Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Midas Anıtı (Yazılıkaya) Özellikleri Nelerdir?

Midas Anıtı (Yazılıkaya) Özellikleri Nelerdir?
  • 30.04.2018

Ülkemizin tarih öncesi çağlardan kalma en önemli anıtlardan bir tanesidir. Özellikle büyüklüğü ile en dikkat çekici anıtlardan bir tanesidir. Özellikle ön kısmında bulunan alan üzerinde yapılan kazılarda da birçok eser ortaya çıkarılmıştır.

Midas anıtıMidas Anıtı özellikleri nelerdir?

-Frigler döneminden kalma olup, Frig kaya mimarisinin en önemli eseridir. Milattan önce 8 yüzyılda yapılmıştır. Hatta bazı kaynaklarda bu tarih 7. yüzyılın başları olarak da geçmektedir. Kral Midas zamanında yapılmıştır.

-Eskişehir ilimizde olup bu ilimizin Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyündedir., tam olarak Frig vadisi içindedir. Eskişehir ilimize uzaklığı yaklaşık olarak 80 kilometredir.

-İlk incelemeyi 1800 yılında W. M. Leake ve arkadaşları tarafından yapılmıştır.

-İsmini Anıtın sol kısmında bulunan düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigce yazıtta geçen Midai kelimesinden almıştır. Fakat halk arasında üzerindeki yazıdan dolayı Yazılıkaya ismi de kullanılmaktadır.

-Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir.

-Tepe akroteri karşılıklı iki daire parçasından oluşur.

Midas Anıtı-1-Alınlık ve cephe duvarı geometrik motiflerden oluşan zengin bir bezeme ile süslüdür. Anıt’ın merkezinde kapıyı simgeleyen büyük bir niş yer alır. Burası dinî törenler sırasında içine tanrıça Matar’ın heykelinin yerleştirildiği en kutsal bölümdür.

-Anıt üzerinde bulunan yazılar Frigce’dir.

-Birinci yazıt, anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerine kazınmıştır. Bu yazıt 11.00 m. uzunluğundadır. Burada Kral Midas’ın ismi okunmaktadır. Birinci yazıtta bulunan yazıların uzunluğu 11 metre olup, harflerin boyu 0,40 ila 0,45 metre arasındadır. Yazılar soldan sağa doğru yazılmıştır.

İkinci yazıt, sağ yan çerçeve üzerindedir. Bezeme ile çerçeve kenarı arasında kalan boşluğa yanlamasına soldan sağa doğru yazılmıştır. 4.75 m uzunluğundadır. Yazı içeriğinde “Baba” kelimesi geçmektedir. Bu yazıttaki harflerin boyları ise 0,25 metredir. Yazılar soldan sağa doğru yazılmıştır.

Üçüncü yazıt, Anıtın sol kısmındaki nişin içinde bulunan yazıt olup, bu yazıtta 4,45 metre uzunluğunda olup, harf boyları 0,40 ile 0,45 metre aralığındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ