Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mide özellikleri

Mide özellikleri
  • 04.07.2015

Mide herkesin bildiği belirli kaslardan oluşan ve alınan gıdalar nedeniyle genişleme özeliği bulunan sindirim sistemimizin en önemli organıdır.

Çoğumuz midemizin nerede olduğunu bilse de yine bu bilgiyi vermekte fayda vardır. Midemiz Yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunmakta olup karın bölgemizde bulunmaktadır. Karnın sol üst kısmında bulunmaktadır.

Mide bütün canlılarda bulunmamaktadır. Midenin bulunduğu canlılar omurgalı hayvanlar, derisi dikenli hayvanlar, yumuşakçalar ve haşarat adı verilen hayvanlarda bulunmaktadır.

Mide-1Midenin özellikleri nelerdir?

Mide birkaç katmadan oluşan kaslı bir yapıya sahiptir.

Mide çiğnenmeden sonra yemek borusu vasıtasıyla gelen yiyeceklerin geçici olarak depolandığı yerdir.

1,5 litre sıvı ile 4 litre arasında sıvı tutma kapasitesine sahip bulunmaktadır.

Yediğimiz yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalara ayrılması olayı midede gerçekleşmektedir.

Mide besinleri salgıladığı sıvı sayesinde parçalar, bu sıvının salgılandığı ve mideyi örten dokuya MUKOZA adı verilir.

Midenin kaslı bir oluşum olduğunu söylemiştik bu sayede her 20 saniyede bir dalgalanarak yiyecekleri birbirine karıştırır. Yiyecekler tâki çorba kıvamına gelinceye kadar midede durur.

Midenin kendisine gelen besinleri ince bağırsağa veya on iki bağırsağa aktarma süreleri yiyeceklerin türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak sıvıları 20 saniye içinde gönderirken katılarda bu durum 1,5 saat civarındadır. Maddelerin sindirilme süreleri yapılarına göre değişmektedir. Örneğin Karbonhidratlar çabuk sindirilebilen ve midede az sürede kalan besinlerdendir. Yağlar bunlara nazaran sindirimi zor olduğundan daha çok midede kalır. 

Mide-3Midenin besinleri hem kimyasal hem de fiziksel olarak parçalanması için salgıladığı asitten kendisini korumak içinde bir madde üretir. Bu madde sayesinde salgılanmış olan asidin besinleri parçalarken kendisine zarar vermesini engeller. Bu madde alkalen –masik bir mukus olup yapışkan bir yapısı bulunmaktadır.

Midenin besinleri parçalamak için ürettiği salgılar sindirim enzimleri, hidroklorik asit, entrensek faktör ve hormonlardan oluşmaktadır.

Mide toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

Fundus,

Kardia,

 Korpus (gövde) ve

Antrum (midenin son bölümü) 

Mide-2Mide rahatsızlıkları nelerdir?

Mide ağrıması veya arada mide ekşimesi gibi küçük rahatsızlıkları çoğumuzun başına defalarca gelmiş olabilir fakat mide rahatsızları içinde en sık görülen ve önemli olan rahatsızlıklar şunlardır;

Gastrit

Ülser

Reflü

Mide kanaması

Mide kanseri

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

saglik.gov.tr (Sağlık Bakanlığı resmi web sitesi)

kanser.gov.tr.

kanservakfi.com (Türkiye Kanserle Savaş  Vakfı web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ