidir.

Mısır ülkesinin dünya genelinde tanınmasındaki en büyük pay Mısır Piramitlerine aittir. Dünya üzerindeki bu yapı bugüne kadar gizemi koruyan en önemli yapılardan bir tanesidir.

Mısır Piramitleri birden çok olmakla birlikte dünyanın tanıdığı ve en büyük piramitlerin bulunduğu bölge Gize bölgesi olup burada bulunan Piramitler Gize piramitleri olarak anılmaktadır.

Gize piramitlerini diğerlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme ulaşmamış olmasıdır.

Gize’den geçen boylam, dünyanın denizler ile anakaraları iki eşit parçaya bölmektedir. Ayrıca bu boylam kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup,  bütün yer kürenin uzunluğuna ölçümünde doğal sıfır noktasını oluşturmaktadır.

Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur; araştırmacıların çoğu, ya içinde kayboldular ya da aynı yerde birkaç tur attılar, fakat içlerini göremediler.

Gize bölgesinde bulunan en büyük 3 Piramit’in özelliklerine aşağıda verdikten sonra bu piramitlerin tamamını kapsar şekilde şaşırtıcı özelliklerini, gizemlerini ve sırlarına değineceğiz.

 

Keops Piramitiİlk olarak Mısır ülkesindeki ve Gize bölgesindeki en büyük ve en çok tanınan piramit olma özelliğine sahip olan KEOPS PİRAMİDİ’ni tanıtalım.

Keops piramidi piramitler içerizindeki en büyük ve en önemli olan piramittir. Adından da anlaşılacağı üzere Kral Keops için yapılmıştır.

Bu piramidin yapımı için yaklaşık olarak 2.300.000 adet taş blok kullanılmıştır. Bütün bu bloklar halen tam olarak anlaşılamamasına rağmen üst üste konarak piramit oluşturulmuştur.

Bu 2.300.000 adet taş blokların ortalama ağırlıkları 10-15 Ton arasındadır.

Keops Piramidinin kapladığı alan yaklaşık olarak 50,5 Dönüm’dür. Yani 50.524 Metre kare’dir.

Piramidin üst kısımları zamana yenik düşmüş olup özellikle üstlerinde aşınmalar oluşmuştur. Tabi piramitler çok büyük olup özellikle doğa olaylarına karşı açıktır. Bunun için alınabilecek veya alınan herhangi bir önlem bulunmamaktadır. Özellikle Sıcaklık ve yağış etkenleri nedeniyle gün geçtikçe de yıpranmaya devam etmektedir.

Keops Piramidinin içerisindeki Firavun odası yaklaşık olarak yerden 40 Metre yüksekte ve tam tepe noktasından da 100 metre aşağıda bulunmaktadır.

Firavun odasında  Firavun’un mumyası, Özel eşyaları, Hazinesi bulunmaktadır.

Firavun odasının ölçüleri ise şöyledir: Odanın uzunluğu 10,5 Metre, genişliği ise 5 metredir. Yüksekliği ise tam olarak 6 Metre civarındadır.

Şu anki keşiflere göre Keops Piramidi içinde Prenses içinde yapılmış iki oda bulunmuştur.

Keops piramidinin tabanının yüzeyi, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi yani 3,14 sayısı elde edilmektedir.

Keops piramidinin dört yüzeyinin toplam yüz ölçümü, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.

Keops Piramidi ile dünyanın merkezi arasındaki uzaklık Kuzey Kutbuyla arasındaki uzaklığa eşittir.

Keops piramidinin tepesi Kuzey kutbunu, çevresi ekvatorun uzunluğunu temsil eder.Ve iki uzunluk aynı mikyasa uygunluk gösterir.

Keops Piramidinin taban çevresinin yüksekliğinin 2 katına bölünmesiyle Pİ sayısı elde edilmektedir.

 

Kefren PiramitiŞimdide Gize piramitlerinin en önemli ikinci piramiti olma özelliğine sahip olan KEFREN PİRAMİT’inin özelliklerine bakalım:

Adı üzerinde bu piramitten KEFREN için yapılmıştır. Kefren kimdir diye soracak olursanız kefren KEOPS’un oğludur.

Bu piramidi Gize bölgesinde bulunmakta olup Gize piramitlerinden bir tanesidir.

Kefren Piramidini kimin yaptırdığı tam olarak bilinmese de Kefren’in oğlu olan Mikerinos tarafından yapıldığı kanısı mevcuttur.

Kefren piramidi Keops Piramidinden farklı olarak özellikle uç noktasına bazı koruyucu kaplamalar yapılması nedeniyle fazla yıpranma ve bozulma olmamıştır. 

Kefren Piramidinin yüksekliği tam olarak 143,5 metredir.

 

Mikerinos PiramitiGize piramitleri içinde en önemli Üçüncü piramit olma özelliğine sahip olan MİKERİNOS PİRAMİT’inin özellikleri nedir?

Yine buda MİKERİNOS için yapılmış olan piramittir. Yukardada değindiğimiz gibi Mikerinos Kefren’in oğludur.

Keops ve Kefren piramitlerine nazaran çok daha küçük bir piramit olup yüksekliği yani boyu yaklaşık olarak 65 metredir.

Bu üç gize piramidinin özelliklerini verdikten sonra şimdi Piramitler ile ilgili olarak Piramitlerin genel özelliklerini, Piramitlerin yapılışındaki sırları, piramitlerin yapımında o dönemlerde uygulanmış olan mimarı ve matematik ile daha birçok bilimin ne şekilde kullanıldığını aşağıdaki özelliklerle anlatalım.

Piramitler-21-Mısır Piramitlerinin yapımında kullanılan taşların ağırlıkları 20 Ton civarında olup bu taşların o bölgeye çok uzaklardan taşındığı anlaşılmıştır.

2-Piramitlerin içerisinde Ultra sound, radar ve sonar gibi aletler kesinlikle çalışmamaktadır.

3-Mumyaları bulan 12 bilim insanı mumyalarda bulunan radyoaktif maddeler nedeniyle kanserden ölmüşlerdir.

4-Hangi piramit kim için yapılmış ise o kişinin bulunduğu odaya yılda tam olarak 2 kez güneş girmekte olup bu o kişinin doğum ve tahta çıkış tarihini göstermektedir.

5-Bitkiler Piramit içinde daha çabuk ve hızlı büyümektedirler.

6-Eğer bir çöp kutusunu içindeki yemek artıkları ile birlikte Piramidin içerisine koyar isek burada herhangi bir kokuya mahal vermeden mumyalaşırlar.

Piramitler-17-Kirli suyu piramidin içine bırakıp 3-5 gün sonra aldığımızda suyun tamamen arıtılmış olarak bulabiliriz.

8-Sütü piramit içine koyar isek yine birkaç gün sonra baktığımızda sütün taze kaldığını ve bu birkaç günden sonra herhangi bir bozulma olmadan yoğurt haline dönüştüğünü görürüz.

9-Eğer bir suyu piramit içinde yaklaşık 1-1,5 ay kadar tutar isek bu süreden sonra bu suyu yüz losyonu olarak kullanabiliriz.

10-Ayrıca kesik, yanık ve zedelenme gibi vücudumuzda oluşan yaraların piramit içinde normalden çok daha hızlı iyileştiğini görürüz.

11-Piramitlerin için yazın soğuk olurken kışın ise sıcak olur.

12-Büyük olan piramitlerin açıları Nil deltasını tam olarak iki eşit parçaya bölmektedir.

13-Gize piramitlerinin en önemli ve en büyük 3 Piramidi yani KEOPS, MİKERİNOS VE KEFREN piramitleri araları bir Pisagor üçgeni olacak şekilde yapılmışlardır.

Piramitler-314-Keops piramidi dünyanın kara kütlesinin tam merkezinde yer almaktadır.

15-Yine Keops piramidi yapılırken 4 ana yöne göre düzenlenerek yapılmıştır.

16-Keops Piramidi yapılırken güneş saatine de dikkat edilmiş olup özellikle Ekim Ortasıyla Mart Başı arasında düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu göstermektedir.

17-Piramitlerin üzerinden geçen meridyen karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölüyor

18-Piramidi çeviren taş levhaların uzunluğu bir günün gölge uzunluğuna eşit durumdadır. Bu gölgenin taş levhalar üstünde gözlenmesiyle günün 0,2419’a bölümünde yılın uzunluğu tam olarak saptanabilmektedir.

19-Piramidin yüksekliği ile çevresi arasındaki oran, bir dairenin yarı çapıyla çevresinin arasındaki oranının dengidir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ