Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mirketlerin özellikleri nelerdir?

Mirketlerin özellikleri nelerdir?
  • 22.11.2015

Mirketleri dünya insanlarının neredeyse tamamına yakını televizyonlarda izlediğimiz belgesellerden bilmekteyiz. Özellikle iki ayakları üzerine dikelme pozisyonunda gözcülük yapmaları ve toplu birlik hareket etmeleri oldukça etkileyici bir davranıştır. Bu hayvanlar etçil bir yabani hayvan olması sebebiyle ve yaşam alanlarının sınırlı olmasından dolayı hayvanat bahçelerinde dahi görme şansımız oldukça düşüktür. Bu küçük ve sevimli hayvanların özelliklerine kısa kısa ve madde madde aşağıda değinilmiştir.

Gözcülük yapan mirketlerMirketlerin özellikleri nelerdir?

-Mirketler yapı ve şekil itibarıyla ülkemizdeki gelinciklere ve sansarlara benzeyen hayvanlardandır.

-Boyları yaklaşık olarak 30-35 santim civarındadır.

-Afrika kıtasına özgü bir hayvan olup yaşam alanları oldukça sınırlıdır diyebiliriz.

-Etçil ve memeli bir hayvandır.

-Yaşam süreleri normal şartlarda 14-15 yıl kadardır.

-Yaşam biçimleri sebebiyle kesinlikle toplu olarak koloniler halinde yaşamaktadırlar. Genel olarak kolonideki mirket sayısı 15-20 adetten başlayarak bazı durumlarda 50 mirkete kadar çıkabilmektedir. Ve birbirlerini tarayarak aralarındaki bağları sıkı tutarlar.

Mirketler ve Kobra yılanı-Mirketlerin en büyük özelliği bütün işlerini grup halinde ve iş bölümü yaparak yapmalarıdır. Zaten bu şekilde bir davranış yapmadıkları taktirde hayatta kalmaları da oldukça zordur. Güvenlikleri için her zaman en az 2 mirket sürekli olarak gözcülük görevinde bulunur. Ve bu gözcülük görevini iki ayakları üzerinde durarak ve diğer mirketlerin anlayabileceği şekilde sesler çıkararak yapmaktadır. Çıkardıkları sesler aşağı yukarı 2-3 saniye de bir kesik kesik seslerdir. Tehlike anında ise homurtuya benzer bir ses çıkararak diğer mirketleri uyarırlar ve diğer mirketlerde çok hızlı şekilde yeraltındaki yuvalarına saklanırlar.

-Mirketler yuvalarını toprak altına yaparlar. Ve toprak altındaki yuvaları tüneller halinde ve birçok girişi olacak şekilde yapılmıştır.

-Mirketler geceleri yuvalarında saklanırlar ve sadece gündüzleri dışarı çıkarak avlanırlar.

Mirket yuvası-Mirketlerin müthiş bir şekilde gelişmiş olan toprak kazma özellikleri bulunmaktadır. Oldukça hızlı şekilde yeraltında toprak kazar ve tünel açarlar. Yapılan araştırmalara göre bir mirket normal bir toprakta yaklaşık olarak 10 dakika içinde 1,5 ila 2 metre uzunluğunda bir tünel kazabilmektedir.

-Mirketler küçük oldukları kadar oldukça seri ve hızlı hayvanlardır. Tehlike anında son derece hızlı hareket ederek av olmaktan kendilerini kurtarırlar.

-Sürekli tetikte olan hayvanlardır. Ve en büyük düşmanları havadan gelen yırtıcı kuşlardır. Bunun dışında yine büyük yılanlarda mirketler içinde tehlike oluşturmaktadır.

-Mirketlerin bir diğer önemli tarafı ise oldukça sevimli bir hayvan olmalarıdır. Yüz ifadeleri oldukça güzeldir. İnsana sanki gülümsüyor gibi görünürler.

Gözcü MirketMirketler nasıl avlanırlar, ne yerler ve nasıl beslenirler?

Mirketlerin genel olarak avları ve yiyecekleri şunlardır;

Kurbağalar,

Küçük yılanlar,

Küçük yapılı sürüngenler,

Kertenkeleler,

Kırkayak benzeri böcekler,

Akrepler

Mirketler özellikle yeraltında bulunan avlarını üstün koku alma duyuları sayesinde bulurlar, toprak altında bulunan bir akrebi oldukça kısa bir sürede çıkararak etkisiz hale getirirler.

Mirketler yedikleri bazı zehirli hayvanların zehrine karşı bağışıklık kazanmış hayvanlardır. Özellikle akrepler en önemli besin kaynaklarını oluşturmasından dolayı bu hayvanları avlamada oldukça ustadırlar. Ayrıca zehirlerinin de farkında olduklarından kendilerini de iyi şekilde korurlar, akrep iğnesini batırsa dahi bundan çok az etkilenirler fakat ölmezler.

MirketMirketlerin toplulukları içinde ya da kolonilerindeki pozisyonları ve görevleri nelerdir?

Mirketlerin koloni halinde yaşadıklarından bahsetmiştik. Bu kolonilerde hepsinin ayrı görevleri bulunduğunu da söylemiştik. İşte Mirketlerin koloni içindeki bazı rolleri şu şekildedir;

Grup içindeki baskın erkek karakterine ALFA ERKEĞİ denir.

Gruptaki baskın dişi mirkete ise ALFA DİŞİSİ adı verilmekte olup, bütün beta üyeler bu Alfa dişisine itaat ederler.

Grup içindeki genel olarak 10 aydan büyük olan ve daha yaşlı olan itaat eden erkekler BETA ERKEĞİ olarak adlandırılır.

Yine Alfa dişisi gibi BETA DİŞİSİ de baskın olan bir dişidir.

Yavru MirketlerGrup içinde grup yiyecek arar iken yavru mirketlere bakmakla görevli olan BEBEK BAKICISI görevini üstelenen mirketler bulunmaktadır. Genel olarak grubun en aç olan mirketi bu işi üstlenir iken Alfa dişisinin hiçbir zaman bebek bakıcılığı görevinde bulunmadığı bilgisi yer almaktadır.

Grup içinde tehlikeleri gözlemleyen grup üyesine BEKÇİ mirket adı verilmektedir.  Bekçi mirketler oldukça yüksek yerlere ve ağaçlara dahi çıkarak bu görevini ifa eder. 

Yararlanılan kaynaklar:

TRT Belgesel kanalı Mirket Malikanesi “Meerkat Manor” isimli belgesel

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Alican diyor ki:

    Siz çok iyi iş çikarmışsınız ders notumdan 100 aldım

YORUM YAZ