Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mısır bitkisinin özellikleri nelerdir?

Mısır bitkisinin özellikleri nelerdir?
  • 11.09.2015

Ülkemizde mısır yemeyen insan yoktur desek yanlış olmaz herhalde. Çünkü ülkemizin neredeyse bütün bölgelerinde yetiştirilmektedir. Mısırı şehirde yaşayan kişiler sadece mısırın kendisini bilerler. Mısırın nasıl ve nerede yetiştiğini mısırın bulunduğu bitkinin veya ağacımsı bitkinin ne şekilde olduğunu birçoğumuzda bilmez. 

Mısırın yetiştiği ağacımsı bitki yeşil renkte olup, mısırı çevreleyen yaprakların rengi ile aynıdır. Mısırın yetiştiği ağacımsı bitki çok sert olmayan yumuşak bir yapıya sahiptir. Aşağı yukarı bir mısır ağacımsı bitkisinde yaklaşık 5-6 adet mısır bulunur. 

Mısır-1Mısırın genel özellikleri nelerdir?

Mısır boyu uzun bitkilerden bir tanesidir, genel itibari ile boyları 1-1,5 metre civarındadır.

Her mısır bitkisinde yukarda da belirttiğim gibi genel itibari ile 5-6 adet mısır bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu 1-3 adet arasında olmakla birlikte nadir olarak 5-6 adedi geçebilmektedir.

Mısır özellikle yetişme döneminde suya ihtiyaç duyan ve oldukça bol su gereksinimi bulunan bitkilerden bir tanesidir.

Mısır ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Özellikle mısır Karadeniz bölgemiz ile anılmakta ise de mısırın asıl yetiştirildiği yer Akdeniz bölgesidir. Akdeniz bölgesidir.

Mısır-2Mısır özellikle mısır unu ve yağı için ekilmektedir. Bir kısmı ise haşlanarak tüketiciye sunulmaktadır. Ayrıca mısır kurutulduktan sonra patlamış mısır olarak ta tüketilmektedir, yine daha nadiren yetişme döneminde özellikle süt mısır halinde iken köz de pişirilerek de yenmektedir.

Mısır bitkisinin en çok sevdiği toprak nemli topraklardır. Haşlaması genel olarak kuru mısırdan yapıldığı gibi yaş mısırdan da yapılır iken közlemesi sadece yaş mısırdan yapılmaktadır.

Mısır ekimi sıra sıra yapılır. Yani taneler aşağı yukarı 15-30 cm aralıklarla ağaçlar gibi ekilir.

Mısırın ülkemizde yaklaşık olarak 400 yıldır tarımı yapılmaktadır.

Mısırın kökleri çok az olduğu için kökünden çıkması ve kökünden kırılması kolaydır.

Mısır HasatıMısırın püskülleri vardır. Mısır toplanmaya yakın yeşil olan püskülleri kahverengiye dönüşür. Ve daha sonra kurur ve dökülür.

Mısır köylerde bahçelerde genel olarak sınırlara ve ark aralarına ekilen bazen beyaz fasulyelerin içlerine rastgele birkaç tane atılarak ekimi yapılan veya ihtiyaç halinde bahçenin bir bölümüne komple ekilen bir tarım ürünü olarak karşımıza çıkar.

Mısırın yaş bitkisi özellikle hayvanlara yiyecek olarak da verilmektedir. Bazı erlerde mısır bitkisi hayvan yemi sağlama amacı ile de ekilebilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

mku.edu.tr

tarim.gov.tr (Tarım Bakanlığı resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ