Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Marmaray’ın özellikleri nelerdir?

Marmaray’ın özellikleri nelerdir?
  • 29.04.2015

Marmaray ülkemizin en önemli projelerinden bir tanesi olmuştur. Daha önce düşünülmesine karşın 2013 yılında hizmete açılmıştır. “153 Yıllık Hayal” olarak nitelendirilen Marmaray bir demiryolu hattıdır.

Marmaray iki kıtayı İstanbul boğazının altından geçerek bağlayan demir yolu hattına verilen isimdir.

Marmaray-1Marmaray demiryolu hattının özellikleri nelerdir?

Marmaray’ın ilk olarak sayısal özelliklerinden bahsedelim;

Marmaray’ın toplam hat uzunluğu 73,3 kilometredir. Bu hattın yaklaşık olarak 63 kilometresi yüzeysel metrodan oluşmaktadır.

Demiryolu Boğaz Tüp geçiş kesiminin toplam uzunluğu ise 13,6 kilometredir. Bu 13,6 kilometrelik kısmın 9,8 kilometrelik bölümü Delme Tünel, 1,4 kilometrelik bölüm Batırma Tüp Tünel,  2,4 kilometrelik bölüm ise Aç-Kapa Tünel’den oluşmaktadır.

En önemli bölümü olan boğaz altında kalan batırma tünellerinin ortalama olarak 1,4 kilometre olduğunu belirtmiştik. Bunları net rakam olarak verecek olur isek 1.Batırma tünelinin uzunluğu 1387 metre, 2.Batırma tünelinin uzunluğu ise 1385,6 metredir.

Marmaray’ın yeraltında 3 adet istasyonu bulunmakla birlikte yerüstündeki İstasyon sayısı 37 adettir. Toplam istasyon sayısı ise 40 adettir.

Marmaray güzergâhında bulunan istasyonların uzunluğu değişmekle birlikte en az 225 metredir.

Marmaray her bir yönde saatte 75.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip bulunmaktadır.

Marmaray-2Marmaray üzerinde giden metroların yani trenlerin hızları saatte 100 kilometredir. Ticari hız ise 45 kilometre olarak belirlenmiştir.

Tren sefer sayısı günün saatlerine göre değişmekle birlikte 2 dakika ile 10 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Marmaray’ın ömrü 100 yıl olup yaklaşık 9 şiddetindeki depremlere dayanıklı olacak şekilde inşa edilmiştir.

Marmaray inşaat çalışmaları sırasında yapılan arkeolojik çalışmalarda birçok tarihi esere rastlanmıştır. Bunlar içinde en çok ilgi çekenler ise 35 adet tekne kalıntısıdır. Bunların yanında 35.000 adet civarında tarihi eser kalıntısı çıkarılmıştır.

Marmaray dünya üzerindeki en derin batırma tüp tüneline sahip olup yüzeyin 62 metre altındadır.

Batırma tünelde toplam olarak 11 adet tüp birleştirilmiş olup, her tüpün ağırlığı 18.000 tondur.

Marmaray-4Marmaray’ın diğer özellikleri ise şunlardır:

Yol tüneller içerisinde balastsız yol olup tünel dışında ise balastlı olan yoldur.

Yapılmış olan raylar ise UIC 60’lık adı verilen mantarı sertleştirilmiş raylardır.

Rayların uzunluğu 18 metre olup bunlar uzun kaynaklı ray haline getirilmiştir.

Marmaray’da kullanılan 5’erli vagonların toplam taşıma kapasitesi 1637 kişidir. 1637 kişinin 1389’u ayakta 248’i ise oturarak seyahat edebilmektedir.

Marmaray’da kullanılan 440 adet vagonun toplam 300 adedi ülkemizde üretilmiştir.

Marmaray-3Marmaray’ın faydaları nedir?

Marmaray İstanbulluların özellikle güzergâh dâhilinde bulunan yerlere gitmesini zaman yönünden oldukça kısaltmıştır. Yapılan açıklamaya göre İstanbulluların bir yılda kazandığı zaman saat olarak 50 milyon saat olarak belirtilmiştir.

Yine Marmaray’ın hizmete girmesi çevre yönünden de faydalı olmuş olup, yılda atmosfere karışması beklenen 425.000 ton zehirli gazın atmosfere karışmasının önüne geçilmiştir.

Marmaray’ın bitmesi ile birlikte Doğu Asya ile Batı Avrupa’nın Pekin ile Londra’nın raylı sistem ile kesintisiz ulaşımı sağlanmış olup, bir nevi günümüz İpek yolunun en önemli bölümünde ülkemizin olması sağlanmıştır.

Marmaray uluslararası standartlara göre yapılmış olup, günlük olarak ve aylık olarak yol kontrolü yapılmaktadır. Yol kontrolü için bir birim kurulmuş olup, her gün gerek tüneller gerekse rayların gözle kontrolü yapılmakta ayrıca ayda bir defada rayların ulttrasonik muayenesi yapılmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesi (ibb.gov.tr)
Ulaştırma Bakanlığı resmi web sitesi (ubak.gov.tr)
Wikipedia.org
marmaray.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ