Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Manyas (Kuş) Gölü Özellikleri Nelerdir?

Manyas (Kuş) Gölü Özellikleri Nelerdir?
  • 31.05.2018

Ülkemizin en önemli gölleri arasında bulunan bir gölümüzdür. Bünyesinde sayısız kuş barından bu gölümüz birçok özelliği ile göze çarpmaktadır. Manyas gölünün ilk olarak nerede olduğunu belirttikten sonra maddeler halinde özellikleri verilecektir.

Manyas GölüManyas Kuşgölü nerededir?

Manyas gölü ülkemizin Balıkesir iline bağlı Bandırma ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Bu gölümüz Uludağ ile Biga Yarımadası arasında bulunmaktadır.

Manyas Kuşgölü Özellikleri Nelerdir?

Manyas Kuşgölü Doğu Batı doğrultusunda uzanmakta olup uzunluğu 20 kilometredir. Genişliği ise 14 kilometredir.

Özellikle Manyas Kuşgölü ekolojik yönden oldukça zengin bir göldür. Hem sulak hem de kuşların pisliği nedeniyle zenginleşen bu toprakta birçok balık ve küçük hayvan yaşam şartları bulmaktadır.

Manyas Kuşgölü suyu tatlı olan göllerimizden bir tanesidir.

Çok fazla derinliği olmayan bu gölümüzün ortalama derinliği 1-2 metre aralığında olup en derin yeri dahi 5 metre olarak geçmektedir. Özellikle ilkbahar mevsiminde barındırdığı su oranı artarken yaz aylarında azalmaktadır.

Gölün alanı 166 kilometrekaredir.

Gölün deniz seviyesinden yüksekliği oldukça az olup rakım olarak 18 metredir.

Gölün çevresi genel olarak sazlıklar, çayırlıklar ve kamışlarla kaplıdır. Sadece Kocaçay ile Sığırcı derelerinin göle aktığı bölümlerde söğüt ağaçları bulunmaktadır.

Manyas gölünün yaz aylarında çekilen kısımlarında bahçe tarımı da yapılabilmektedir.

Sığırcı deresinin oluşturduğu delta bu göl çevresi gerek bitki örtüsü gerekse hayvan varlığı açısından en zengin alanını oluşturmaktadır. Ayrıca Manyas gölü çevresi de ülkemizin dahi en verimli topraklarından birisidir.

Manyas gölündeki yıllık buharlaşma miktarı ortalama olarak 1140 metreküp civarında olup bu hava sıcaklıklarına göre değişebilmektedir.

Manyas Gölü su seviyesinde yıllık değişim 1-3 metre aralığındadır.

Manyas Kuş GölüManyas Gölü çevresinde yetiştirilen tarım ürünleri nelerdir?

Şeker Pancarı

Buğday

Ayçiçeği

Mısır

Baklagiller

Pirinç

Manyas Kuş Gölü-1Manyas Kuşgölü hangi sulardan beslenmektedir?

Manyas gölünü besleyen kaynaklar yeraltı, yerüstü suları ve yağışlardır.

Manyas Gölünü besleyen en önemli akarsular Kocaçay, Sığırcı Deresi, Mürüvvetler Deresi, Dutlu Deresi’dir.

Manyas gölündeki suların azalması ise buharlaşma yoluyla ve güneydoğu tarafından çıkan Karedere sebebiyle olmaktadır. Karadere Manyas gölünden çıkarak Susurluk çayına bağlanmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

balıkesir.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. asya diyor ki:

    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

YORUM YAZ