Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Manuel, Tiptironik ve Otomatik vites özellikleri

Manuel, Tiptironik ve Otomatik vites özellikleri
  • 07.04.2015

Motorlu taşıtların icadı ile birlikte en önemli konu vites konusu olmuştur, ilk çıkan araçlardan sonra araçlara vites konmaya başlamış ve daha sonrada bu vitesler çeşitlendirilmiştir.

Manuel vites nedir?

Günümüzde en çok kullanılan araçlar manuel vitesli araçlardır. Manuel vitesli araçlar vites kontrolünün sürücüde olduğu araçlar olduğundan birçok sürücü kullanımının özellikle tiptironik ve otomatik vites araçlara nazaran daha zor olmasına karşın bu alışkanlıklarını bazı nedenlerden dolayı devam ettirmekteler ve halende manuel vitesli araç kullanımına devam etmektedirler. Ülkemizde araçlarda en çok kullanılan vites türü manuel vitestir. Günümüzdeki manuel vitesli araçlarda en yüksek

Tiptironik VitesTiptironik vites nedir?

Tiptironik viteste manüel vites ile neredeyse aynı özellikle sahip olmasına karşın manuel vites gibi hareket alanı ve hareket yönü ileri ve geri vites sayısına göre değişmeyip 2 tip hareketi bulunmaktadır, ileri ve geri gibi..

Yani vites arttırırken vitesi ileri ittirmek vitesi düşürürken ise vitesi geriye ittirmek gibi..

Tiptironik vites günümüzde en az kullanılan vites türüdür. Özellikle otomatik vitesli araçların bir çoğunda tiptironik vites sistemi de bulunmakta olup Otomatik veya Tiptironik sistemde araç kullanma seçeneği sürücülere sunulmuştur.

Otomobil Otomatik VitesOtomatik vites nedir?

Otomatik vites ise sürücünün vitese sadece ileri, geri ve park durumunda müdehale etmesine gerek duyulan vitestir.

Örneğin ileri seyir ederken vites ileri konumuna getirilir ve taki gideceğimiz yere gidene kadar kendisini gaz pedaline göre ayarlayabilen yokuşlarda ve inişlerde hızı motorun çekimine ve sürücünün gaza basış durumuna göre hızını azaltan veya artıran vites türüdür.

Özellikle günümüzde kullanım kolaylığı açısından Otomatik vitesler rağbet görsede birçok sürücü tarafından özellikle yakıt konusunda manuel vitese göre daha fazla yakıt tüketmesi gibi düşünceler veya alışkanlıklar gibi nedenlerle halen özellikle ülkemizde fazla yaygın değildir.

Otomatik vites her nekadar ülkemiz sürücüleri tarafından tam olarak benimsenmemiş isede gerek ülkemizde gerekse dünyada ileri zamanlarda manuel vitesli araç sayısını geçeceği ve hakimiyeti eline geçireceği belirtilmektedir.

Manuel VitesDüz Vites ve Otomatik vites avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Düz ve Otomatik vites arasında büyük bir avantaj veya dezavantaj bulunmakla birlikte Özellikle kullanıcıya göre bu avantajlar ve dezavantajlar ortaya çıkmaktadır.

Eğer sürücü seri ve performanslı bir kullanım istiyor ise Düz vitesli araç tercih etmelidir. Çünkü otomatik vitesli araçlar yavaş yavaş hızlanırlar. Devrini aldıkça vites yükseltmekte olup, düz viteste ani hızlanma ve seri kullanım çok daha iyidir.

Otomatik vites özellikle uzun yolda avantajlıdır.

Otomatik viteste debriyaj olmadığı gibi özellikle dur kalklarda sürücüyü kesinlikle yormaz ve geri kaçırma sorunu bulunmaz. Yokuş ne kadar dik olsa da araç geriye kaçmaz.

Yakıt açısından otomatik vitesli araçlar, manuel araçlara göre biraz daha fazla yakıt tüketmektedir. Özellikle şehir içi trafiğinde.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Berkman diyor ki:

    Otomatik Vites te geri kaçırma sorunu yoktur demişsiniz. Fakat eğer araçta yokuş kalkış desteği yok ise araç kesinlikle yokuşun dikligine bağlı olarak geri kaçırma yapacaktır. Lütfen düzeltelim. Emeğinize sağlık.

YORUM YAZ