Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Martıların Özellikleri Nelerdir?

Martıların Özellikleri Nelerdir?
  • 24.08.2015

Martı özellikle İstanbullular tarafından çok iyi tanınan kuş türlerinden bir tanesidir. Boğazda en sık karşılaşılan kuş türüdür. Martılar adeta İstanbul şehrimiz ile özdeşleşmişlerdir. Neredeyse boğazın tamamında martılara rastlamak mümkündür. Ayrıca İstanbul ile ilgili bir çok şiire ve resme konu olmuşlardır. 

Martı-1Martı özellikleri nelerdir?

Martılar Hayvanlarda kordalılar şubesi, kuşlar sınıfı yağmur kuşları takımı martıgiller ailesinin bir üyesidir.

Martı bir deniz kuşudur.

Martılar kuşlar içerisinde büyük olarak addedeceğimiz kuş türlerinden bir tanesidir. Büyüklükleri yaklaşık olarak 25 santim ile 75 santim arasında değişiklik göstermektedir.

Martılar renk olarak genelde beyaz ve gri renkli olmaktadırlar. Baş kısımlarında ise siyah bölgeler bulunabilmektedir.

Gagaları uzun yapıdadır.

Deniz kuşu olmalarından dolayı ayakları perdelidir.

Martıların birçok türü olmakla birlikte genel itibari ile türleri arasındaki ayrım kanatlarından, bacak renklerinden ve yapılarından ayrıca gaga renklerinden yapılmaktadır.

Martı-2Martıların besinleri yumuşakçalar ve yengeçlerdir aynı zamanda balıklarda bu kuşların en çok rağbet ettiği yiyeceklerdendir. Bunun haricinde deniz üzerinde bulunan birçok atık yiyecekler ile beslenmektedirler.

Yapılan araştırmalar neticesinde martıların hem sosyal kuşlar hemde çok zeki kuşlar oldukları sonucuna varılmıştır. Çünkü martılar genel olarak bütün çalışmalarını ve yaşamlarını toplu halde yaparlar. Ayrıca, insanları yaşadığı yerleri kendilerine mesken olarak edinirler. Zekilik durumuna gelince martıların bazıları alet kullanmayı dahi öğrenebilmektedirler.

Martılar yuva yaparlar ve bu yuvaları genel olarak toplu olarak yapmaktadırlar. Özellikle yuvalarını ağaçlara yaparlar ve buldukları diğer kara ve denizde bulunan bitkiler ile yuvalarını büyütürler.

Martıların çıkardığı ses düzeyleri ve gürültüleri çoğu zaman liman ve deniz kıyısında martıların bulunduğu esnafı ve yine burada yaşayan ve burada vakit geçiren insanları rahatsız ettiği görülmektedir. Çünkü bu kuşlar zaman zaman oldukça gürültücü olabilmektedir. Ve bu gürültücü tavırları üreme döneminde hat safhaya çıkmaktadır.

Martı-3Martıların bir deniz kuşu olduğundan bahsetmiş ve genel olarak yuvalarını ağaçlara yaptıklarını söylemiştik, bunun haricinde martılar yuvalarını bina ve evlerinin çatılarına yapabilmektedirler. Zaten martı türlerinin büyük çoğunluğu kıyılarda yaşamaktadır. Fakat kıyı haricinde yaşayan martı türleri de bulunabilmektedir. (çok az sayıda tür kıyı haricinde iç kısımlarda yaşamaktadır)

Martılar yırtıcı kuşlara dahi toplu olarak saldırma eğilimindedir. İçgüdüsel olarak yırtıcı ve davetsiz bir yabancıya karşı saldırgan tavır sergilerler.

Martılar neredeyse tüm kuş türleri gibi yumurta ile üremektedir. Dişi 2-3 yumurta ile kuluçkaya yatmaktadır. Kuluçkaya erkek ve dişi martı paylaşarak yatarlar. Yine yavrula çıkınca besleme görevini erkek ve dişi birlikte paylaşmaktadır. (Yumurtaların rengi üzeri siyah ve koyu kahverengi beneklerle kaplı olan kahverengi renginde yumurtadır.)

Martılarda kuluçka süresi 3-4 hafta arasında değişiklik göstermektedir.

Yumurtadan çıkan yavrular yaklaşık olarak 1 aylık veya 1,5 aylık iken uçmaya başlarlar.

Martılarda erişkin yaşı normalde 2 yıl iken bu büyük martı türlerinde 4 yıla kadar çıkabilmektedir.

Martılar çöl ve kutuplar haricindeki dünyadaki bütün bölgelerde yaşayan kuş türleridir.

En çok bilinen martı türleri ise şöyledir Larus, Pagophila, Rissa, Rhodosteethia, xema, Creagus türleridir. Ülkemizde bulunan martı türleri ise Bayağı Martı(en çok bulunan martı türüdür), Ada Martısı, Karabaş martı, Küçük martı, Kara sırtlı Martı ve Gümüş martı (ülkemizde en az bulunan martı türüdür) türleridir.

Martı-4Martıların şaşırtıcı özellikleri nelerdir?

Yukarda genel olarak martıların özelliklerinden bahsettikten sonra martıların bazı şaşırtıcı özellikleri de bulunmaktadır.

1-Martılar ağızdan çiftleşen hayvanlardır. Bu tür çiftleşmeyi beklide aramızda bu yazıyı okuduktan sonra ilk defa duyanlar olacaktır. Evet, bazı tür canlılarda ağız yoluyla çiftleşme olduğu kaynaklarda geçmekte olup martılarda bu canlı türlerinden bir tanesidir.

2-Yapılan araştırmalar neticesinde martıların ölümlerine sebebiyet veren en önemli konulardan bir tanesinin yutmuş oldukları plastik parçalar olduğu sonucuna varılmıştır. Ölen birçok martıların yapılan incelenmesinde midelerinde plastik parçalar bulunmuştur. Martı mideleri plastik maddeleri sindiremediği ve sürekli tok hissi vermeleri nedeniyle martıların açlıktan ölmesine sebebiyet vermektedir.

3-Martıların bazı türleri özellikle iri tür martılar kuşların yumurtalarını ve yavrularını yiyerek beslenebilmektedir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ