Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Marko Polo (Gezgin-Kaşif)

Marko Polo (Gezgin-Kaşif)
  • 05.07.2015

Marco Polo dünya üzerinde ismi en çok bilinen kâşif ve denizcilerden bir tanesidir. 1254 yılları ile 1324 yılları arasında yaşamış İtalyan bir gezgindir.

Marco Polo’nun babası da yine bulunduğu yerin en önemli tüccarlarından ve kâşiflerinden birisi olan Niccolo Polo’dur.

Marco Polo-2Marco Polo uzun yıllar dünya seyahatinde bulunmuş önemli bir gezgindir. Çünkü özelikle bazı görevler nedeniyle dünyanın birçok yerini dolaşmıştır. Bu dolaştığı yerler de de özellikle tarih, coğrafya ve etnografya alanında incelemelerde bulunmuştur.

Dünya seyahati Papa 9.Gregorius tarafından Kubilay Han’a mektup götürmek ile görevlendirilmesi ile birlikte Çin’e, Anadolu’ya, Mezopotamya, İran, Orta Asya ülkelerinin bazıları ile Gobi çölü’nü dolaştı ve bu dolaşımı yaklaşık olarak 2-3 yıl arasında sürdü. Bu uzun yolculuktan sonra Kubilay Han tarafından verilen görevle yaklaşık olarak 17 yıl boyunca doğu ülkelerinde dolaşmıştır.

Marco Polo’nun özellikle bir görevinden bahsetmek fayda görmekteyiz. Bu görev Kubilay Han tarafından 1292 yılında verilmiş olan bir görevdir.

Marco Polo-1Kubilay Han 1292 Yılında Marco Pola’ya babası ve amcası ile birlikte İran Şahı ile evlenecek olan bir prensesi götürmekle görevlendirmiştir. Bu yolculuğa yaklaşık olarak 14 gemi ve 600 mürettebat ile çıkan Marco Polo yaklaşık olarak 18 ay süren bir deniz yolculuğu sonunda Hürmüz limanına ulaşmayı başarmıştır. Fakat buraya ulaştığında 600 kişiden geriye sadece 20 kişi kalmıştır. Bu seyahat boyunca kaç geminin kaybedildiği veya zarar gördüğüne ilişkin bilgi bulunmamaktadır. Fakat deniz yolculuğuna çıkan her 30 kişiden 29 tanesi bu yolculuk sırasında türlü sebeplerle hayatını kaybetmiştir.

Marco Polo uzun yıllar süren gezilerinden sonra 1295 yılında Venedik’e dönmüş ve burada yeniden ticarete atılmıştır. 1298 yılında Cuzzola savaşında Cenevizlilere esir düşmüştür. Cezaevinde bulunduğu sırada gezileriyle ilgili kitap yazdırmıştır. Anı kitabı olan bu kitabı cezaevindeki arkadaşına yazdırmıştır. Bu yazdığı kitap sayesinde birçok ülkede tanınmıştır. Kitabın ismi II. Milione’dir. Ve bu kitap birçok kez basılmıştır.

Marco Polo-3Marco Polo Venedik’te doğmuş ve yine Venedik’te 70 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Marco Polo’nun kayıtlarda 3 adet çocuğu olduğu 1300 yılında evlendiği yazılmaktadır. Eğer bilgiler doğru ise Marco Polo 46 yaşında evlenmiştir.

Marco Polo’nun kayıtlara geçen herhangi bir yeni keşfi bulunmamaktadır. Yani yeni bir yer, toprak, kıta gibi keşfi yoktur fakat özellikle Asya’daki birçok ülkeyi gezmiş ve burada gördüklerini abartılı bir üslup ile kitaba dökmüştür. Hatta bazı kaynaklarda Marco Polo’nun Asya ülkeleri hakkındaki yazmış olduğu kitap nedeniyle Coğrafi keşiflerin başlamasına katkıda bulunduğundan bahsedilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ