Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Masal nedir ve özellikleri nelerdir?

Masal nedir ve özellikleri nelerdir?
  • 05.01.2015

Özellikle çocukluğumuzda önemli bir yerde bulunan masallar önemini günümüzde dahi kaybetmemiştir. Okuma yazma bilmediğimiz zamanlarda masalları büyüklerimiz anlatırken okuma yazmayı öğrendikten sonra ilk okuduğumuz kitap türlerini yine masallar oluşturmuştur.  Çocukluk döneminin en önemli edebiyat ve yazım türü masallardır. Ömrü boyunca masal dinlemeden çocukluğunu geçirmiş hiçbir çocuk olacağını zannetmiyorum. Belli dönemlerde annelerinden, babalarından, nine veya dedelerinden neredeyse tüm çocuklar masal dinlemişlerdir.

Belki de harçlığımız ile aldığımız ilk kitabımızda bir masal kitabıdır.

Masal isminin kökeni Arapçaya dayandığı bir Arapça kelime olan “Mesel” isminden geldiği ve anlamının da İbret alınacak ve örnek alınacak kısa yazı anlamına gelmektedir. 

Masal-2Masal nedir?

Masal sözlü halk hikayesine verilen isimdir. Özellikle hayatta olması mümkün olmayan olağanüstü ve kahramanlıklarla dolu olayların yer aldığı yaşanmamış veya yaşanması muhtemel olmayan hikayelerdir diyebiliriz.

Masalların çeşitleri nelerdir?

Hayvanlar ile ilgili masallar (Hayvan masallarına en iyi örnek dünyada La Fontain masallarıdır, Ülkemizde ise Şeyhi’nin Harname adlı eseri hayvanlarla ilgili masala en iyi örneklerdir)

Olağanüstü yaratık veya olağanüstü olaylarla ilgili masallar (İçerisinde, devlerin, perilerin, ejderhaların geçtiği masallarda buna örnektir, Keloğlanın bazı masalları yine bu gruba girmektedir)

Komik ve güldürücü masallar (Keloğlan Masalları yine ülkemize has en önemli güldürü masallarından bir tanesidir)

Zincirleme masallar

Masal-3Masalların özellikleri nelerdir?

Konuları olağanüstüdür.

Kahramanlar vardır ve bu kahramanlarda gerçekte olamayacak özelliklere sahiptirler.

Zamanı ve yeri kesin belli değildir belirsizdir.

Masallar ders ve öğüt verici niteliktedirler.

Neredeyse masalların tamamında başında tekerlemeler bulunmaktadır. Başında bu tekerlemeler bulunduğu gibi masalın bitiminde de yine kalıplaşmış olan tekerlemeler bulunmaktadır.

Masalların bir çoğunda cin, peri, melek, canavar vb. gibi olağanüstü varlıklar bulunabilmektedir.

Masalların çeşidi veya türü ne olursa olsun neredeyse tamamı hayal ürünleridir ve hayalidir.

Masalların neredeyse tamamı mutlu sonla bitmektedir. Ve masalların neredeyse tamamında masal kahramanı galip gelir veya kazanır.

Masallar yazılı ve sözlü olan edebiyat ürünleridir.

Masalların öğretici özelliği bulunduğundan özellikle çocuklara hem iyiyi hem kötüyü anlatarak, çocukların bu gibi olaylardan ders çıkarmalarını amaçlar.

Masal-1Bu bilgileri verdikten sonra dünyanın en ünlü masal yazarları kimlerdir? Bu masal yazarlarının isimlerini vermekte de fayda olacaktır.

Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm kardeşler (Grimm Kardeşler olarak bilinir Alman Yazarlardır, Kül Kedisi, Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Bremen Mızıkacıları, Hansel ile Gretel,Rapunzel,Kırmızı Başlıklı Kız)

Jean De La Fantaine (Fransız Yazar)

Hans Christian Andersen (Danimarkalı Yazar, kibritçi Kız masalının yazarıdır)

Ezop (Yunan Yazar)

Lyman Frank Baum (Amerikalı olup Oz Büyücüsü’nün yazarıdır)

Carlo Collodi (İtalyan yazar olup Pinokya’nun yazarıdır)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ