Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Meke Krater Gölü özellikleri

Meke Krater Gölü özellikleri
  • 11.07.2015

Meke krater gölü ülkemizin önemli krater göllerinden bir tanesi olmakla birlikte yine en çok tanınan ve bilinen krater göllerinden bir tanesidir.

Meke krater gölü Konya ilimizin Karapınar ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır.

Meke krater gölü neredeyse bütün krater gölleri gibi sönmüş volkan kraterinin suyla dolması sonucunda oluşmuştur.

Meke Krater gölü-1Meke gölünün genel özellikleri nelerdir?

Meke krater gölü fazla büyük olmayan krater göllerinden bir tanesidir. Göl ve birinci krater olarak adlandırılan kraterin toplam uzunluğu 800 metre olup genişliği ise 500 metredir. Yani toplam kapladığı alan aşağı yukarı 300-400 dönüm civarındadır. Eğer bu gölü tam bir dikdörtgen olarak düşünür isek çevresi yaklaşık olarak 2,5 kilometre civarındadır.

Göl fazla derin olmayan bir göl olup ortalama derinliği 11-12 metre civarındadır. (Şimdi fazla derin değil dediysek genel itibariyle söylüyoruz çünkü örneğin ülkemizin en büyük ikinci gölü konumundaki tuz gölünün ortalama derinliği 1-2 metre civarındadır)

Bu gölün oluşmasına sebebiyet veren volkanik patlama günümüzden yaklaşık olarak 5 milyon yıl önce olmuştur. Zamanla suyun birikmesi sonucunda şimdiki Meke gölü oluşmuştur.

Meke gölünün içerisinde ayrıca ikinci bir volkan krateri vardır. Bu kraterde günümüzden yaklaşık olarak 9-10 bin yıl önce oluşmuştur.

Meke krater gölü-2Meke gölü yapısı nedeniyle yağan yağmurların neredeyse tamamını emer, bu nedenle yaz aylarında tamamen kurur. Çevreciler Meke gölünün ileriki zamanlarda tamamen kurumasından endişe etmektedirler. Çünkü bu göl yapısı ve şekli itibariyle ülkemizde bulunan en önemli göllerden bir tanesidir. Meke gölü yüksekten görünüş itibariyle nazar boncuğuna benzediğinden dünyanın nazar boncuğu olarak da adlandırılmaktadır. Meke gölünün yaz aylarında kurumasının en büyük sebebi olarak ise bu havzadaki yeraltı sularının bilinçsiz olarak kullanılmasıdır. Bu bilinçsiz kullanmaya yakın zamanda önlem alınmadığı taktirde dünyanın nazar boncuğu yok olacaktır.

Meke gölünün suyu tuzludur.

Meke gölü deniz seviyesinden 981 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Meke Krater gölü-3Bu meke gölünün tam ortasında 50 metre yükseklikte bir volkan konisi bulunmakta olup bunun içerisinde de ikinci bir göl olup bu gölün derinliği de yaklaşık 25 metre civarındadır.

Meke gölünün diğer bir özelliği de göçmen kuşların mola verdiği ender yerlerden biri olmasıdır. Tabi yukarda belirtmiş olduğumuz gibi eğer bu göl kurur ise ve göl vasfını kaybederse, göçmen kuşların durak yeri olmaktan da çıkacaktır. Çünkü kuşların durak yerleri her zaman suyun olduğu yerlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ