Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Miraç kandili nedir, ne zamandır, özellikleri nelerdir?

Miraç kandili nedir, ne zamandır, özellikleri nelerdir?
  • 30.04.2018

Miraç kandili islâm dünyasındaki kandillerden bir tanesi olup, Müslümanlarca bu günde duaların edildiği özel günlerden bir tanesidir. Peki Miraç kandili nedir, ne anlama gelir özellikleri nelerdir. Maddeler halinde bakalım.

Selimiye camii kubbesiMiraç kandili nedir, ne zamandır, özellikleri nelerdir?

Miraç kandili Hazreti Muhammed’in göğe yükselişi olarak adlandırılmaktadır. Mirac kelime anlamı olarak “yükseğe çıkma” anlamına gelmektedir.

Miraç kandili recep ayının 27. gecesidir.

İsra, Hazreti Muhammed’in geceleyin Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini miraç ise göğe yükselmesini ifade etmektedir. İsra ve Miraç olarak adlandırılmaktadır. İslam inancına göre miracın gerçekleşmesi şu şekilde olmuştur. Hazreti Muhammed eski Aksa denen yer olan El Aksa Camii’nin altında bulunan yerden Mescid-i Aksa alanına gelmiş, daha sonra Kubbet-üs Sahra’nın olduğu alanda Zekeriya Peygamber, Musa Peygamber ve İsa Peygamberler ile buluşmuştur. Nebi Minberi’nin olduğu yerde ise bütün peygamberlere namaz kıldırmış ve yine aynı yerde göğe yükselmiştir.

Selimiye Camii içiDaha sonra Mekke’ye döndüğünde olayı soranlara anlatmıştır.

Yine bazı rivayetlere göre Miraç olayından sonra islâmın şartları olan oruç, zekat ve hac gibi bazı kuralların prensiplerini burada öğrendiği, namazında yine 5 vakit olarak düzenlenmesi gerektiğinin miraçtan sonra olduğu, namazın vakitlerinin ise daha önceleri 50 olarak belirlendiği yönündedir.

Günümüzde Müslümanlar tarafından miraç kandili kutlanmaktadır. Bu gecede dini konuşmalar yapılıp, dua ve tesbihatlar yapılarak yasin okunur.

Yine miraç olayının bedeni olmadığı sadece ruhsal olarak olduğu belirtilmekle birlikte bazı kaynaklarda her iki şekilde olduğunu beyan eden görüşler de bulunmaktadır.

Yine göğe yükselme olayı İslam dini haricinde bazı dinler de o dinin temsilcileri tarafından yaşandığı bilgisi de kaynaklar da yer almaktadır.

Sultan Ahmet Camii -12Miraç hangi ayetlerde ve hadislerde geçmektedir?

Miraç Kur’an-ı kerimde bazı ayetlerde geçmekte olup geçmiş olduğu sure Necm suresi olup bu surenin 13. ve 17. ayetlerinde geçmektedir.

Hadislerde ise miraç olayı şu şekilde anlatılmaktadır. Gökyüzünün katlarını Cebrail ile beraber geçtikleri daha sonra sırasıyla Adem, Yusuf, Yahya, İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci kat gökten sonra Sidret’ül Münteha’ya çıkmıştır. Buradan sonraki yolculuğunu ise Cebrail’in yedinci kattan sonrasına geçememesi sebebiyle tek başına devam etmiş ve zaman, mekan ve cihetin olmadığı yerde Allah ile aracısız olarak görüşmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ